Fondy peněžního trhu – na čem se pracuje?
Hned na úvod je třeba zdůraznit, že Fondy peněžního trhu nejsou žádní nezanedbatelní hráči, spravují více než 2,5 biliónu dolarů a které investují výhradně do krátkodobých dluhových cenných papírů.
Dále je třeba zmínit, že jejich oceňování se však výrazně odlišuje od fondů peněžního trhu, jak je známe v České republice. Fondy peněžního trhu ve Spojených státech udržují FIXNÍ cenu podílu 1 USD a jakýkoliv výnos je v plné výši okamžitě vyplácen investorům na požádání. Suplují tak defacto spořící bankovní účet. Udržovat konstantní hodnotu podílu si mohou dovolit pouze díky účetním trikům, kdy složky portfolia jsou oceněny na základě doby do splatnosti, která je velmi krátká, a nejsou denně přeceňovány tržní cenou.
Pokud ho budou další banky následovat, vnese to na trh fondů peněžního trhu dosud nevídanou volatilitu, hodnota řady z nich pravděpodobně poklesne pod 1 dolar. To může odradit řadu klientů, kteří si byli zvyklí na nulovou volatilitu těchto fondů.
Pokles ceny podílu pod jeden dolar je dosud brán jako příznak existenčních problémů (jako kdyby vám banka nemohla vyplatiti celý zůstatek na spořícím účtu) a výsledkem bývá panické stahování prostředků z takového fondu. K něčemu takovému došlo v září 2008, kdy během pár hodiny byly z těchto fondů staženy pár velkými investory stovky miliard dolarů a Fed měl plné „peněženky“ práce, aby zabránil nejhoršímu.
Navíc dnes, vzhledem k problémům bank je řada prostředků, ležících v bankách a přesahujících limit pojištění, přesouvána do těchto fondů. A možnost okamžitého stažení je to poslední, co má Fed rád.
V posledních 3 letech se objevily již dvě snahy o zvýšení jejich regulace. Prvním pokusem byl návrh skupiny vedené bývalým předsedou Fedu p. Volckerem zavést určitou míru kontroly kapitálu, která by měla donutit tyto fondy ke změně struktur portfolia.
V loňském létě se objevila druhá snaha o změnu fundování těchto fondů. Zdůvodněním takové snahy bylo zabránění „runu“ na fondy, kterým hrozí pád ceny podílu pod jeden dolar. Cílem takové snahy je přechod těchto fondů na oceňování, jak je známe v České republice s tím, že by mírný pokles ceny podílu neměl vyvolávat runy na tyto fondy.
Něco takového ale bude velkým zásahem do zvyklostí, loni byl na poslední chvíli zastaven stopkou od Mary Scharpio, která byla v té době šéfem SEC, i když řadu těchto změn prosazovala.
Nyní se rozjíždí třetí kolo, víceméně kompromisní.
Americké fondy by se měly více podobat českým, počínaje stanovováním kurzů a s tím spojenou nenulovou volatilitou, přes poplatky a přece jenom pár dní trvající výplatě prostředků nebo dokonce mít možnost zavést výstupní poplatky či omezené odkupy (nedostupnost vlastních peněz není nic příjemného, vkladatelé v Metropolitním spořitelním družstvu by mohli vyprávět...). To může odradit řadu klientů, kteří si byli zvyklí na nulovou volatilitu těchto fondů. Kde tyto prostředky skončí, toť otázka.
Doporučuji tak sledovat další vývoj kolem amerických fondů peněžního trhu pro institucionální investory, i když se nás to přímo nedotkne. Podle názoru některých jde totiž o testovací balónek dohod mezi správci peněz a regulatorními orgány.
Uvidíme. Bez likvidity se nikdo neobejde.
Tyto zprávy pro vás vytváří server Proinvestory.cz
ve spolupráci se serverem SILVERUM.
Poslední zprávy z rubriky Dluhopisy:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- SPOROBOND - otevřený podílový fond, Podílové fondy
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Podílové fondy, investiční společnosti
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Fondy peněžního trhu – na čem se pracuje?
- Fondy sociálního zabezpečení (Fondy kolektivního investování jiné než fondy peněžního trhu) - ekonomika ČNB
- Závazky, stavy, Fondy kolektivního investování jiné než fondy peněžního trhu - ekonomika ČNB
- Čistá finanční aktiva (Závazky, stavy, Fondy kolektivního investování jiné než fondy peněžního trhu) - ekonomika ČNB
- Místní vládní instituce (Fondy kolektivního investování jiné než fondy peněžního trhu) - ekonomika ČNB
- Fondy peněžního trhu, podílové fondy
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory