M. Mobius: Pololetní hodnocení Emerging markets: Fáze zotavení (1)
Jak jsem se již mnohokrát zmínil, investování na emerging markets vyžaduje trpělivost, dlouhodobou perspektivu a pečlivý výběr investičního média. Příliš mnoho investorů se zaměřuje na krátké období. Protože investujeme v dlouhém období, vnímáme výkyvy volatility, zaznamenané v první polovině tohoto roku, spíše jako příležitost rozšířit svá portfolia za výhodnou cenu.
Po slabém roce 2013 byl sentiment ohledně emerging markets obzvláště nízký. S tím jak americká centrální banka (Fed) začala utahovat svůj program kvantitativního uvolňování se zdá, že se investoři začali obávat nižší likvidity a možného pomalejšího růstu Číny v roce 2014, což vedlo k dočasnému přerušení investování některých z nich. Spolu s obavami ohledně připravenosti Ruska pořádat zimní olympijské hry a Brazílie hostovat Světový pohár FIFA, také zprávy o nepokojích a násilí v zemích jako je Ukrajina, Turecko, Thajsko a Nigérie negativně ovlivnily sentiment investorů v první polovině roku. Na druhou stranu zase čínská ekonomika nezažila tak tvrdý dopad, jak se očekávalo a povolební oživení nadějí v Indii spolu s povýšením Kataru a Spojených Arabských Emirátů z frontier na emerging markets, zdá se, vyvolalo zvýšený zájem investorů. Podle nás se nyní emerging markets celkově nacházejí ve fázi, kterou bychom mohli označit jako fázi zotavení se po ne příliš povedeném roku 2013. Další výkyvy již neočekáváme.
Myslíme si, že jako investor na emerging markets je třeba dívat se na věci v širších souvislostech. Za posledních deset let emerging markets pouze třikrát nepřekonaly rozvinuté trhy a rok 2013 byl jedním z nich. Během prvního pololetí roku 2014 emerging markets celkově překonaly trhy rozvinuté a myslím si, že co se týče ozdravení emerging markets, nacházíme se na správné cestě. V poslední době navíc četné frontier markets, nižší forma rozvití emerging markets, začínají vypadat obzvláště atraktivně.
Investoři si všímají emerging markets
Máme pocit, že velká část strachu spojeného s emerging markets v minulém roce a na počátku tohoto roku se nyní jeví jako přehnaná. Z pohledu likvidity není Fed její jediný zajišťovatel - například Japonsko implementovalo vlastní program kvantitativního uvolňování, Čína zvýšila svou peněžní bázi a Evropská centrální banka (ECB) nedávno oznámila, že plánuje novou vlnu stimulačních opatření. Je důležité poznamenat, že ke dnešnímu dni, se Fed nijak výrazně nesnažil zpomalit přehřívající se ekonomiku. Americká ekonomika naopak vytváří dojem, že se zvedá spolu s tím, jak se neobvyklá opatření posledních několika let začínají postupně uvolňovat.
Podle naší analýzy velké množství amerických investorů nedoceňovalo (a stále nedoceňuje) význam emerging markets, i když jsme za poslední dobu z jejich strany zaznamenali zvýšený zájem. Domníváme se, že nadšení vyvolané vzpamatováním se amerického trhu po finanční krizi z let 2007 a 2008 vedlo lidi k tomu, aby zde vložili peníze a nechali je tam. V poslední době pozorujeme tendence šířit některá tato aktiva i na další trhy. Vypadá to, že něco podobného se začíná dít i v Evropě. Po nedávné návštěvě sedmi evropských zemí mohu s potěšením říci, že zájem investorů o emerging markets roste. Lidé už začínají více diverzifikovat svá aktiva.
Zkušenost Indonésie je typickým příkladem zvýšeného světového zájmu investorů. Po prudkém poklesu akcií a rupie v minulém roce se již měnové rezervy vrátily zpět na více než 100 miliard USD, rupie posílila a také mnohé z akcií, kterých se investoři v roce 2013 nejvíce zbavovali, začínají opět růst. Věříme, že tento pozitivní trend mnohých emerging markets bude pokračovat i ve druhé polovině roku 2014.
Čtěte další příspěvky z blogu Marka Mobiuse na http://www.penizenavic.cz/clanky-dle-autora/mark-mobius
© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse: http://mobius.blog.franklintempleton.com/2014/06/30/mid-year-emerging-market-update-recovery-phase/
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mobius - aktuální a historické ceny kryptoměny Mobius, graf vývoje ceny kryptoměny Mobius - 1 rok - měna USD
- Mobius - aktuální a historické ceny kryptoměny Mobius, graf vývoje ceny kryptoměny Mobius - 5 dnů - měna USD
- Mobius - aktuální a historické ceny kryptoměny Mobius, graf vývoje ceny kryptoměny Mobius - 3 měsíce - měna USD
- Mobius - aktuální a historické ceny kryptoměny Mobius, graf vývoje ceny kryptoměny Mobius - 1 den - měna USD
- Mobius - aktuální a historické ceny kryptoměny Mobius, graf vývoje ceny kryptoměny Mobius - 2 dny - měna USD
- Stanovisko odboru klinických hodnocení léčivých přípravků SÚKL k probíhajícím klinickým hodnocením a k ještě nezahájeným klinickým hodnocením v souvislosti s COVID-19
- Jak koupit Mobius, kde koupit Mobius – nákup
- Mobius - MOBI/Mobius kurz
- Zprávy Pololetní zpráva - Pololetní zpráva
- Anketa - Fáze kryptoměnové bubliny - V jaké fázi se nachází fenomén kryproměn?
- Cboe Global Markets (CBOE) - aktuální graf akcie Cboe Global Markets (CBOE) v bodech
- USA si po podpisu "fáze 1" nechá v běhu platné tarify, dokud nedojde na "fázi 2"
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?