ZUNO (ZUNO)
Bankovní okénko  |  06.05.2014 17:00:59

Má smysl pojistit si schopnost splácení úvěrů? Rozhodně ano!

Otázka by neměla znít Proč se pojistit, ale spíš Jak se správně pojistit? Pojištění je trochu paradoxní produkt, který si kupujeme a přitom doufáme, že ho nikdy nevyužijeme. Lidé neradi myslí na negativní věci, ale je dobré si uvědomit, že úvěr je dlouhodobý produkt a doba splácení běžné půjčky může být až 10 let. 

Při tak dlouhé době je těžké předvídat, zda nenastane situace, která klientovi zkomplikuje splácení. Ať už je to ztráta zaměstnání, dlouhodobá pracovní neschopnost či invalidita. Patří sem samozřejmě také smrt. Nikdo v rodině jistě nechce, aby po něm děti musely splácet jeho dluhy.

Jak a kdy se pojistit?
Standardně se k půjčce poskytuje pojištění s kombinací následujícího pojistného krytí:
Pojištění pro případ smrti, úplné invalidity, pracovní neschopnosti a nezaměstnanosti.

Banky ve spolupráci s pojišťovnami obvykle nabízejí klientovi možnost vybrat si z několika úrovní pojištění. Klient se může pojistit přímo při žádosti o půjčku, ale obvykle i dodatečně. Například v Zuno může klient o pojištění schopnosti splácení požádat jak přímo v žádosti, tak během splácení půjčky. Zároveň ho může i zrušit, či změnit svůj balíček.

Pojistné se obvykle platí přímo se splácením půjčky a jeho výše se odvíjí od výše splátek klienta.
Jsou lidé, kteří zastávají názor, že pojištění je k ničemu, protože když se něco stane, pojišťovna pouze hledá důvody, proč pojistné plnění nevyplatit. Pojišťovna samozřejmě nedělá produkt tak, aby ho nikdo nemohl využít, je vsak třeba se dopředu podívat, jaký produkt je pro koho vhodný.

Je dobré se podívat na podmínky
Vstupní a výstupní věk - vstupní věk bývá obvykle od 18 do 60 až 65 let, záleží na konkrétní pojišťovně. Vyloučeni jsou klienti s HIV a epilepsií a invalidní důchodci. Mnoho klientů si neuvědomuje, že při pojištění pro pracovní neschopnost je v podmínkách to, že klient prohlašuje, že je zdravý a za posledních 12 měsíců nebyl v pracovní neschopnosti více než 30 dnů po sobě. Čili pokud je v době uzavření pojistky v pracovní neschopnosti, může být pojištění klienta zpochybněno. Při pojištění proti nezaměstnanosti je potřeba si uvědomit, že klient musí být zaměstnán na dobu určitou a nemůže být ve zkušební ani výpovědní době. Klienti si to občas neuvědomují, od pojišťoven je to určitá obrana proti spekulantům.

Čekací doba je časový úsek od data počátku pojištění každého jednotlivého pojištění. Vztahuje se na dlouhodobou pracovní neschopnost a nedobrovolnou ztrátu zaměstnání. V průběhu čekací doby není dlouhodobá pracovní neschopnost nebo nedobrovolná ztráta zaměstnání považována za pojistnou událost a pojišťovně nevzniká nárok na plnění. Čekací doba pro pojištění dlouhodobé pracovní neschopnosti činí 30 dnů, pro pojištění rizika nedobrovolné ztráty zaměstnání je to 90 dnů.

Karenční doba je časový úsek o délce 60 po sobě jdoucích kalendářních dnů, který začíná datem vzniku dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo nedobrovolné ztráty zaměstnání pojištěného. Pokud je pro pojistnou událost stanovena karenční doba a délka trvání této dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo nedobrovolné ztráty zaměstnání pojištěného nepřesahuje karenční dobu, pak se nejedná o pojistnou událost.

Podívejte se, jak vypadají půjčky a pojištění na webu Zuno.
 
Občas se stává, že klient, který nahlásil pojistnou událost, automaticky přestanete platit. Klient by měl ale platit dále, aby mu nenabíhaly úroky z prodlení, zvláště pokud posudek trvá déle.


Juraj Karabínoš

Juraj Karabínoš

Produktový expert online banky ZUNO

Od roku 2013 působí v online bance Zuno jako produktový expert na účty, spořicí produkty a pojištění pro Českou republiku a Slovensko. V této funkcí je zodpovědný za nastavení produktové nabídky pro stávající i nové klienty a také tvorbu analýz a statistik v oblasti účtů, spořících produktů a pojištění. Do Zuno nastoupil v září 2009 během studia na univerzitě, absolvoval trainee program a následně působil na několika pozicích v rámci produktového oddělení banky. Je absolventem Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislavě, kde získal magisterský titul v studijním programu Manažerská matematika.

Logo ZUNOOnline banka Zuno zahájila svou činnost v roce 2010 na Slovensku, po kterém následovala v polovině roku 2011 Česká republika. Patří mezi vůbec první online banky působící v regionu střední a východní Evropy. Jako jediná banka v Česku ani na Slovensku nedisponuje žádnými fyzickými pobočkami, funguje pouze online. Během 3 let se ze start-up společnosti stala online banka s 200 000 klienty nabízející široké produktové portfolio (běžný účet s debetní kartou, spořicí účet, online půjčka a refinancování, kreditní karta nebo kontokorent). Nekonveční značka zaměřená na jednoduchost dle motta Less bank, more life. Další informace o českém zastoupení Zuno Bank AG naleznete na zuno.cz nebo .







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688