Euro proti dolaru zakončilo loňský rok v blízkosti více než dvouletého maxima
Obchodům na globálním devizovém trhu v loňském roce kraloval americký dolar. Průzkum Banky pro mezinárodní platby (BIS), který banka provádí jednou za tři roky v dubnu, ukázal, že devizový trh zůstal v roce 2013 největším finančním trhem na světě. Průměrný denní obrat činil v loňském dubnu 5 300 miliard amerických dolarů, oproti dubnu 2010 to znamená nárůst o 35 %. Z pohledu nejobchodovanějších měn nepřinesl loňský rok žádné velké překvapení. Nejvíce obchodovanou měnou na světě byl americký dolar. S velkým odstupem následuje euro a dále japonský jen, britská libra, australský dolar a švýcarský frank.
Jak to v loňském roce vypadalo z pohledu kurzového vývoje? Americký dolar ve výsledku zásadnějších změn nedoznal. Dolarový index DXY zaznamenal v celoročním hodnocení pouze mírný zisk ve výši zhruba půl procenta. Jak se tedy v podstavě vůči stabilnímu americkému dolaru dařilo ostatním měnám? Úspěšné byly evropské měny. Euro si připsalo 4,4 %, na něj v podstatě navázaná dánská koruna se může dokonce pyšnit ziskem ve výši 4,5 %, a byla tak nejúspěšnější měnou z vyspělých zemí. O zhruba tři procenta si polepšil švýcarský frank, zhodnocení britské libry činilo 1,6 %. Na druhé straně nejhorší výkonnost ze skupiny hlavních měn zaznamenal jihoafrický rand, který odepsal téměř 20 % své hodnoty, znehodnocení japonského jenu přesáhlo 17 %. Dvouciferné ztráty zaznamenal ještě australský dolar a brazilský real. Pohled na středoevropský region ukázal, že se dařilo polskému zlotému i maďarskému forintu (shodně zhruba 2,6 %). Kvůli zásahu ČNB samozřejmě česká koruna oslabila, ztráta vůči dolaru dosahovala 4,3 %. Pohled na exotické měny ovšem odhalil mnohem výraznější pohyby - somálský šilink zhodnotil proti dolaru o 44,2 %, naopak íránský rial ztratil více než 50 % své hodnoty.
Co lze očekávat v letošním roce? Pohled na průzkum agentury Bloomberg ukazuje, že většina trhu očekává, že euro vůči dolaru sestoupí ze současných maxim, v ročním horizontu trh v průměru předpokládá kurz 1,28 USD/EUR. Prognóza ekonomů Société Générale je ještě agresivnější, když na konci letošního roku očekávají kurz kolem 1,25 USD/EUR. V oslabujícím trendu by měl pokračovat japonský jen, slabší by měl být i švýcarský frank. Naopak mírné zhodnocení se předpokládá u britské libry.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?