M. Mobius: Jak velké jsou Emerging markets?
Po přepočtení nigerijského HDP počátkem dubna, získal statistický úřad země HPD za rok 2013 v téměř dvojnásobné výši, než byl původní, což Nigérii posunulo před Jižní Afriku jako největší ekonomiku na kontinentu. Později ve stejném měsíci, Mezinárodní srovnávací program (ICP), Spojenými národy zmocněná organizace pracující pod záštitou Světové banky, oznámila přepočtení svých kalkulací podle relativní velikosti ekonomiky a její parity kupní síly (PKS). Mimo jiné z výpočtů vyplývá, že čínská ekonomika by se velikostí mohla blížit té americké. Navíc výpočty ICP ukazují, že po Spojených státech a Číně, vyšla jako třetí největší ekonomika světa Indie a ne Japonsko, jak bychom mohli očekávat.
Nigerijci nejsou najednou bohatší, Američané chudší
Důsledkem těchto zpráv, se samozřejmě většina obyvatel v Nigérii, Číně a Indii nestala najednou bohatší a většina obyvatel v USA, Japonsku a Jižní Africe zase naopak chudší, nicméně tyto zprávy mají určitou váhu. Změna v nigerijském HDP vznikla proto, že výpočty založené na rozložení ekonomiky v roce 1990 nezahrnovaly uskutečněný ekonomický vývoj v odvětvích, jako jsou mobilní telekomunikace nebo internetové služby, protože v tu dobu zde ještě téměř neexistovala. Přepočtením na rok 2010 získáme daleko lepší obrázek o velikosti pokroku, kterého se již podařilo dosáhnout.
Výpočet parity kupní síly má za cíl ukázat, jaký by byl relativní směnný poměr mezi zeměmi, jenž by umožnil za určité množství peněz nakoupit kdekoliv na světě stejný spotřební koš. Myslíme si, že PKS poskytuje přesnější obrázek než směnné kurzy různě velkých a rozdílných ekonomik proto, že zachycuje vliv často nižších cen za neobchodované zboží a služby v nízko příjmových zemích na reálný důchod spotřebitele a je méně náchylná na krátkodobou volatilitu kurzů vyvolanou toky kapitálu. Kalkulace založené na výpočtu PKS přisuzují rozvíjejícím se trhům mnohem větší podíl na celkovém světovém výstupu – podle nich to byla v roce 2011 skoro polovina. Kalkulace založené na poměru směnných kurzů, jim připisují podíl pouze třetinový. Podle přepočtu PKS se Rusko, Brazílie, Indonésie, Mexiko, Čína a Indie řadí mezi 12 největších světových ekonomik. Doufáme, že by tyto skutečnosti mohly eventuálně vést k možnému členství v nejdůležitějších mezinárodních institucích.
Pro nás jako investory jsou zprávy o PKS možná dokonce malinko důležitější než změna v Nigérii. Jako profesionální value investoři, pracující s každou jednotlivou společností zvlášť, jsme si vědomi dynamiky novějších nigerijských odvětví, a proto změna zveřejněného HDP měla na ocenění našich investic pouze malý dopad. Do našich propočtů zahrnujeme výpočty PKS, protože mohou informovat o případném podhodnocení nebo nadhodnocení měn na měnovém trhu, a to skutečně může ovlivnit konkurenceschopnost podniku. Podhodnocená měna může potenciálně pomáhat exportním firmám anebo společnostem s mnoha zahraničními konkurenty a tato informace tak může ovlivnit naše hodnocení potenciálních dlouhodobých příjmů a hodnocení samotné společnosti. Nová čísla ICP ukazují, že mnoho měn emerging markets je podhodnocenějších než jsme si mysleli.
Nakonec ale stále nakupujeme a prodáváme ve skutečných dolarech, yenech nebo rupiích a ne v jejich ekvivalentech PKS a myslíme si, že tržně odvozené směnné kurzy budou mít v krátkém a středním období i nadále vliv na výkonnost akcií. Podle nás, skutečnosti jako výpočet PKS nebo přepočet nigerijského HDP, ukazují na obrovský pokrok, kterého se podařilo frontier a emerging markets za poslední roky dosáhnout. Z těchto a mnoha jiných důvodů si myslíme, že si emerging markets zaslouží daleko větší zájem ze strany mezinárodních investorů.
Čtěte další příspěvky z blogu Marka Mobiuse na http://www.penizenavic.cz/clanky-dle-autora/mark-mobius
© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse: http://mobius.blog.franklintempleton.com/2014/07/08/big-emerging-markets/
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?