Srovnání poplatků u klasických fondů a ETF
S každou investicí jsou spojeny určité náklady. Několikaprocentní vstupní poplatek plus dalších několik procent ročně za správu výrazně srazí výkonnost investice. Jak si stojí ETFka v porovnání s klasickými podílovými fondy?
Investice do akcií, dluhopisů, podílových listů fondů, investičních certifikátů i burzovně obchodovaných fondů (ETFs) vás bude vždy něco stát. Nejvíce vidět jsou poplatky hrazené na vstupu. Méně na očích jsou poplatky za správu investičního produktu. Všechny poplatky snižují celkovou výkonnost vaší investice.
Podílové fondy jsou dostupné a drahé
Většina českých drobných investorů využívá ke zhodnocení úspor klasické podílové fondy. Za dobrým prodejním výsledkem stojí především marketing investičních společností a hustá síť investičních „poradců“. Plusem pro fondy je i dostupnost, investovat můžete v řádu stokorun.
Kdo chce ze svých úspor vytěžit maximum, měl by věnovat pozornost úspěšnosti práce správce fondu a celkové nákladovosti fondu. Pokud dokáže manažer vašeho fondu dlouhodobě překonávat trh, poplatek za správu vašich peněz si zaslouží. Řada studií ale ukazuje, že většina manažerů aktivně řízených fondů nedokáže dlouhodobě překonávat trh. O úspěšnosti manažerů vypovídají například výsledky studie amerického emitenta ETF společnosti Vanguard: po 15 letech překoná trh jen 27 aktivně spravovaných fondů. Pokud se tedy rozhodnete investovat do fondu, který pasivně kopíruje výkonnost trhu, máte vyšší šanci dosáhnout vyššího výnosu.
Za zvážení stojí i hodnota služeb investičního poradce. V případě investice do akciového podílového fondu zaplatíte distributorovi fondu (poradci) provizi od tří do pěti procent. Při investici 10 tisíc euro jde o částku 8 190 až 13 650 korun (při kurzu 27,3 CZK/EUR).
Náklady u ETF
V případě investice do burzovně obchodovaných fondů (ETFs) platíte za správu ETF i poplatky obchodníka. Za správu si účtují ETF společnosti obvykle od 0,05 % do 0,8 % p.a. Tento náklad je již započítán v kurzu ETF.
Za realizaci obchodu (nákup, prodej) zaplatíte u českých brokerů v případě eurových investic od 8 eur výše. Poplatky obchodníka mohou vypadat následovně – za realizaci obchodu zaplatíte 9,95 EUR + 0,1 % z částky nad pět tisíc eur. V případě investice ve výši 10 tisíc euro (nákupu a prodeje) zaplatíte celkem 29,9 euro (816 korun).
Srovnání nákladů investice do podílových fondů a ETF naleznete ZDE
ETFs.cz - první český portál zaměřený na investice do burzovně obchodovaných fondů (ETFs). Cílem webu je především vzdělávat potenciální ETF investory a informovat o novinkách na trhu. Na stránkách naleznete celou řadu užitečných návodů, zajímavých rozhovorů a tržních analýz.
Pro více informací navštivte www.etfs.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- SPOROBOND - otevřený podílový fond, Podílové fondy
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Podílové fondy, investiční společnosti
- OPTIMUM, Podílové fondy
- SPOROINVEST - reinvestiční tř./retail, Podílové fondy
- Energie - srovnání cen energií
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání cen elektřiny 2020
- Nejlevnější tarify 2023 - srovnání tarifů operátorů
- Důchod OSVČ a zaměstnance - srovnání 2022
- Srovnání poplatků u klasických fondů a ETF - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory