Research (Proinvestory.cz)
Makroekonomika  |  13.06.2014 16:49:37

Mongolsko jako investiční příležitost

Rusko, Čína, Rusko, Čína – to slyšíme z médií prakticky pořád. Jsou to asi dva týdny, co se mi do rukou dostal report analyzující zemi, ležící mezi Ruskem a Čínou – tedy Mongolsko. Report mne zaujal, a tak jsem se rozhodl se na tuto zemi podívat podrobněji a zjistit, zda se tam nenachází zajímavé investiční příležitosti.

Mongolsko je země o rozloze přibližně 7x větší než ČR, avšak s necelými 3 milióny obyvatel. Patří mezi nejrychleji rostoucí světové ekonomiky, HDP na hlavu jsou necelé 4.000 dolarů, tedy více než v případě Indie. Absolutní výše HDP je však jen 11 miliard dolarů, tedy cca dvacetinová v porovnání s Českou republikou. Podnikat tam není nijak hrozné, kvalita podnikatelského prostředí je na úrovni České republiky. Přitom je považováno za extrémně exotickou zemi.

Její největší bohatství jsou přírodní zdroje.  Proto před dvěma lety byl schválen zákon, že zahraniční investor nesmí v případě např. dolů vlastnit více než 49 % (impulsem byla snaha o převzetí jedné z největších společností). Sice ochránil přírodní zdroje, avšak výrazně opadl zájem zahraničních (čínských) investorů. Dopad byl tak dramatický, že loni proběhly reformy těchto zákonů včetně balíčku 50 opatření na podporu ekonomiky. Pokles investic však zatím pokračuje.

Výsledkem byl i propad tamní burzy, kdy oproti vrcholu z počátku roku 2011 (téměř 32.600 bodů) se hodnota burzovního indexu pohybuje kolem 15.500 bodů, tedy na úrovni poloviny tehdejší hodnoty. Za stejné období klesla hodnota místní měny (Tughriku) proti dolaru o třetinu. Rating země je „B1“ od Moody’s a „B+“ od Standard & Poors.

Čtyři pětiny exportu směřují do Číny, opět většinou jde o přírodní zdroje (nesmíme zapomínat, že do roku 1921 nebylo Mongolsko samostatnou zemí a bylo součástí Číny). Jakékoliv zpomalení čínské ekonomiky a následný pokles čínské poptávky po komoditách může negativně ovlivnit mongolskou ekonomiku.

Pokud by však o oslabení čínské ekonomiky nedošlo, mongolská ekonomika se může rychle zotavit. Pokud by zároveň s tím došlo k návratu zahraničních investorů (stačí jeden významný signál, který spustí lavinu), můžeme být svědky významných pohybů na akciovém trhu.

Jaké firmy – zde jen ty největší. Buď se zaměřit na velké komoditní společnosti - jako jsou např. Turquoise Hill Resources obchodovaný na NYSE nebo SouthGobi Resources obchodovaná v Torontu, nebo se podívat po doprovodném jevu – po společnosti spravující reality v hlavním městě Ulánbátaru – Mongolian Growth Group obchodované na OTC trhu ve Spojených státech.

 

Tyto zprávy pro vás vytváří server Proinvestory.cz
ve spolupráci se serverem SILVERUM.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688