Euro proti dolaru zakončilo loňský rok v blízkosti více než dvouletého maxima
Obchodům na globálním devizovém trhu v loňském roce kraloval americký dolar. Průzkum Banky pro mezinárodní platby (BIS), který banka provádí jednou za tři roky v dubnu, ukázal, že devizový trh zůstal v roce 2013 největším finančním trhem na světě. Průměrný denní obrat činil v loňském dubnu 5 300 miliard amerických dolarů, oproti dubnu 2010 to znamená nárůst o 35 %. Z pohledu nejobchodovanějších měn nepřinesl loňský rok žádné velké překvapení. Nejvíce obchodovanou měnou na světě byl americký dolar. S velkým odstupem následuje euro a dále japonský jen, britská libra, australský dolar a švýcarský frank.
Jak to v loňském roce vypadalo z pohledu kurzového vývoje? Americký dolar ve výsledku zásadnějších změn nedoznal. Dolarový index DXY zaznamenal v celoročním hodnocení pouze mírný zisk ve výši zhruba půl procenta. Jak se tedy v podstavě vůči stabilnímu americkému dolaru dařilo ostatním měnám? Úspěšné byly evropské měny. Euro si připsalo 4,4 %, na něj v podstatě navázaná dánská koruna se může dokonce pyšnit ziskem ve výši 4,5 %, a byla tak nejúspěšnější měnou z vyspělých zemí. O zhruba tři procenta si polepšil švýcarský frank, zhodnocení britské libry činilo 1,6 %. Na druhé straně nejhorší výkonnost ze skupiny hlavních měn zaznamenal jihoafrický rand, který odepsal téměř 20 % své hodnoty, znehodnocení japonského jenu přesáhlo 17 %. Dvouciferné ztráty zaznamenal ještě australský dolar a brazilský real. Pohled na středoevropský region ukázal, že se dařilo polskému zlotému i maďarskému forintu (shodně zhruba 2,6 %). Kvůli zásahu ČNB samozřejmě česká koruna oslabila, ztráta vůči dolaru dosahovala 4,3 %. Pohled na exotické měny ovšem odhalil mnohem výraznější pohyby - somálský šilink zhodnotil proti dolaru o 44,2 %, naopak íránský rial ztratil více než 50 % své hodnoty.
Co lze očekávat v letošním roce? Pohled na průzkum agentury Bloomberg ukazuje, že většina trhu očekává, že euro vůči dolaru sestoupí ze současných maxim, v ročním horizontu trh v průměru předpokládá kurz 1,28 USD/EUR. Prognóza ekonomů Société Générale je ještě agresivnější, když na konci letošního roku očekávají kurz kolem 1,25 USD/EUR. V oslabujícím trendu by měl pokračovat japonský jen, slabší by měl být i švýcarský frank. Naopak mírné zhodnocení se předpokládá u britské libry.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory