Fed vypíná tiskárny. Na tahu jsou soukromé banky
Rok 2013 by ve znamení centrální bank, které finanční systém podporovaly nadměrnou likviditou. Pro představu jenom americký Fed (americká centrální banka) dodal do systému v přepočtu přes dvacet bilionů korun. V počítačové mluvě by se jednalo o dvacet „tera“. Spolu se stabilizací situace v Evropě to pro riziková aktiva představovalo vynikající prostředí pro růst. Vedle Fedu se činily také ostatní centrální banky v čele s Bank of England, ECB a Bank of Japan. Levné peníze tak vyhnaly akciové trhy v poslední den roku 2013 na historická maxima.
Vstup do letošního roku ovšem nebyl tak růžový jako v roce 2013, kdy trhy zažily nejlepší lednovou výkonnost za posledních 25 let. Naopak letošní lednový výprodej na akciových trzích byl jedním z nejhorších výsledků za oněch posledních 25 let. Co tedy máme letos ještě čekat? Jaký je výhled? Bude se opět dařit akciím nebo dojde k opětovné renesanci dluhopisů? Pojďme se na jednotlivé třídy aktiv podívat blíže.
Akciové trhy
Jak už bylo řečeno výše, tak vstup do letošního roku se akciový trhům nepovedl. Platí to především o vyspělých trzích jako je USA nebo Německo. Příčin, které budou mít vliv na trhy i následující měsíce, je hned několik. Prvním důvodem je utahování měnové politiky ze strany americké centrální banky. V případě, že i nadále bude americká ekonomika vykazovat stabilní růst, tak ke konci tohoto roku by americká centrální banka měla úplně ukončit program nákupu vládních dluhopisů. Tento program spustila v roce 2009, kdy vrcholila finanční krize. Ukončení nákupu dluhopisů znamená zastavení kohoutku s likviditou a historicky existuje silná pozitivní závislost mezi likviditou a růstem akciových trhů.
Druhým důvodem, proč akciové vyspělé trhy v lednu oslabily, je neslaná nemastná výsledková sezóna. V posledních letech vždy firemní výsledky pozitivně překvapily investory. To znamená, že tržní očekávání byla nastavena níže, než ve finále firmy reportovaly, a to bylo dalším palivem pro růst trhů. Nicméně poslední výsledková sezóna ukázala, že meziročně rostly zisky pouze o čtyři procenta a tržby dokonce meziročně vykázaly nulový růst. Vidíme tedy, že firmy doručily zisky na úkor investic a také díky snižování nákladů. Přitom americké indexy za stejné období posílily o třicet procent. Proto potenciál pro výrazné překvapení chybí a trhy z pohledu fundamentu budou následující měsíce přešlapovat na místě a čekat na pozitivní impulzy ze strany soukromého sektoru.
S impulzy ze strany soukromého sektoru úzce souvisí i ochota bank poskytovat úvěry. Posledních několik let byla na trh dodávána nadměrná likvidita, která táhla především americké hospodářství a jednotlivé firmy si hojily rány z finanční krize. To znamená, že spíše z opatrnostního hlediska neinvestovaly a čekaly na budoucí vývoj. Nyní se z trhu snaží „exitovat“ Fed a další vývoj tedy bude na bedrech soukromého sektoru. V případě, že firmy začnou opět investovat a náznaky již vidíme ve formě zvýšené aktivity bank v poskytování úvěrů, tak tempo růstu amerického hospodářství bude zachováno. Jinými slovy řečeno, investice jedné firmy jsou ve výsledovce tržbami jiné firmy. Vyšší tržby, při zachování nákladové stránky, znamenají vyšší zisky a tedy i potenciál pro akciové trhy. Zachování nákladové stránky ovšem není nutnou podmínkou, protože vyšší náklady mohou znamenat i vyšší mzdové náklady, a tím i více peněz pro spotřebitele. A když to všechno na agregátní úrovni sečteme, tak je nutné sledovat tempo růstu úvěrů. Tento údaj je tedy klíčový pro vyspělé trhy.
Pokračování článku (akcie emerging markets, zlato a dluhopisy) bude vydáno v příštím týdnu.
Článek vyšel v časopise OK Info,
Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST
Michal Valentík
Působil jako senior makléř a proprietary trader, nyní je hlavním investičním stratégem investiční společnosti ČP INVEST. Vystudoval VŠE v Praze se specializací na finance a ekonomické teorie. Absolvoval stáže na Hongkong University of Science and Technology a Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg. Ve svých článcích a analýzách se zabývá především aktuálním vývojem na kapitálových trzích, investováním a ekonomickými teoriemi. Ve volném čase se věnuje horolezectví.
ČP INVEST investiční společnost, a. s., je spolu s mateřskou Českou pojišťovnou, a. s. součástí mezinárodního finanční skupiny Generali PPF Holding B.V., který působí v 10 zemích střední a východní Evropy – v Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Černé Hoře, Polsku, Rumunsku, Srbsku, Slovensku a Slovinsku.
ČP INVEST poskytuje služby v oblasti kolektivního investování. Základní nabídku investorům tvoří 12 podílových fondů ČP INVEST vedených v CZK, které jsou projektovány pro široké spektrum klientů. ČP INVEST je zároveň celosvětově výhradním distributorem EUR fondů Generali PPF Invest. Správa portfólií fondů ČP INVEST i Generali PPF Invest byla svěřena společnosti Generali PPF Asset Management, která disponuje velmi silným analytickým zázemím a je největším správcem investic v České republice.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla