Nedostatečné zajištění v důchodu přináší Evropanům starosti
Největší obavy mají Evropané tradičně z nezaměstnanosti a hospodářské nestability. V posledních letech však stoupá i starost o finanční zajištění v důchodu. Poměr státních důchodů vůči průměrné mzdě v Evropě klesá.
V pravidelně každoročně prováděném průzkumu společností GFK "Challenges of the Nations" jsou seřazeny obavy Evropanů z jednotlivých nepříznivých ekonomických a sociálních událostí. V letech, kdy se ekonomice příliš nedaří, stoupají obavy občanů z nepříznivého vývoje. Mezi desítku palčivých problémů zařazuje naprostá většina Evropanů i obavy z životní úrovně v důchodu.
- Důchodová politika je velmi sledovaná ve všech vyspělých zemích. Evropané, kteří si budou chtít co nejvíce aktivně užít penzi, musí ve svém rodinném finančním plánování co nejdříve myslet právě na zajištění na penzi.
- Velmi aktivně přistupují k finančnímu zajištění na důchod Britové, Kanaďané nebo Američané, kde si spoří nebo investuje na penzi přibližně 80 % občanů.
Němci mají obavy ze zajištění na penzi
Dle výsledků z letošního roku stoupají obavy Němců z finančního zajištění na důchod, což je po případné nezaměstnanosti a cenové nestability již třetí největší finančně-sociální starost občanů.
- Z nezaměstnanosti má obavy 33 % Němců, z hospodářské nestability 26 % a z důchodu dokonce 24 %. Nejvíce přitom stoupají právě obavy z finančního zajištění na penzi, v roce 2013 mělo obavy z vlastní penze 14 % Němců. Nárůst obav souvisí s legislativními změnami v oblasti důchodů, které zvyšují nároky pro mladší ročníky na přiznání důchodů.
- Z vlastního důchodu mají Němci dle studie z letošního roku vyšší obavy než z kriminality, korupce, problémy s bydlením, chudoby, integrace, úrovně vzdělání a zdravotní péče nebo ochrany životního prostředí.
Státní důchody prochází výraznými změnami
Nároky na vlastní finanční zajištění v důchodovém věku stoupají ve všech evropských zemích. Hlavním důvodem jsou demografické změny, kdy klesá poměr pracujících vůči penzistům. Prodlužuje se střední délka života občanů v důchodovém věku, důchody jsou tedy vypláceny déle než v minulosti. Snižuje se i porodnost. Finanční nároky na zjištění financí na výplatu penzí se v evropských zemích zvyšují. V posledních letech proto dochází v Evropě k legislativním změnám ohledně důchodové problematiky. Změny probíhají v různém rozsahu, společné však evropské země mají především postupné zvyšování důchodového věku.
- V naprosté většině členských zemích Evropské unie dochází k postupnému prodlužování důchodového věku. Čím mladší občané jsou, tím později budou moci odejít do starobního důchodu. Dnešní čtyřicátníci budou moci odejít do řádného důchodu o několik let později než jejich rodiče, to platí i pro Česko, kde se důchodový věk zvyšuje velmi citelně.
- Postupné zvyšování důchodového věku bude mít za následek, že v budoucnu bude odcházet ještě více občanů do předčasného důchodu než je tomu v současnosti. Předčasný důchod je přitom citelně nižší než řádný důchod. Rozdíl je mnohdy vyšší než si řada občanů myslí.
Posiluje se vlastní zodpovědnost za životní úroveň v penzi
V evropských zemích dochází i k dalším legislativním změnám, např. se mění výpočet starobního důchodu, mění se úprava náhradních dob pojištění, zvyšují se nároky na získání potřebné doby pojištění a další. Díky legislativním změnám se bude v evropských zemích odcházet do důchodu v budoucnu za horších podmínek než je tomu v současnosti. Legislativní změny posilují vlastní zodpovědnost Evropanů za životní úroveň v penzi. Zodpovědní Evropané si již během produktivního života šetří a investují na penzi, postup je samozřejmě individuální a závisí na vlastní investičním profilu, skladba finančních produktů se liší v závislosti na mnoha osobních investičních charakteristikách. Vlastní úspory a investice jsou významným doplňkem státní penze, jejichž úloha postupem let poroste. Rodinný finanční polštář umožňuje odchod mimo jiné i do finančně nevýhodného předčasného důchodu. Především v prvních letech v penzi, kdy mají ještě dostatek sil, chtějí Evropané co nejvíce cestovat a věnovat se svým koníčkům.
Čtěte další články ze sekce finanční plán na http://www.penizenavic.cz/financni-plan/clanky
Více zpráv k tématu Důchod
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla