BOSSA.CZ (BOSSA.CZ)
Investice  |  06.05.2014 10:12:14

Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD a ROPY (6.5.2014)

Evropská Komise ve své včerejší ekonomické predikci potvrdila hrozbu nízké inflace v eurozóně. Ta by měla zůstat pod 2,0 procentním cílem i v příštích dvou letech. Konkrétní čísla počítají s 0,8 procentním růstem v letošním roce a 1,2 procentní expanzí (v eurozóně) v roce nadcházejícím. Ve srovnání s únorovou zprávou, tak došlo ke snížení očekávaného tempa růstu inflace. Únorová čísla počítala pro letošní rok s 0,8 procentním růstem cenové hladiny. Evropská komise tak minimalizovala riziko deflace v společné měnové unii, nicméně inflace bude růst pomaleji, než očekávaly dosavadní predikce. Revize se dočkalo i HDP, jež by v roce 2015 mělo posílit jen o 1,7 procenta, namísto prvotně avizovaných 1,8 procent. Nezaměstnanost by se měla dočkat pozvolného zlepšení a letošní rok by měla zakončit na 11,8 procentech a v roce 2015 již na 11,4 procentech.

Americký sektor služebzrychlil minulý měsíc tempo růstu na 8měsíční maximum. Index nákupních manažerů (PMI) Institutu pro řízení zásob poskočil na 55,2 bodu z březnových 53,1 bodu a výrazně překonal 54,1 bodový odhad. Sub-index sektorové aktivity získal meziměsíčně 7,5 bodu a skončil na 60,9 bodech, což bylo největší posílení od února 2008. Polepšil si i index nových objednávek, když z 53,4 bodu posílil na 58,2 bodu.

Tato pozitivní čísla oživila odpoledne náladu na evropských i amerických akciových trzích, které v okamžiku překonaly negativní sentimentUkrajiny a špatných datČíny (index PMI výroba HSBC). Dow Jones nakonec uzavřel 0,11 procenta v plusu, S&P500 si připsal 0,19 procenta a NASDAQ posílil o 0,34 procenta. Obchodní seance v Asii byla klidnější kvůli svátku v Japonsku. Ačkoliv akciové indexy zatím příliš nereagují na eskalaci napětí na Ukrajině, zlato, švýcarský frank i japonský jen pomalu posilují.

Australská obchodní bilance
se počtvrté v řadě ocitla v březnu přebytku. Tentokrát však rozdíl mezi exportem a importem ukázal nižší hodnotu, než se očekávalo. Namísto predikované 1,1 miliardy australských dolarů se bilance dostala jen na 0,73 miliardy. Viníkem zhoršených dat je 1,9 procentní oslabení exportu. Import pak kontraktoval neznatelně o 0,1 procenta.

Australská centrální banka (RBA) zachovala na svém zasedání úrokovou sazbu nezměněnou na 2,5 procentech. To se obecně očekávalo a hlavním význam se tak přikládal doprovodnému textu. Z toho vyplynulo, že bankéři považují současný kurz v historickém měřítku za vysoký, nicméně kurzová politika by měla zůstat beze změny. Na rozhodnutí RBA reagoval AUD mírným posílením. Podle analytika Circosta společnosti Moody's je momentálně RBA spokojena s vývojem ekonomiky a dodal, že zvýšení sazeb očekává, až při výrazném poklesu míry nezaměstnanosti. Proto budou důležitá právě datatrhu práce zveřejněna ve čtvrtek.

Momentálně se daří i novozélandskému dolaru, který sice nevykázal žádnou významnější reakci na zvýšení úrokových sazeb, nicméně postupně se opět šplhá na 3letá maxima vůči USD. O jejich překonání mohou rozhodnout noční datatrhu práce. Překonají-li očekávání, tak se zvýší sázky na další zvýšení úrokových sazeb na Novém Zélandu. Proti NZD momentálně hrají jenom ceny mléka, které letos oslabily již o 20 procent.

Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:


EUR/USD si ve včerejší seanci odpočinulo a po páteční horské dráze, zvolilo poklidný pohyb do strany. Na hodinovém grafu lze pozorovat konsolidační formaci připomínající symetrický trojúhelník. To samozřejmě vede k neutrálnímu závěru, který ukončí proražení formace.

GBP/USD není již delší dobu schopno prolomit interní linii trendového kanálu a roste tak po její hraně. To způsobuje medvědí divergenci, jež vzniká v extrémně překoupených hodnotách. Z druhé strany je pak trh stlačován krátkodobou trendovou linií, která vytváří potencionální klín. Jeho proražení by mohlo přinést oslabení zpátky k podpoře 1,6750.

AUD/USD nezvládlo v noční seanci prorazit rezistenci na hladině 0,93 a míří zpátky k rostoucí linii. V případě pokračujícího výprodeje by trh měl nalézt podporu na ceně 0,9220, kde by mu mohla pomoci trvající divergence na stochastickém oscilátoru.

Ropa zažívá v posledních dnech silný propad uvnitř dolů mířícího trendového kanálu. Výprodej je však doprovázen tvořící se býčí divergenci, což trhu pomohlo alespoň zpomalit tento propad. V současnosti by mohlo dojít k posílení zpátky k horní hraně intradenního kanálu (červený), kde by tak mohla vzniknout příležitost k prodeji.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688