TNBiz (TN.cz)
Investice  |  02.07.2013 06:05:07

Ztracená platební karta vám může zničit dovolenou. RADY, na co si dát pozor

Nejprve je třeba si uvědomit, jakou platební kartu vlastně používáme. Pro platbu v zahraničí je totiž potřeba mít takzvanou embosovanou kartu, tedy kartu s reliéfním písmem. Pokud ji nemáme, je dobré si zjistit u své banky ještě před odjezdem možnosti vydání náhradní karty či hotovosti v zahraničí.

 

Pokud se tedy už chystáme do zahraničí a plánujeme platit embosovanou platební kartou (VISA, MASTERCARD) neměli bychom podcenit přípravu už před odjezdem. “Určitě bychom si měli zjistit u instituce, která nám kartu vydala, telefonní číslo, na kterém se karta, v případě odcizení či ztráty, blokuje,“ doporučil odborník Finančního rádce TN.cz Radek Paur.

 

Pokud pak v zahraničí zjistíme, že nám platební kartu někdo ukradl či jsme ji ztratili, bez odkladu ji necháme zablokovat. “Od doby blokace přebírá veškerou odpovědnost za zneužití banka. Nejjednodušší a nejrychlejší cestou je zavolat na číslo udané bankou. Pakliže nám s kartou ukradli i mobil, zjistíme číslo na asociaci (MASTERCARD či VISA) vydávající naší kartu a zablokujeme jí na tomto čísle. V případě, že není možná ani jedna z těchto variant, můžeme zajít do pobočky banky, která vydává karty naší asociace,“ vysvětlil Paur.

 

 

V takovém případě rovněž můžeme zažádat o nouzové vydání hotovosti či vydání nouzové platební karty. Je ale možné využít vždy pouze jednu z těchto možností. “Pokud zvolíme vydání nouzové platební karty, je vydána do 2 pracovních dní. Není k ní ale vydán PIN a není tedy možno vybírat z bankomatu. Její platnost je pak maximálně 2 měsíce. Toto řešení zabezpečí to, že nezůstaneme v zahraničí bez peněz, nejedná se však o nějak komfortní řešení,“ popsal Paur.

 

Existuje však podle něj mnohem jednoduší a příjemnější řešení, a to si k své debetní kartě k účtu pořídit také kreditní kartu, se kterou budeme na své dovolené platit. Svou debetní kartu přitom použijeme pouze v případě, že bychom chtěli vybírat hotovost z bankomatu. Pozor! Nemusí í to být v zahraničí zrovna levné. Jinak je lepší platební kartu nechat v hotelovém trezoru jako kartu záložní.

 

 

“Pokud by se stalo, že by vám kreditní karta byla odcizena, jednoduše kartu pouze zablokujete a neřešíte vystavování nouzové karty v zahraničí. Z trezoru vyndáte svou záložní debetní kartu a dál si spokojeně užíváte dovolenou. Po návratu z dovolené už na vás doma možná bude čekat nově vydaná kreditní karta. Pokud ne, dorazí za pár dní. Celá záležitost se ztrátou karty Vás tak bude stát jeden telefonát a deset minut vašeho času,“ dodal Paur.

 


Zprávy k cestování

Další zprávy k tématu ""









?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688