(Kurzy.cz)
ČR - inflace v únoru mírně zrychlila, průměrná míra dále klesá
Meziměsíční růst cen v oddíle rekreace a kultura ovlivnilo především zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 3,2 %. V oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti se zvýšily ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti o 1,7 %. V oddíle zdraví vzrostly ceny léků a jejich doplatků o 1,0 %.
Na snížení celkové úrovně spotřebitelských cen v únoru působil pokles cen v oddíle odívání a obuv, kde ceny oděvů byly nižší o 0,9 % a obuvi o 1,8 %. Mírný pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo zejména snížení cen ovoce o 1,0 % a zeleniny o 0,9 %. Nižší než minulý měsíc byly i ceny mouky o 1,3 %, vepřového masa o 0,9 %, jogurtů o 3,0 %, rostlinných tuků o 3,5 %, cukru o 1,2 %. Naopak ceny mléka vzrostly o 1,8 %, másla o 2,5 %, ryb o 1,7 % a nealkoholických nápojů o 1,3 %. Pokles cen v oddíle ostatní zboží a služby ovlivnily nižší ceny za osobní péči o 0,7 %.
Ceny zboží úhrnem se nezměnily, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,4 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru stejně jako v lednu o 0,2 %, avšak většina oddílů spotřebního koše zaznamenala v těchto měsících rozdílný cenový vývoj. Zrychlení cenového růstu nastalo v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny lihovin vzrostly o 3,2 % z 2,5 % v lednu. Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo i v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v důsledku nižšího meziměsíčního poklesu cen v únoru 2014 než v únoru 2013. Meziroční růst cen zrychlil zejména u chleba na 3,2 % (z 1,5 % v lednu), ryb na 3,7 % (z 0,5 % v lednu), mléka na 14,4 % (z 10,9 % v lednu), másla na 15,3 % (z 12,5 % v lednu), ovoce na 2,0 % (z 0,0 % v lednu). Ceny nealkoholických nápojů přešly z poklesu o 1,5 % v lednu v růst o 0,9 % v únoru. Pokles cen běžného pečiva se v únoru zmírnil na 6,4 % (z 8,9 % v lednu). Ke zpomalení meziročního růstu došlo zejména v oddíle doprava vlivem cen pohonných hmot, které byly v lednu 2014 vyšší o 2,5 %, zatímco v únoru měly cenový růst nulový.
Největší vliv na výši celkové meziroční hladiny spotřebitelských cen měly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Další významný vliv na celkovou úroveň spotřebitelských cen měly ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly o 5,1 % a ceny alkoholických nápojů o 3,3 %.
Na snižování meziročního cenového růstu působily ceny bydlení vlivem poklesu cen elektřiny o 10,5 % a zemního plynu o 9,1 %. Ceny čistého nájemného vzrostly o 0,8 %, vodného o 3,4 %, stočného o 3,2 %, tepla a teplé vody o 0,7 %. V oddíle pošty a telekomunikace byly ceny telefonických a telefaxových služeb nižší o 10,1 % a ceny mobilních telefonů o 15,0 %. V oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti ovlivnilo cenový pokles zejména snížení cen přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 3,2 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,4 % a ceny služeb zůstaly na úrovni února 2013. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,2 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v únoru 1,1 %.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP)1) 28 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v lednu 0,9 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v prosinci. Nejvíce vzrostly ceny ve Spojeném království a Finsku (o 1,9 %). Naopak na Kypru klesly ceny v lednu meziročně o 1,6 %, v Řecku o 1,4 % a v Bulharsku o 1,3 %. V Německu byl růst cen v lednu stejný jako v prosinci, tj. 1,2 %. Na Slovensku došlo ke snížení cenového růstu z 0,4 % v prosinci na 0,0 % v lednu. Podle předběžných výpočtů vzrostl v únoru 2014 HICP v ČR meziměsíčně o 0,1 % a meziročně stejně jako v lednu o 0,3 %. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za únor 2014 je 0,8 %, jak uvedl Eurostat. (Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP).
* * *
Od ledna 2014 jsou indexy spotřebitelských cen počítány na aktualizovaných vahách. Váhy vycházejí z výdajů domácností roku 2012. Nově vypočítávané indexy jsou na všech úrovních spotřebního koše řetězeny k původnímu základu rok 2005 = 100. Tím je zajištěno pokračování dosavadní časové řady indexů se základem rok 2005 = 100, ze které jsou počítány indexy k dalším základům (předchozí měsíc = 100, stejné období minulého roku = 100 a index klouzavých průměrů za posledních 12 měsíců k průměru 12 předcházejících měsíců).
Nový spotřební koš naleznete na internetových stránkách ČSÚ: spotřební koš
Zdroj: ČSÚ
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Palec, inch, míra palce
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Nejbližší banka, banky v ČR
- Kódy bank - Banky v ČR
- Průměrný důchod
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada