Evropa: německá ekonomika 2Q ve stagnaci, pokles v eurozóně
Německá centrální banka předpokládá, že si ekonomika ve druhém čtvrtletí nepolepší. Značnou část zpomalení přičítá zahraniční politické situaci (především Ukrajina). Nečekaně výrazně zpomalil zejména průmysl. Na druhou stranu Bundesbanka věří, že přerušení oživení bude jen dočasné a německá ekonomika se postupně začne opět zvedat.
EMU: Spotřebitelská důvěra hlouběji v záporu
Po něčekaně silném květnovém poklesu průmyslové produkce v eurozóně (-1,1% - největší meziměsíční propad od roku 2012) přišlo další zklamání v podobě poklesu doposud solidně rostoucí spotřebitelské důvěry, která se v červenci snížila na -8,4 bodu z červnových -7,5. Alespoň částečně se nejspíše jedná o důsledek eskalace ukrajinského konfliktu. S ohledem na očekávaný další pokles průmyslové produkce, která zřejmě v následujících měsících dále utrpí vlivem ochlazení vztahů mezi EMU a Ruskou federací, nevěští pokles spotřebitelské důvěry (a s ním související hrozba nižší spotřeby domácností) z hlediska ekonomického růstu v EMU během následujících kvartálů nic moc dobrého.
EMU: Složený PMI nečekaně příznivý
Složený PMI index v eurozoně překvapil v červenci růstem na 54,0 z červnových 52,8. Na růstu složeného indexu se vrchovatou měrou podílel PMI index v sektoru služeb, který vyšplhal až na úroveň více než tříletého maxima (54,4). Výrobní PMI index naopak zaznamenal oproti červnu pouze marginální zlepšení (51,9 z 51,8). Aktuální vývoj PMI indexů indikuje pokračování dosavadního mírného růstu v eurozoně. Pravděpodobnost technické recese (tj. dvou po sobě jdoucích kvartálů záporného růstu) prozatím zůstává nízká, stále však přetrvává riziko v podobě pokračujícího útlumu průmyslu vlivem oslabení obchodních vazeb mezi zeměmi EMU a Ruskou federací.
Hlavním tahounem růstu složeného PMI v eurozoně bylo stejně jako v předchozích měsících Německo (55,9), z pásma kontrakce se naopak opětovně nevymanila Francie (49,4), kterou i nadále stahuje především slábnoucí zpracovatelský průmysl.
UK: Zápisky z jednání BoE spíše v holubičím tónu
Ačkoliv britská ekonomika v posledních kvartálech utěšeně roste (Bank of England očekává růst HDP ve druhém čtvrtletí o 0,9% q/q, v Německu lze naopak dle odhadů Bundesbanky počítat s jeho mezičtvrtletní stagnací), zápisky z červencového jednání BoE ukazují na posun názorového spektra bankovní rady spíše směrem k holubičí rétorice. Důvodem je dosavadní nepříliš přesvědčivý vývoj na britském trhu práce (meziroční růst mezd za poslední tři měsíce konče květnem nejnižší za posledních pět let) a rostoucí obavy ze zpomalení ekonomického růstu během následujících kvartálů. S ohledem na eskalaci geopolitického napětí v poslední době a s tím souvisejícími očekávanými negativními dopady na ekonomický růst v Evropě lze předpokládat, že Bank of England nepřistoupí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb dříve než začátkem příštího roku.
GER: IFO zklamalo
Po příjemném překvapení od indexů nákupních manažerů přišlo nepříjemné od konjunkturálního indexu IFO. Zhoršilo se opět jak hodnocení aktuální situace, tak pokračoval už delší dobu trvající pokles očekávání. Úroveň indexu je stále vysoká, trend k poklesu je ovšem nepříjemný a jednoznačně ukazuje, že rizika pro Německou, a tím pádem i naši, ekonomiku se zvyšují.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Evropa: německá ekonomika 2Q ve stagnaci, pokles v eurozóně
- Bundesbanka očekává od německé ekonomiky ve 2Q stagnaci
- Potvrzená stagnace německé ekonomiky přispěla k dalšímu poklesu podnikatelského sentimentu - Globální ekonomický výhled září 2023
- Potvrzená stagnace německé ekonomiky přispěla k dalšímu poklesu podnikatelského sentimentu - Globální ekonomický výhled září 2023 Německo
- Eurozóna - finální revize potvrdila pro 2Q stagnaci HDP
- Srpnový PMI průzkum pro ekonomiku eurozóny naznačuje, že HDP eurozóny může ve třetím čtvrtletí vykázat mezikvartální pokles zhruba o 0,2 %
- Ekonomiky eurozóny letos čelí mírné stagnaci, tvrdí Van Rompuy
- Ifo: Německá ekonomika se po stagnaci v 1. čtvrtletí vrátí k růstu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
?