Kdy Vám může zaměstnavatel přispívat na "penzijko a životko"?
Legislativou je podporováno zodpovědné chování občanů. Občané, kteří si spoří v III. důchodovém pilíři nebo mají uzavřeno vlastní komerční životní pojištění, si mohou o zaplacené vlastní příspěvky snížit daňovou povinnost. Když jim přispívá na smlouvu zaměstnavatel, tak z příspěvku zaměstnavatele neplatí povinné daně.
Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření (produkty III. důchodového pilíře) a životní pojištění jsou mimo jiné podporovány i formou zvýhodněného daňového režimu, jestliže zaměstnanci na jeho smlouvu přispívá zaměstnavatel.
- Do ročního příspěvku zaměstnavatele ve výši 30 000 Kč na uvedené produkty neplatí zaměstnanec z uvedeného příspěvku sociální pojištění, zdravotní pojištění ani daň z příjmu fyzických osob. Zaměstnavatel z ročního příspěvku neplatí povinné pojistné jako by tomu bylo v případě, kdyby o stejnou částku zvýši zaměstnanci hrubou mzdu.
- Zaměstnavatel může samozřejmě zaměstnanci na smlouvy přispívat i více, ale daňové osvobození se vztahuje pouze na částku 30 tisíc Kč za rok.
Přispívá Vám zaměstnavatel?
V Česku je velmi oblíbené penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření. Na konci roku 2013 si spořilo ve III. důchodovém pilíři celkem 4 961 tisíc občanů. Příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na smlouvu o III. důchodovém pilíři je velmi oblíbeným firemním benefitem, vždyť ke konci prvního čtvrtletí přispívali zaměstnavatelé celkem 1 020 tisícům zaměstnancům. V praxi tak přispívají zaměstnavatelé přibližně každému pátému účastníkovi III. pilíře. Průměrný příspěvek zaměstnavatele dle údajů Asociace penzijních společností činí 670 Kč u penzijního připojištění a 780 Kč u doplňkového penzijního spoření. Prostor pro zvýšení příspěvků zaměstnavatelů zaměstnancům v praxi je. Stejně tak mohou zaměstnanci sami u zaměstnavatelů inicializovat zavedení firemního benefitu formou přispívání na smlouvu o III. důchodovém pilíři.
Příspěvek zaměstnavatele obdrží zaměstnance v celé výši
Pro ročním příspěvku zaměstnavateli zaměstnanci na jeho smlouvy (penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, životní pojištění) v souhrnné výši 30 000 Kč obdrží zaměstnanec na uvedené smlouvy celou částku 30 000 Kč. Zaměstnavatelovi náklady činí rovněž 30 000 Kč. Z tohoto pohledu je výhodnější zaměstnanci zvýšit příspěvek na uvedené produkty než hrubou mzdu.
Při zvýšení hrubé mzdy se zvýší i povinné daňové odvody
Jestliže by zaměstnanec zvýšil zaměstnanci za celý rok hrubou mzdu o 30 000 Kč, potom by stouply mzdové náklady zaměstnavatele o 40 200 Kč (30 000 Kč x 1,34), neboť by musel zaměstnavatel z hrubé mzdy 30 000 Kč zaplatit i sociální pojištění (25 %) a zdravotní pojištění (9 %). Zaměstnanci by se čistá mzda, kterou by obdržel na svůj bankovní účet zvýšila o 20 670 Kč (30 000 Kč - 1 350 Kč - 1 950 Kč - 6 030 Kč). Zaměstnanec by musel ze zvýšené hrubé mzdy odvést zdravotní pojištění 1 350 Kč (30 000 Kč x 4,5 %), sociální pojištění 1 950 Kč (30 000 Kč x 6,5 %) a daň z příjmu 6 030 Kč (40 200 Kč x 15 %, sleva na poplatníka byla již v plné míře vyčerpána u příjmu před zvýšením hrubé mzdy).
Pracujete na dohodu? Nevadí
Velmi oblíbené je pracovat na základy dohody o provedení práce. V případě, že je měsíční odměna do 10 tisíc Kč, tak se z odměny naplatí sociální ani zdravotní pojištění. Výhodné je si přivydělávat na základě dohody o provedení práce i pro OSVČ. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají totiž vyřešen svůj pojistný vztah vůči místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení a své zdravotní pojišťovně. Z příjmu ze samostatné výdělečné činnosti řádně odvádí sociální a zdravotní pojištění, proto je pro ně výhodné mít další příjem, ze kterého se již povinné pojistné neplatí.
- Občané, kteří pracují pro svého zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce, mají nárok na příspěvek od zaměstnavatele na své smlouvy (penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření nebo životní pojištění). Příjem plynoucí na základě dohody o provedení práce je považován za příjem dle § 6 zákona o dani z příjmu, jedná se tedy o příjem ze závislé činnosti, stejně jako v případě zaměstnanců pracujících na základě standardní smlouvy na dobu neurčitou.
OSVČ a dohoda - příspěvek zaměstnavatele výborný bonus
Zejména pro OSVČ přivydělávající si na základě dohody o provedení práce je výhodnější, aby jim zaměstnavatel přispíval na uvedené finanční produkty maximální částkou, než aby překročili měsíční odměnu 10 tisíc Kč. V případě, že je měsíční odměna u dohody o provedení práce vyšší než 10 tisíc Kč, potom se z odměny platí sociální i zdravotní pojištění, a přivýdělek na dohodu o provedení práce není již pro OSVČ tak atraktivní.
Čtěte další články ze sekce finanční plán na http://www.penizenavic.cz/financni-plan/clanky
Více zpráv k tématu Důchod
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Je Vám kolem 30 a záleží Vám na Vaši finanční situaci? Finanční produkty Vám nepomůžou!
- Úkoly zaměstnavatelů přihlašovaných do registru zaměstnavatelů, Oddíl 2 - Zákon o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb.
- Zaměstnavatel - hodnoty. Zaměstnavatel - povinné odvody, které platí za zaměstnance z jeho příjmu zaměstnavatel
- Co uděláte vy, až vám banka zavede záporné úroky na vaše vklady? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Co uděláte vy, až vám banka zavede záporné úroky na vaše vklady?
- Podvodný email se šíří Českem, obere vás o tisíce! Přišel i vám?
- Neplatí vám partner na dítě? Stát vám přispěje několik tisíc korun
- V supermarketu se vám podívají do mozku a pak na vás zaútočí reklama
- Zaplavila vám povodeň studnu? Hygienické stanice vám ji otestují zadarmo!
- Máte exekuce? Kalkulačka vám spočítá, jaká práce se vám vyplatí
- Máte exekuce? Kalkulačka vám spočítá, jaká práce se vám vyplatí
- Zkazilo vám dovolenou počasí? Na tomto ostrově vám vrátí peníze.
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select