mpo.cz (MPO)
Makroekonomika  |  08.09.2023 11:51:00

Komentář Ministerstva průmyslu a obchodu ČR k výsledkům průmyslu a stavebnictví za červenec 2023

 
„Domácí průmyslová produkce v červenci po pěti měsících meziročního růstu opět klesla. K největším poklesům došlo ve výrobě energií a výrobě nekovových minerálních výrobků z důvodu nižší poptávky ze stavebnictví. Naopak dlouhodobé růsty vykazují odvětví výroby motorových vozidel, ostatních dopravních prostředků a základních farmaceutických výrobků. Propad průmyslu se projevil také v hodnotě nových zakázek a v tržbách. Další vývoj bude záviset kromě domácích faktorů také na situaci v Německu, kde průmyslová produkce klesla meziročně již v červnu,“ uvedl zástupce vrchního ředitele sekce hospodářství Ing. Eduard Muřický.

Průmyslová produkce v červenci vykázala meziroční pokles o 2,8 %, který tak prolomil růstový trend z minulých měsíců, za kterým stály vysoké růsty v několika málo odvětvích. K poklesu nejvíce přispěly delší letní odstávky v oblasti výroby a rozvodu elektřiny a plynu a nižší poptávka ze stavebnictví.

Meziměsíčně objem produkce klesl o 2,6 %.

Zpracovatelský průmysl klesl o 1,1 %. Růst vykázalo pouze 6 odvětví z 22. Největší růst zaznamenala výroba motorových vozidel, ostatních dopravních prostředků a základních farmaceutických výrobků. Dvouciferný pokles zaznamenalo 5 odvětví, nejvíce výroba ostatních nekovových minerálních výrobků a tisk a rozmnožování nahraných nosičů.

Hodnota novýchprůmyslových zakázek vykázala meziroční pokles o 3,0 %, což bylo způsobeno poklesem zakázek ze zahraničí (o 2,6 %) i z tuzemska (o 3,8 %). Hodnota nových zakázek vzrostla pouze ve výrobě motorových vozidel, ostatních dopravních prostředků, elektrických zařízení a ve farmaceutickém průmyslu.

Tržby vykázaly poprvé od října 2021 nominálně (tj. bez započtení inflace) pokles, a to o 2,2 %, když zahraniční tržby klesly o 2,2 % a tržby z tuzemska o 2,3 %. Index cen průmyslových výrobců v červenci vzrostl meziročně o 1,4 % (nejnižší číslo za posledních 29 měsíců) a index cen dovozců klesl v červnu (data za měsíc červenec nejsou prozatím dostupná) o 9,4 %, po kurzovém očištění o 6,3 %.

Průmyslová výroba v Německu v červnu meziročně klesla o 1,4 % (údaje za červenec zatím nejsou dostupná), a tak měla na tuzemskou ekonomiku negativní vliv. Nejnovější čísla i předstihové ukazatele predikují hospodářský výkon Německa pro rok 2023 jako stagnaci, případně mírný pokles.

Předstihový indikátor PMI v srpnu mírně vzrostl, a sice z červencové hodnoty 41,4 na hodnotu 42,9. Byť nastal růst, tak stále značně převažují negativní očekávání. Za nepříznivými hodnotami stojí zejména slabá domácí i zahraniční poptávka, která způsobila pokles nových zakázek, na což firmy reagovaly snížením objemů výroby. Pozitivní zprávou pro zákazníky je, že čeští výrobci v srpnu snížili své prodejní ceny, a to již čtvrtý měsíc v řadě, čemuž pomohlo i další uklidnění v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Útlum ve výrobě umožnil firmám rychlé zpracování nedodělků.

Největšími bariérami růstu v průmyslu jsou nadále nedostatečná poptávka a nedostatek materiálu a zařízení.

 

Spolu s čísly za průmysl zveřejnil Český statistický úřad údaje i za stavebnictví, k nimž zástupce vrchního ředitele sekce hospodářství Ing. Eduard Muřický uvedl: Stavební produkce v červenci meziročně opět klesla. Růst z předcházejícího měsíce tak nezpůsobil obrat trendu do růstové trajektorie a ani předstihové ukazatele neindikují pozitivní očekávání. Pokles vykázalo jak pozemní, tak i inženýrské stavitelství. Vzrostl naopak počet dokončených i zahájených bytů.“

Stavební produkce meziročně klesla o 2,1 %, když produkce v pozemním stavitelství se snížila o 2,5 % a inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 1,3 %.

Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 8,6 %, přičemž počet dokončených bytů vzrostl o 4,9 %.

Stavební produkce byla meziměsíčně nižší o 3,8 %.

Saldo indexu důvěry ve stavebnictví v srpnu oproti červenci vzrostlo, a to z hodnoty -17,5 na -16,5. Dlouhodobě však převažují negativní očekávání. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů ve stavebnictví výrazně nižší.

Největšími bariérami růstu ve stavebnictví jsou nedostatek zaměstnanců a nedostatečná poptávka.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688