Krymská válka podruhé
Tentokrát však neválčí Anglie bok po boku s Francií proti Ruské říši nýbrž okolnosti
ve 21. století nabraly úplně nový směr. Spor Ruska a Ukrajiny o Krymský poloostrov již několik týdnů hýbe světem a všichni se modlí, aby z této šarvátky mezi těmito sousedícími státy nenastal celosvětový konflikt.
Hlavní spor nastal o sebeurčení Krymu, který se v nedávném referendu rozhodl odtrhnout od Ukrajiny a připojit se k Ruské federaci. Pro Rusy to byla více než vítaná zpráva, jelikož toto území stejně jako Ukrajina patřila mezi jednu z jejich držav již od 17. století. Již dříve byl Krym dlouhodobým strategickým cílem Ruska, protože představoval pro Rusko zcela nové dimenze obchodu s jižními státy, ale především jeho připojením byl získán přístup ke Středozemnímu moři, největší obchodní žíle v Evropě. I dnes je zájem o Krym značný, díky přísunu dalších komodit (železná ruda, uhlí), rozsáhlému průmyslu a strategicko-taktické pozici.
Reakce Ukrajiny na krymské referendum byla negativní, referendum neuznala a posílila pro případ nepokojů pevnosti na Krymu. Krátce na to na žádost krymských představitelů vyrazila i ruská armáda na Krym, aby jej obsadila a převzala pomocí vojenské síly pod svůj vliv (dne 21. 3. byla obsazena ukrajinská pevnost Belbek). Tento agresivní krok, ale nezůstal bez odezvy, jelikož se Ukrajina začala dožadovat práva v rámci smluv o pomoci Ukrajině, které byly podepsány po druhé světové válce. Tyto smlouvy se týkají jistot, že Ukrajina jako stát zůstane autonomní na celém svém území a pomoc v případě nouze či porušení smluv by měla přijít ze strany bývalých spojenců.
Rusko tuto smlouvu porušilo a vystavilo se tak ostrých reakcí ze strany USA a EU. Ti nejdříve varovali Rusko a žádali, aby stáhlo své jednotky z Krymu, a když jejich varování neuposlechlo, uvalilo USA sankce na určité ruské politiky a vládní hodnostáře. Na tyto sankce Rusko reagovalo stejnou měrou a postihlo sankcemi americké politiky. Tyto sankce se především týkají zabavení majetku v zahraničí určitých osob a to zejména politiků. Dále se uvažuje o ekonomických sankcích.
Tyto sankce jsou zatím v projednávání a rozhodne se o nich až na summitu Nato a EU, avšak někteří čeští i zahraniční politikové si myslí, že tyto tzv. plošné sankce ze strany EU vůči Rusku neprojdou, jelikož by to mělo do jisté míry vliv na omezení obchodu mezi EU a Ruskem a značný vliv na ekonomiku v Evropě. Rusko je pro Evropu třetí největší obchodní partner a čilé obchodní styky má zejména s Německem, tudíž se dá předpokládat, že Německo se bude stavět proti sankcím negativně. Naopak pro Rusko je EU největším obchodním partnerem a těží především z vývozu ropy a zemního plynu, kterými zásobuje převážně východní Evropu.
Pokud by byly oboustranné sankce uvaleny na tyto suroviny, nejvíce by to postihlo východoevropské státy jako je Polsko, Finsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko a hlavně Ukrajinu, která jako jediná má již několik týdnů dražší ropu. Všechny tyto státy, by byly ovlivněny sankcemi nejvíce a to z toho důvodu, že do dnešní doby neexistuje do těchto států jiný ropovod než ten, který vede z Ruska. Co se týče České republiky, v dnešní době již existuje druhý ropovod, který vede z Norska, tudíž česká ekonomika i v rámci jiných sfér obchodu by nebyla postižena tolik jako ekonomika již zmiňovaných států. Navíc členství v G8 propojuje z obchodního a investičního hlediska ruskou, americkou a evropskou ekonomiku. Například i americké automobilové firmy jako je Ford, General Motors či letecký dopravce Boeing nebo ExxonMobil, který uzavřel kontrakt ve výši 500 mld. USD na objevování ropných polí v Sibiři s Rosněftem, tak ti všichni by také tratily z důvodu expozic na ruském trhu.
Pokračování článku zde: http://stox.cz/zpravodajstvi/clanky/krymska-valka-podruhe
STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Válec, objem válce
- Krymská válka podruhé
- Zprávy Válka v Iráku - Válka v Iráku
- Od první světové války až k válce v Zálivu: jak trhy reagují na geopolitické krize
- Měnová VÁLKA v obchodní válku?
- Válek & Válek production s.r.o. , Ostrava IČO 04073720 - Obchodní rejstřík firem
- Bude reakcí na obchodní válku válka měnová? Čína zvažuje oslabení juanu jako reakci na kroky USA
- Válek & Válek production s.r.o. , IČO 04073720 - data ze statistického úřadu
- Obchodní války mohou být vystřídány válkami daňovými
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory