(Kurzy.cz)
Měkké indikátory vs. tvrdá realita
Sledovat vývoj ekonomiky podle oficiálních statistických dat je jako dívat se na video z poslední dovolené. Dozvíme se jen to, co už bylo. V případě HDP je zpoždění dva měsíce při použití rychlého odhadu, resp. tři měsíce u zpřesněných dat (nicméně stále se jedná o odhad). Pro rozhodování o investicích nebo hospodářské politice je ale potřeba znát aktuální stav ekonomiky. Alan Greenspan popisuje ve své knize The Age of Turbulence: Adventures in a New World, že v krizových okamžicích používal k rozhodování Fedu o měnové politice vlastní ukazatel aktuální ekonomické aktivity sestavený na základě telefonních rozhovorů s šéfy velkých firem. Na podobném principu fungují dnes používané indikátory sestavené na základě výběrových šetření ve firmách či mezi domácnostmi. V globálním měřítku jsou nejvíce používané indexy nákupních manažerů, které většinou publikuje společnost Markit (často ve spolupráci s některou finanční institucí). Na lokální úrovni existují další podobné ukazatele, v českém případě jde například o indikátory důvěry publikované Českým statistickým úřadem. Jak si tyto indikátory stojí v porovnání s tvrdými daty? Lze je použít k odhadům současné ekonomické aktivity. Co říkají o současné situaci?
Nejdříve se podívejme na údaje o globální ekonomice. Údaje o globální HDP publikuje například Mezinárodní měnový fond, data o kompozitním (zahrnuje průmysl i služby) globálním indexu nákupním manažerů dodává Markit ve spolupráci s JPMorgan (jde o vážený průměr národních dat podle podílu na globálním HDP). Porovnání modelu globálního HDP používajícího kompozitní globální PMI ukazuje první graf. Podle posledních dat z dubna vychází, že globální ekonomika aktuálně roste zhruba tempem 3,0 procenta v meziročním srovnání. Jde tedy o pomalejší růst než loni, kdy dosáhl 3,2 procenta.
Obr. 1: Globální HDP
Zdroj: MMF, autor
V případě eurozóny naznačují poslední data o indexech nákupních manažerů, že ve 2. čtvrtletí došlo k dalšímu mírnému prohloubení recese. Data za duben a květen ukazují na meziroční pokles HDP eurozóny o 1,4 procenta (v 1. čtvrtletí HDP klesl o 1,0 procento). Porovnání skutečného vývoje HDP eurozóny a HDP odvozeného z modelu používajícího kompozitní index nákupních manažerů v eurozóně zobrazuje druhý graf.
Zdroj: Eurostat, autor
Na konec se podívejme do České republiky. V českém případě je publikován index nákupních manažerů pouze pro průmysl. Širší pokrytí nabízí konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu. V rámci něj jsou publikovány indikátory důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodu, službách a také souhrnný indikátor důvěry, který agreguje dílčí indikátory a to včetně indikátoru důvěry spotřebitelů. Srovnání skutečného vývoje HDP a modelových výsledků přináší třetí graf. První model používá jedinou vysvětlující proměnnou, souhrnný indikátor důvěry. Druhý se opírá o dílčí sektorové indikátory důvěry. Statistické charakteristiky obou modelů jsou velmi podobné.
Obr. 3: HDP ČR
Zdroj: ČSÚ, autor
Data z dubna a května naznačují další mírné prohloubení recese, podobně jako v případě eurozóny. Většina prognóz přitom počítá s tím, že se recese bude naopak zmírňovat. Průměry aktuálních odhadů poskytnutých finančními institucemi společnosti Consensus Economics ukazují na meziroční pokles HDP o 0,8 procenta ve 2. čtvrtletí po poklesu o 1,9 procenta v 1. čtvrtletí. Stejný odhad pro druhý kvartál ukazuje poslední prognóza ČNB. Poslední hodnoty indikátorů důvěry ovšem varují, že by výsledky mohly opět překvapit negativně. .
David Marek , Patria Finance
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
?