ETFs.cz (ETFs.cz)
Investice  |  05.05.2014 13:06:24

Odborníci radí: Správné složení portfolia je 90 % úspěchu

Kdo chce být v investování dlouhodobě úspěšný, měl by se zaměřit především na správné rozložení peněz mezi jednotlivé třídy aktiv (alokaci aktiv). Výběr jednotlivých titulů a časování trhu má podle odborníků jen malý vliv na celkovou výkonnost portfolia.

Řada investorů hledá odpověď na otázku, jak nejlépe rozložit své peníze mezi hlavní třídy aktiv (hotovost, nástroje peněžního trhu, dluhopisy, akcie, komodity…). S navážením a sestavením strategického portfolia si budete muset jako ETF investoři poradit sami. Jak přistupovat k sestavování portfolia?

Odborné studie potvrzují důležitost alokace aktiv

Na internetu můžete nalézt celou řadu odborných prací, které sledují vliv alokace aktiv na výkonnost investičního portfolia. Jednou z nich je například společná studie Steinbeis Hochschule Berlin a ETFlab. Autoři dokumentu Exchange Traded Funds: Potentiale und Produktdesign für institutionelle Investoren došli k závěru, že na výkonnost portfolia má z 90 procent vliv právě alokace aktiv. Zbývajících deset procent je dáno výběrem jednotlivých titulů (5 %), časováním trhu (2 %) a ostatními aktivitami (3 %). Z tohoto závěru je zřejmé, proč byste měli věnovat zvýšenou pozornost především alokaci aktiv.

TIP: Investiční strategie pro dlouhodobé ETF investory

Alokace a rizikovost portfolia

Jistě jste se již setkali s poučkami typu: „nesázej vše na jednu kartu“ či „nedávej všechna vejce do jednoho košíku“. Kdo se touto starou pravdou neřídí, pravděpodobně zažije spoustu bezesných nocí. Rozložení peněz do více tříd aktiv a mnoha cenných papírů se projeví nižší rizikovostí (volatilitou) investičního portfolia. Při dostatečné diverzifikaci se propad kurzu jednoho titulu podepíše na celkové hodnotě portfolia jen minimálně. Může se dokonce stát, že pokles ani nepostřehnete, protože byl pád jednoho cenného papíru vyvážen růstem ostatních.

Jak nahlížet na alokaci?

Rozložení peněz do více tříd aktiv je nejrozumnější způsob, jak snížit celkové investiční riziko. Nestačí ovšem pouze diverzifikovat napříč jednotlivými třídami aktiv, ale i v rámci dané třídy aktiv. Například při obsazování konzervativní složky portfolia byste neměli zůstávat jen u státních dluhopisů, ale využít i dluhopisy firemní. Ještě vyšší diverzifikace dosáhnete kombinací dluhopisů z různých zemí, od různých emitentů a pásem splatnosti. Konkrétní navážení je třeba přizpůsobit aktuální úrovni úrokových sazeb i očekávanému vývoji do budoucna.

Výkonnost a riziko

Každou třídu aktiv i jednotlivé cenné papíry můžete posuzovat z pohledu výkonnosti a rizika. Racionální investor volí takovou kombinaci cenných papírů, která přináší maximální výnos při co nejnižším riziku (pozn. vyjádřeno volatilitou).

V portfoliích je také vhodné kombinovat aktiva, která vykazují negativní korelaci. Takovými aktivy jsou například akcie a zlato, které jdou v čase obvykle proti sobě – tedy pokud rostou obavy investorů a akciové trhy klesají, cena zlata díky přesunu peněz investorů roste. Kombinací těchto dvou aktiv dosáhnete vyššího výnosu při nižším riziku (pozn. oproti samostatné investici do jednoho ze jmenovaných aktiv).

Jak postupovat při sestavování portfolia?

Nejdůležitějším krokem je zvolit ideální váhy hlavních tříd aktiv. V obecně rovině jsou portfolia rozdělována na konzervativní, vyvážená a dynamická. Jak rizikové bude právě vaše portfolio, bude záviset na vašem individuálním výnosově-rizikovém profilu. Agresivní investoři mohou vybírat rizikovější cenné papíry s potenciálem vyššího výnosu. Naopak konzervativní investoři by se měli zaměřit na bezpečnější cenné papíry nesoucí nižší výnos. Při sestavování investičního portfolia byste měli zohlednit i další okolnosti – investiční cíl, investiční horizont, aktuální fáze životního cyklu apod. Po stanovení ideálních vah jednotlivých tříd aktiv může začít s výběrem vhodných investičních nástrojů.

ETFs.cz - první český portál zaměřený na investice do burzovně obchodovaných fondů (ETFs). Cílem webu je především vzdělávat potenciální ETF investory a informovat o novinkách na trhu. Na stránkách naleznete celou řadu užitečných návodů, zajímavých rozhovorů a tržních analýz.
Pro více informací navštivte www.etfs.cz



Přečtěte si také:





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688