Posilující trend na koruně se v tomto týdnu zastavil
I když domácí makroekonomická data zveřejněná v prvních dvou červnových týdnech většinou pozitivně překvapila, kumulují se spíše antiinflační rizika. Již v prvním červnovém týdnu publikovaná dubnová data z průmyslu, exportu i maloobchodu skončila ve srovnání s tržním konsensem lépe a naznačují tak, že ekonomika by mohla ve stávajícím druhém čtvrtletí opustit recesi. Z tohoto pohledu vyznělo celkem příznivě i květnové snížení míry nezaměstnanosti na 7,5 % z dubnových 7,7 %. Od únorového maxima tak již došlo ke snížení o sedm desetin procentního bodu. Zlepšení je čistě důsledkem nástupu prací sezónního charakteru. Pozitivní ovšem je, že květen byl prvním měsícem v současné recesi, kdy nebylo zaznamenáno zhoršení situace na trhu práce po očištění právě o sezónní faktory.
Květnová inflace překvapila svou nízkou hodnotou. Spotřebitelské ceny se v průběhu května snížily o 0,2 %, což vedlo ke zpomalení meziročního růstu z dubnových 1,7 % y/y na pouhých 1,3 % y/y; trh přitom čekal snížení pouze na 1,5 % y/y, květnová prognóza ČNB činila 1,6 % y/y. Z toho je zřejmé, že se z pohledu centrální banky objevily komentáře poukazující na převahu antiinflačních rizik, i když to nejhorší má česká ekonomika zřejmě za sebou. V tomto duchu vyznělo jak dnešní vyjádření guvernéra centrální banky M. Singera, tak i včerejší komentář člena bankovní rady K. Janáčka. Podle něj je uspokojivý kurz koruny mezi 25,60 až 26,00 CZK/EUR, pohyb v tomto pásmu nezakládá důvod k tomu, aby centrální banka nějakým způsobem zasáhla. Je však připraven podpořit přímé intervence v případě, pokud to bude potřeba. Právě tyto verbální intervence pomohly korekci korunových zisků, dopad současných turbulencí na politické scéně byl prozatím marginální.
Příští týden bude při pohledu na fundamenty relativně nezajímavý , alespoň z pohledu tuzemského devizového trhu. Jedinými ukazateli budou květnové produkční ceny a dubnová platební bilance. Oba ukazatele budou publikovány v pondělí.
Oproti tržnímu očekávání jsme poměrně velkými optimisty pokud jde o předpokládaný výsledek běžného účtu platební bilance. Ten by měl v dubnu skončit v přebytku 13,9 mld. CZK, což by představovalo meziroční nárůst o 12,5 mld. CZK. Všechny jeho složky by si měly meziročně polepšit. Největší meziroční nárůst čekáme u bilance se zbožím a u bilance výnosů. V březnu kvůli vysokému odlivu dividend běžný účet silně zklamal. V dubnu by tak odliv dividend mohl být nižší.
Ceny průmyslových výrobců by měly v květnu stagnovat , tržní konsensus ukazuje na nepatrný pokles o 0,1 % m/m. Ceny ropy v korunovém vyjádření, které ovlivňují zejména ceny rafinovaných ropných produktů, zůstávají antiinflačním faktorem. Opačným směrem by měla působit slabší koruna. Meziroční dynamika produkčních cen by měla v květnu stagnovat na 0,5 %.
I v příštím týdnu můžeme být svědky komentářů ze strany centrálních bankéřů ke kurzu koruny. Ty by se měly nést ve stejném duchu jako dosud - tedy akcentování antiinflačních rizik, verbální intervence proti koruně, zmínky o možnosti využití přímých intervencí v případě potřeby. Pohled na aktualizovanou technickou analýzu ukazuje, že kurz se pohybuje v krátkodobém sestupném kanálu. Jako silná oblast podpory by měla působit hladina 25,45 CZK/EUR (v případě jejích zdolání by se otevřel prostor pro pokles k 25,22 CZK/EUR). Posun nad 25,70 CZK/EUR by znamenal návrat do střednědobého rostoucího trendového kanálu s úrovní technické rezistence na 26,15 CZK/EUR.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna