Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Měny-forex  |  31.12.2013 14:24:00

Událostí roku na domácím devizovém trhu byla listopadová intervence centrální banky

Vývoj kurzu české měny proti euru byl po většinu roku 2013 relativně klidný. Po první polovinu roku se koruna pohybovala v lehce oslabujícím trendu - z hodnot těsně nad 25,00 CZK/EUR na počátku roku se kurz postupně dostal k úrovni 26,00 CZK/EUR, kterou několikrát otestoval. Za tímto oslabováním koruny stál trend snižující se inflace, který vedl centrální banku k verbálním intervencím proti české měně. Již od srpna se pak na bankovní radě hlasovalo o použití přímých intervencí na trhu jako měnověpolitického nástroje.
 
Sílící dezinflační tendence a růst hrozby deflační spirály nakonec vedly k tomu, že centrální banka na svém listopadovém zasedání použití devizových intervencí schválila. Po více než měsíci od intervence je zřejmé, že cílování kurzu koruny kolem úrovně 27,00 CZK/EUR, jak po posledním zasedání centrální banka oznámila, vůbec neznamená, že by byl kurz fixní na této úrovni. Postupem času se ukázalo, že centrální banka bude bránit posílení koruny pod zmiňovaných 27,00 CZK/EUR. Nad touto úrovní se i podle následných prohlášení centrálních bankéřů bude koruna pohybovat tržně bez omezení.
 
V pointervenčním období koruna ztratila další zhruba tři procenta, když kurz testoval v předvánočním období hladinu 27,70 CZK/EUR. Co stojí za pokračujícím oslabováním české měny? Nepřímo se jedná o důsledek intervence, kdy centrální banka skoupila na trhu eura v objemu přes 7 mld. EUR. Přirozená zásobárna eur - exportéři - mají své devizové příjmy z určité části měnově zajištěné, nová eura vygenerují až postupem času.  Dalším vysvětlením mohou být obavy, zda skutečně intervence a kvůli tomu slabší koruna zabrání tomu, aby v lednu nebyl zaznamenán meziroční pokles spotřebitelských cen. Lednové číslo bude zveřejněno počátkem února a bezesporu bude významnou determinantou kurzu koruny.
 
Současný oslabující trend nad rámec intervence je podle našeho názoru ze střednědobého pohledu přestřelením, fundamentálně není ospravedlnitelné, aby trend oslabující koruny pokračoval. Při pohledu na rovnovážný kurz lze konstatovat, že díky zásahu ČNB je koruna aktuálně (při kurzu 27,40 CZK/EUR) podhodnocená o téměř deset procent. Již během prvního pololetí příštího roku očekáváme posílení koruny směrem ke 27,00 CZK/EUR a jeho stabilizaci nad touto úrovní a tedy částečnou eliminaci zmíněné podhodnocenosti. To se bude dít v případě, že se bude naplňovat inflační prognóza ČNB. Rizikem je ovšem to, že inflace bude ve srovnání s prognózou centrální banky nižší, což by se projevilo v neochotě koruny posilovat směrem ke 27,00 CZK/EUR.
 
Spekulace ohledně dalších kroků ČNB či tzv. exit strategie začnou být aktuálnější v průběhu druhé poloviny roku 2014 - to bude také možnost začít hodnotit prvotní účinky kroku ČNB.

Autor: Jan Vejmělek

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688