Pražská burza se v dubnu tlačila na stupně vítězů, pomohly opět akcie ČEZ, ale také VIG
Kurýr BHS (duben na finančních trzích)
Zahraniční trhy
Ukrajinský konflikt patřil v dubnu k hlavním faktorům ovlivňujícím finanční trhy. Další měsíc v řadě nepřál nejvíce ruským akciím, když dopady sankcí se začínají přenášet do reálné ekonomiky. Výhledy letošního růstu HDP Ruska se výrazně snižují a svůj varovný pohled vydaly i ratingové agentury.
Obdobně jako ruským akciím se letos v žádném měsíci nepodařilo posílit ani akciím v Japonsku. Po loňském rekordním růstu zaznamenávají výraznější oddych, když se nedostavil další impuls v podobě oslabování tamní měny (JPY).
Na Wall Street technologické a biotechnologické akcie letos předvedly solidní posun výše v únoru. Od té doby se jim nedaří, resp. index Nasdaq se letos výkonnostně již zařadil k nejhorším. Třicet nejvýznamnějších společností, měřeno indexem DJIA, dokázalo naopak na konci dubna zakončit na nových historických maximech. Vzhledem k obdobné hodnotě indexu již na konci roku, je jejich výkonnost letos zanedbatelná. Příznivěji v tomto směru vyznívá pohled na 500 nejvýznamnějších společností, resp. index S&P 500.
Duben z hlediska výsledkové sezóny přinesl každopádně na Wall Street, oproti slabším očekáváním, příznivější čísla. US centrální banka (Fed) k tomu na konci měsíce utvrdila investorský svět v jen pozvolném ukončování své rekordně uvolněné měnové politiky.
Ze sledovaných indexů se z hlediska letošní výkonnosti na stupně vítězů dostalo 50 nejvýznamnějších evropských firem, resp. index STOXX Europe 50. V dubnu k tomu pomohlo výrazné akviziční dění ve farmaceutickém sektoru, které zvýšilo kurzy titulů v celém sektoru. Své letošní zisky zdvojnásobily v měsíci především francouzské akcie. Index CAC 40 tím potvrdil svou růstovou vlnu a dále tedy navýšil svá více než 5letá maxima. Ze sledovaných trhů je letos překonávají stále jen akcie v Indii, které v dubnu dále posunuly své historicky rekordní hodnoty.
Přehled konkrétní výkonnosti 17ti sledovaných trhů naleznete zde.
Pražská burza
Domácí trh předvedl další měsíc v řadě volatilní vývoj, ovlivněný tentokrát již i výplatou dividend. Z rozhodnutí valných hromad se jich dočkají akcionáři PHILIP MORRIS (880 Kč) a KB (230 Kč). I přes pokles zmiňovaných titulů si index PX dokázal nakonec polepšit. Svou letošní výkonností se tak udržuje mezi nejlepšími. Při zohlednění dividend, měřeno indexem PX-TR, jsou navíc jeho zisky o to příznivější (+3,3 %).
Hlavním tahounem růstu indexů jsou letos akcie ČEZ, které se díky vidině dividendy posunuly na více než roční maxima. Dění ohledně její výše zůstává ale stále spíše zastřeno v mlze. Představenstvo svým návrhem vyplatit „jen 40 Kč“ nehodlá vlastně vybočit ze své dividendové politiky, čeká se tedy na konečné rozhřešení od státu (více tak v článku ČEZ - představenstvo chce vyplatit dividendu jen 40 Kč).
V dubnu však svým téměř 6 % posunem domácímu trhu pomohly především akcie pojišťovny VIG, které rovněž podporuje očekávaná červnová dividenda 1,3 EUR. Absolutně nejvyšší kurzový posun ale zaznamenaly v dubnu akcie NWR, reagující na oznámené dohodnuté ceny produkce pro 2Q a dohodu se státem ohledně Dolu Paskov. Rozhodující však budou pro směrování titulu až zprávy týkající se očekávané změny kapitálové struktury. V letošních ztrátách titul trumfly akcie ORCO, když firmu nejspíše čeká další potřeba nového kapitálu. Podobnou transakci realizovala CETV, jejíž akcie pokračovaly v jižním směrování a dostaly se i na letošní minima.
Nová maxima naopak zaznamenaly akcie FORTUNA, následné oznámení o výši dividendy však zklamalo (viz i FORTUNA vyplatí dividendu jen 6 Kč).
Dubnovou výkonnost jednotlivých emisí na BCPP, resp. i od počátku roku naleznete zde.
Zlato o většinu zisků z první poloviny měsíce přišlo, ještě hůře dopadlo stříbro. To již vymazalo všechny letošní zisky, když se dostalo opět k velmi výrazné hladině 19 USD (viz. také článek Stříbro zpět na velmi silných technických úrovních).
Přehled výkonnosti dalších vybraných komodit či výše zmiňovaných trhů a akcií přináší dubnový Kurýr BHS.
J. Zendulka
BH Securities a.s - jeden z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry s 20ti letou zkušeností na kapitálových trzích. Hlavní činností je zprostředkování obchodů v tuzemsku i v zahraničí, obhospodařování individuálních portfolií, obchodování na úvěr a obchodování s deriváty.
Více informací na: www.bhs.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- VIG - Akcie VIG aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Burza - Burza cenných papírů Praha, Akcie cz - online
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- E4U - Akcie E4U aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- CPI FIM - Akcie CPI FIM aktuálně - akcie online
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory