(Kurzy.cz)
Komentáře k inflaci - letos dojde na deflaci, intervence ČNB nezabrala
"Vzhledem k tomu, že je lednová inflace nižší, než je cíl České národní banky, jeví se zatím její listopadová intervence jako neefektivní. Pro domácnosti se situace nemění, když ceny jsou relativně stabilní."
Marek Šperlich, ředitel pro strategii BBI: “Očekávám, že letos dospějeme k deflaci. ČR tak bude ve zvláštní situaci. Náš kurz koruny by vzhledem k deflaci měl sílit, ale to se nemůže dít, protože tomu zabraňuje ČNB svými intervencemi. Očekávám paradoxní moment, kdy čeští občané díky ČNB chudnou oproti zbytku Evropy, i když by tomu mělo být naopak.” Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST: ”Česko směřuje k deflaci, které se všichni chtějí za každou cenu vyhnout. Osobně v krátkodobé deflaci nevidím žádný problém. Jsou země, které mají deflaci několik let, a nemám pocit, že by tam lidé neměli co jíst. Deflace zásadně vadí jedině národním vládám, kterým zvyšuje hodnotu státního dluhu.”
Růst spotřebitelských cen navzdory listopadové intervenci ČNB zamrzl těsně nad nulou. V meziročním srovnání spotřebitelské ceny v lednu vzrostly pouze o 0,2 % a ve srovnání s předchozím měsícem jen o 0,1 %. ČNB přitom v lednu počítala s meziročním růstem cen o 0,4 %. Pokud se inflace i v dalších měsících bude nacházet výrazněji pod predikcí ČNB, nelze vyloučit, že centrální banka nejenže neopustí na začátku příštího roku intervenční režim, ale může dokonce začít zvažovat další intervenci.
Důvody růstu cen jen těsně nad nulou musíme hledat především v poklesu cen elektřiny a v oddílu zdraví, kde od letošního roku došlo ke zrušení regulačního poplatku za pobyt v nemocnici. Velmi nízký růst cen však byl zaznamenán ve většině oddílů spotřebního koše. Výjimkou byly potraviny, z nichž některé zdražily i dvouciferně. Příkladem budiž mléčné produkty či zelenina. Ke zdražení došlo i u tabákových produktů a alkoholu.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ
Cenový šok se po intervenci ČNB na devizovém trhu nekoná, bez ní by však česká ekonomika pravděpodobně sklouzla do deflace. V lednu se index spotřebitelských cen zvýšil o 0,1 procenta, což je nejmenší lednový přírůstek v novodobé historii České republiky. Meziroční inflace klesla na 0,2 procenta. Jádrová inflace zůstává záporná nepřetržitě již téměř pět let.
Na lednový vývoj cen mělo největší vliv zdražení potravin, které však jen z menší části souvisí s oslabením kurzu koruny, nýbrž sezónním růstem cen ovoce a zeleniny. Zdražily například také mléčné výrobky, kde je však příčinou pokles produkce. Jako tradičně zdražily uprostřed zimy také ceny rekreace.
Naopak celkovou inflaci stáhl níže pokles cen elektřiny o téměř deset procent. K nižší inflaci přispělo také zrušení regulačního poplatku za pobyt v nemocnici. V neposlední řadě je potřeba zmínit sezónní výprodeje oblečení a obuvi.
Cenový vývoj na začátku letošního roku ukazuje, inflace je i přes výrazné oslabení kurzu koruny bezzubá. Slabší koruna se prozatím stačila projevit v inflaci jen omezeně, další dopady se projeví v průběhu dalších měsíců, nicméně je pravděpodobné, že bez intervence ČNB by ekonomika sklouzla do deflace. Z makroekonomického pohledu již v deflaci dávno jsme: jádrová inflace je záporná již pět, klesají produkční ceny v zemědělství, službách i stavebnictví. Rizikem je však vznik a zakořenění deflačních očekávání. Do jisté míry již taková očekávání u určitého zboží nejspíše existují, nicméně riziko široce rozprostřených deflačních očekávání by se výrazně zvýšilo v okamžiku, kdyby se záporní znaménko objevilo u indexu spotřebitelských cen, který se objevuje na stránkách denního tisku, mnoha internetových stránkách, vystupuje při mzdových vyjednáváních a bývá předmět indexace a inflačních doložek.
V dalších měsících zůstane inflace velmi nízká. Až v druhé polovině roku začne stoupat mezi jedno a dvě procenta a přibližovat se inflačnímu cíli ČNB.
David Marek , Patria Finance
Související zprávy: Komentář ČNB k inflaci - intervence odvrátila hrozbu deflace ...
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Základní potraviny - Cena chleba, másla, mléka, brambor
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Energie - srovnání cen energií
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání cen elektřiny 2020
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?