Pražská burza se v dubnu tlačila na stupně vítězů, pomohly opět akcie ČEZ, ale také VIG
Kurýr BHS (duben na finančních trzích)
Zahraniční trhy
Ukrajinský konflikt patřil v dubnu k hlavním faktorům ovlivňujícím finanční trhy. Další měsíc v řadě nepřál nejvíce ruským akciím, když dopady sankcí se začínají přenášet do reálné ekonomiky. Výhledy letošního růstu HDP Ruska se výrazně snižují a svůj varovný pohled vydaly i ratingové agentury.
Obdobně jako ruským akciím se letos v žádném měsíci nepodařilo posílit ani akciím v Japonsku. Po loňském rekordním růstu zaznamenávají výraznější oddych, když se nedostavil další impuls v podobě oslabování tamní měny (JPY).
Na Wall Street technologické a biotechnologické akcie letos předvedly solidní posun výše v únoru. Od té doby se jim nedaří, resp. index Nasdaq se letos výkonnostně již zařadil k nejhorším. Třicet nejvýznamnějších společností, měřeno indexem DJIA, dokázalo naopak na konci dubna zakončit na nových historických maximech. Vzhledem k obdobné hodnotě indexu již na konci roku, je jejich výkonnost letos zanedbatelná. Příznivěji v tomto směru vyznívá pohled na 500 nejvýznamnějších společností, resp. index S&P 500.
Duben z hlediska výsledkové sezóny přinesl každopádně na Wall Street, oproti slabším očekáváním, příznivější čísla. US centrální banka (Fed) k tomu na konci měsíce utvrdila investorský svět v jen pozvolném ukončování své rekordně uvolněné měnové politiky.
Ze sledovaných indexů se z hlediska letošní výkonnosti na stupně vítězů dostalo 50 nejvýznamnějších evropských firem, resp. index STOXX Europe 50. V dubnu k tomu pomohlo výrazné akviziční dění ve farmaceutickém sektoru, které zvýšilo kurzy titulů v celém sektoru. Své letošní zisky zdvojnásobily v měsíci především francouzské akcie. Index CAC 40 tím potvrdil svou růstovou vlnu a dále tedy navýšil svá více než 5letá maxima. Ze sledovaných trhů je letos překonávají stále jen akcie v Indii, které v dubnu dále posunuly své historicky rekordní hodnoty.
Přehled konkrétní výkonnosti 17ti sledovaných trhů naleznete zde.
Pražská burza
Domácí trh předvedl další měsíc v řadě volatilní vývoj, ovlivněný tentokrát již i výplatou dividend. Z rozhodnutí valných hromad se jich dočkají akcionáři PHILIP MORRIS (880 Kč) a KB (230 Kč). I přes pokles zmiňovaných titulů si index PX dokázal nakonec polepšit. Svou letošní výkonností se tak udržuje mezi nejlepšími. Při zohlednění dividend, měřeno indexem PX-TR, jsou navíc jeho zisky o to příznivější (+3,3 %).
Hlavním tahounem růstu indexů jsou letos akcie ČEZ, které se díky vidině dividendy posunuly na více než roční maxima. Dění ohledně její výše zůstává ale stále spíše zastřeno v mlze. Představenstvo svým návrhem vyplatit „jen 40 Kč“ nehodlá vlastně vybočit ze své dividendové politiky, čeká se tedy na konečné rozhřešení od státu (více tak v článku ČEZ - představenstvo chce vyplatit dividendu jen 40 Kč).
V dubnu však svým téměř 6 % posunem domácímu trhu pomohly především akcie pojišťovny VIG, které rovněž podporuje očekávaná červnová dividenda 1,3 EUR. Absolutně nejvyšší kurzový posun ale zaznamenaly v dubnu akcie NWR, reagující na oznámené dohodnuté ceny produkce pro 2Q a dohodu se státem ohledně Dolu Paskov. Rozhodující však budou pro směrování titulu až zprávy týkající se očekávané změny kapitálové struktury. V letošních ztrátách titul trumfly akcie ORCO, když firmu nejspíše čeká další potřeba nového kapitálu. Podobnou transakci realizovala CETV, jejíž akcie pokračovaly v jižním směrování a dostaly se i na letošní minima.
Nová maxima naopak zaznamenaly akcie FORTUNA, následné oznámení o výši dividendy však zklamalo (viz i FORTUNA vyplatí dividendu jen 6 Kč).
Dubnovou výkonnost jednotlivých emisí na BCPP, resp. i od počátku roku naleznete zde.
Zlato o většinu zisků z první poloviny měsíce přišlo, ještě hůře dopadlo stříbro. To již vymazalo všechny letošní zisky, když se dostalo opět k velmi výrazné hladině 19 USD (viz. také článek Stříbro zpět na velmi silných technických úrovních).
Přehled výkonnosti dalších vybraných komodit či výše zmiňovaných trhů a akcií přináší dubnový Kurýr BHS.
J. Zendulka
BH Securities a.s - jeden z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry s 20ti letou zkušeností na kapitálových trzích. Hlavní činností je zprostředkování obchodů v tuzemsku i v zahraničí, obhospodařování individuálních portfolií, obchodování na úvěr a obchodování s deriváty.
Více informací na: www.bhs.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- VIG - Akcie VIG aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Burza - Burza cenných papírů Praha, Akcie cz - online
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- E4U - Akcie E4U aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- CPI FIM - Akcie CPI FIM aktuálně - akcie online
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?