Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, USD/CHF, USD/JPY a BOSSAUSD
Včerejší náročná seance přiměla americké trhy ke smíšeným datům. Nejširšímu americkému indexu S&P 500 se podařilo uzavřít na nových historických maximech 1 877,03 bodu poté, co počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 323 000, což je nejlepší výsledek od prvního týdne z prosince loňského roku. Dařilo se i Dow Jonesu (+0,38%), v červených číslech ale uzavřel technologický Nasdaq (-0,13%).
Hlavní událostí včerejšího obchodního dne bylo zasedání Evropské centrální banky (ECB), které vyšvihlo euro na nová letošní maxima. Společní měnu eurozóny podpořilo hlavně to, že Mario Draghi odmítl desterilizaci operací SMP, rovněž uvekl, že inflace by se mohla přiblížit cílovým hodnotám již v roce 2016, kdy by mohla dosáhnout 1,8%. ECB rovněž zvýšila odhad růstu HDP pro letošní rok o 0,1 procenta. Spokojenost Draghiho s aktuální situaci v eurozóně a připravenost banky zasáhnout v případě zhoršení výhledu vývoje ekonomiky, posílily euro. Na druhé straně evropské akcie po ztrátě naděje na monetární podporu oslabily.
Impulsem k intradenním pohybům byl mimo jiné i projev amerického prezidenta Obamy, který oznámil, že považuje vyhlášené referendum o samostatnosti Krymu za hrubé porušení mezinárodního práva veřejného, v návaznosti na kritiku vyzval Kongres, aby podpořil Mezinárodní měnový fond a navýšil tak objem možné půjčky pro Ukrajinu. Na situaci v Ukrajině nejvíce reaguje zlato, které soupeří s důležitou psychologickou úrovní 1 350.
Vítězem včerejšího dne byli protinožci a jejich měny. Australský (AUD) a novozélandský (NZD) dolar posílily o 0,8 procenta vůči americkému po sérii dobrých zpráv z Austrálie. (obchodní bilance, maloobchodní prodeje, HDP).
Švýcarská nezaměstnanost dostála odhadům a v únoru se udržela na úrovni 3,2 procent. Na této hladině setrvává bez přestávky již od května 2013. Index německých velkoobchodních cen se v únoru propadl o 0,1 procenta. Výrazně tak zklamal ekonomy, kteří očekávali 0,6 procentní zisk. Lednový výsledek byl negativně revidován z 0,4 procent na 0,3 procenta.
Hlavní událostí dnešního dne bude zveřejnění počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (NFP) v USA ve 14:30. Očekává se číslo 151 000. Nicméně po studené zimě a po sérii horších výsledků tohoto ukazatele bude i dosažení očekávaného čísla bráno velmi pozitivně, zejména americkými akciovými indexy. Investoři totiž už nechtějí více monetárních stimulů, ale solidní makroekonomická data. Bude-li číslo v rozmezí 110 000 (výsledek z ledna) a 150 000 reakce bude neutrální. Kdyby USA nedosáhly na 100 000, hrozí americkým akciím výprodej a dolaru posílení. Důležité rovněž bude, zdali nebude výrazněji revidováno číslo z ledna.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 12:00 Německá průmyslová produkce
- 14:30 Kanadská nezaměstnanost
- 14:30 Kanadská obchodní bilance
- 14:30Americký NFP report, míra nezaměstnanosti
- 14:30 Americká obchodní bilance
- 18:00 Projev člena FOMC Dudleyeho
EUR/USD dosáhlo včerejším posílením horní hrany rostoucího kanálu. Z technického hlediska by dnešní seance měla být korekční, přičemž hlavními supporty jsou cena 1,3820 a Fibonacciho úroveň 23,6. O vývoji ovšem s vysokou pravděpodobností rozhodne výsledek odpoledního NFP reportu.
USD/CHF se chystá otestovat důležitou hladinu podpory 0,8775, která při předchozím testování silně odrazila medvědí snahy. Zda se to povede i tentokrát se trhy dozvědí už v dnešní seanci. Na významu přidává podpoře i skrytá býčí divergence na oscilátoru. Proražení této úrovně by znamenalo vytvoření nových 2letých minim.
USD/JPY dosáhlo ve včerejší seanci silné hladiny rezistence na souběhu Fibonacciho úrovně 50 a horní hrany trendového kanálu. Trh v posledních dnech silně sílil a býčí momentum je ohraničeno strmým kanálem. Průraz této formace by mohl minimálně přinést návrat k Fibonacciho úrovni 38,2.
Index amerického dolaru BOSSAUSD se propadl k podpůrné klesající trendové linii a prozatím osciluje u důležitého supportu 68,00. Z technického hlediska vše nasvědčuje posílení k rezistenci 68,205. Kartami však může zahýbat výsledek dnešního NFP reportu, jehož vyhlášení s největší pravděpodobností zvýší volatilitu.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?