Růst finančního sektoru v UK je za 4.Q 2014 nejrychlejší od roku 1996
Autor: Zdeněk Zaňka
Dnes konfederace britského průmyslu (Confederation of British Industry – CBI) oznámila velice zajímavý fakt – růst finančního sektoru ve 4. kvartálu roku 2014 vykázal nejsilnější růst za posledních téměř dvacet let.
CBI oznámila, že její index finančních služeb vzrostl v prosinci na hodnotu 57, přičemž v září byl 49. Růst je tedy téměř 17 % za kvartál. Jedná se tak o největší růst od roku 1996.
„Oživení růstu finančních služeb stojí na pevném základě. Na trhu je optimismus, rostou objemy obchodů i zisky,“ řekl Rain Newton-Smith, ekonomický ředitel CBI.
Pozitivní čísla jsou v kontrastu s oficiálními údaji, podle kterých za období tří měsíců do října 2014 došlo k poklesu o 3,2% oproti stejnému období předchozího roku.
Předpověď agentury Ernst and Young, která byla rovněž zveřejněna dnes, však dává pozitivní signál. S ohledem na pokles ceny se očekává silné oživení britské ekonomiky doprovázené růstem o 2,9 %, což je o 0,5 % více, než byl odhad v říjnu.
Důležitým faktorem také je, že na základě průzkumu CBI, který byl prováděn mezi makléři, portfolio managery a brokery, stále dochází ke snižování počtu pracovních míst ve finančním sektoru a to i v oblastech, kde se velmi těžko hledají kvalifikovaní pracovníci, jako je např. compliance.
Finanční služby jsou pro britskou ekonomiku velmi důležité, tvoří totiž 10% podíl, což je mnohem více, než v jiných vyspělých ekonomikách. Během krize 2008-2009 tak britská ekonomika utržila silnou ránu, ze které se ale postupně zotavuje.
Z finančního sektoru vykazuje oslabení především sektor hypoték a úvěrů na bydlení. Přestože jsou úroky stále relativně nízko, tak ceny nemovitostí, které jsou značně vysoké a pro běžného občana jsou nedostupné, způsobují oslabení nových hypoték a úvěrů. Nicméně nedávné změny ve zdanění nemovitostí, růst příjmů a nadále nízké úrokové sazby slibují do budoucna oživení.
Trochu čísel na závěr:
- 64 % finančních společností vykazuje růst, 7 % pokles
- 65 % společností očekává v následujícím období pokračující růst, 6 % pokles
- 49 % firem cítí celkovou situaci optimističtěji než předchozí kvartál, 12 % méně optimisticky
- 62 % firem vykazuje růst zisků, 10 % pokles
- 32 % firem bude navyšovat počet zaměstnanců, 41 % bude propouštět
- 75 % firem chce v roce 2015 investovat do IT technologií
- 85 % firem jako důvod nových investic v roce 2015 uvedlo snahu o zvýšení efektivity
Je evidentní, že britský finanční sektor se zaměřuje především na efektivitu. Pokles počtu pracovních míst tedy nemusí znamenat oslabení, ale nahrazování neefektivních pracovníků efektivnějšími technologiemi.
Britská ekonomika v současné době vykazuje oživení a naznačuje pozitivní výhled do roku 2015. Index FTSE100 vykazuje oslabení a aktuálně prochází menší korekcí, v souladu se situací na světových trzích. Možná přichází čas alokace části portfolia do britských titulů.
Více informací a článků na STOX.CZ | Podpora pro online obchodování
STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory