Polský zlotý na půlročním minimu
Koruna dnes byla nejlépe se vyvíjející měnou regionu, ovšem pouze relativně. V podstatě se totiž její kurz nijak nepohnul, když se držel u hladiny 27,55 CZK/EUR. Naopak okolní regionální měny ztrácely. Maďarský forint během dne odepisoval až dvě třetiny své hodnoty, polský zlotý ztratil 0,8 % a oslabil na nejslabší úroveň od letošního března. Obě měny jsou mnohem citlivější na vzestup rizikové averze na globálních trzích. Zlotému pak ubližují spekulace na další snižování úrokových sazeb.
Dnešní den přinesl z domova další sérii antiinflačních dat. Ceny průmyslových výrobců se během totiž září snížily o 0,3 % m/m, zatímco trh čekal pouze stagnaci. Meziročně byly v září ceny o 0,3 % y/y níže, v srpnu to bylo ještě 0,0 % y/y. A co je podstatné, v následujících měsících nás zřejmě čeká další cenový pokles. Výrazné propady zaznamenala cena ropy, která bude tlačit směrem dolů zejména ceny rafinovaných ropných výrobků (cena ropy Brent poklesla z lokálního vrcholu zaznamenaného 23. června do dnešního dne o 24,5 % na 86,9 USD/bbl). Velmi dobrá letošní úroda spolu s ruskými sankcemi budou tlačit ceny dolů v potravinářském průmyslu. Nakonec na začátku roku patrně poklesnou i ceny elektřiny a pravděpodobně v příštím roce i ceny plynu.
Protiinflačně působí i vývoj cen zemědělských producentů. Za samotné září ceny v zemědělství klesly o 3,4 % m/m. Nutno ovšem podotknout, že tyto ceny podléhají výrazné sezónnosti. Po očištění o tento faktor byly ceny meziměsíčně nižší o 1,1 %. Jedná se o pátý pokles v řadě (kumulativně o 2,9 %) a nic nenasvědčuje tomu, že by ceny v zemědělství v nacházejících měsících měly výrazněji růst. Přebytek potravin kvůli ruským sankcím bude tlačit ceny na potravinářském trhu dolů. Podle ČSÚ by letošní úroda měla být velmi dobrá, což je další faktor, který bude omezovat inflační tlaky v tomto sektoru.
Pro nadcházející dny je riziko vychýlené směrem k testování slabších korunových úrovní. Z domácí ekonomiky převažují spíše antiinflační faktory, zhoršuje se i vnější prostředí. Na jedné straně jsou patrné známky zpomalování v eurozóně včetně Německa, což posiluje desinflační působení z vnějšku, k tomu se pak přidávají rizika z globálních finančních trhů.
Česká swapová křivka dnes byla jako na houpačce. Během dopoledne výnosy ještě pokračovaly v poklesu z předchozích dní, v odpoledních hodinách se naopak vydaly vzhůru, když výnosy globálně reagovaly na odpolední příznivá americká data.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory