Kurz koruny se v závěru týdne stabilizoval
Česká ekonomika zaznamenala za Q2 13 po šesti čtvrtletích mezikvartálního poklesu růst , když si podle rychlého odhadu polepšila o 0,7 % q/q. V meziročním vyjádření byl zaznamenán pokles o 1,2 % y/y, když ještě v Q1 13 činil meziroční propad 2,4 % y/y. Struktura prozatím zveřejněna nebyla, nicméně z dílčích měsíčních ukazatelů i komentáře ČSÚ vyplývá, že za odražením se české ekonomiky ode dna stojí zejména silnější zahraniční poptávka promítající se do rostoucích čistých exportů. Domácí poptávka zůstává utlumená, a to jak kvůli nižší investiční aktivitě, tak spotřebě domácností. Z pohledu kurzu koruny je podstatné, že výsledek byl výrazně lepší, než s čím ve své prognóze počítala centrální banka (celkově o půl procentního bodu).
Zatímco data z reálné ekonomiky tedy vypadají ve srovnání s prognózou ČNB lépe, u inflace je tomu naopak. Meziroční přírůstek spotřebitelských cen klesl z červnových 1,6 % y/y na červencových 1,4 % y/y. Ve srovnání s předpoklady centrálních bankéřů je tak aktuální inflace níže o 0,3 procentního bodu. Další dílčí cenové indikátory, které byly tento týden zveřejněny, nic zásadně nového nepřinesly.
Ceny průmyslových výrobců se během července zvýšily o 0,2 % m/m a o desetinu tak překonaly tržní očekávání, a to hlavně kvůli vyšším cenám ropných produktů. Meziročně byly ceny v červenci vyšší o 1,1 % y/y po červnových 0,7 % y/y.
Důležitější pro centrální banku je vývoj cen v zemědělství, jelikož tyto ceny ovlivňují budoucí vývoj cen potravin v rámci spotřebitelského koše. Zemědělské ceny v červenci klesly o 2,1 % meziměsíčně. Za posledních pět měsíců jsou ceny po sezónním očištění v souhrnu o 3,4 % níže, což indikuje stabilizaci situace po loňské špatné úrodě. Meziroční dynamika zemědělských cen se pak v červenci snížila ze 7,3 % na 4,7 %. Rozhodující pro další vývoj bude nová úroda, což platí i pro ceny potravin v rámci spotřebitelského koše. Odhady statistického úřadu ukazují na lepší letošní úrodu.
Dosavadní vývoj jednotlivých inflačních faktorů tak zhruba odpovídá prognóze centrální banky. Z toho důvodů pominulo nebezpečí přímých intervencí na trhu proti české koruně. Po první polovině třetího čtvrtletí se průměrný kurz pohybuje těsně nad úrovní 25,90 CZK/EUR, přičemž inflační prognóza centrální banky je postavena na předpokládané průměrné hodnotě 25,80 CZK/EUR pro celé Q3. S úrovněmi kurzu mezi 25,70 až 26,00 CZK/EUR pro nacházející týdnu tak může být centrální banka spokojena. Určitě by se jí nelíbilo výraznější posílení koruny, čehož si je trh vědom. Vzhledem k tomu, že nejdůležitější ekonomické indikátory, které měly být v průběhu srpna zveřejněny, jsou již za námi, příliš domácích impulsů pro kurz koruny v příštím týdnu očekávat nelze. Kurz bude sledovat situaci v regionu, respektive vývoj na globálních devizových trzích.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
Podvodníci čekají na vaši chybu: Jak se nenapálit při vánočních nákupech na internetu?
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna