Vir znovu útočí. Pod hlavičkou policie z vás mámí peníze
O nebezpečném viru jsme vás už informovali. Chvilku se po něm slehla zem, a teď to vypadá, že znovu zaútočil. "Váš počítač je zablokován!" Toto hlášení se v poslední době opět objevuje na obrazovkách počítačů. V záhlaví zprávy je sice znak české policie a i to, že tuto "blokaci" provedl Ústav počítačové trestné činnosti české policie, ale jedná se pouze o klam. Ve skutečnosti jde o virus, který má z lidí vylákat peníze.
http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/May2013/1495752.jpg
Požaduje totiž zaplacení 3000 korun. "Chcete-li odblokovat počítač a uniknout před trestní odpovědností, musíte zaplatit pokutu ve výši 3000 CZK," píše se v hlášení. Pod tím je políčko pro zaplacení a čas, který odpočítává lhůtu 48 hodin, během kterých musíte tuto částku zaplatit.
Rozhodně ale nic neplaťte, jedná se o tzv. malware. Malware je souhrnné označení zahrnují počítačové viry, trojské koně, spyware a adware. Budete muset vyhledat nejspíše odborníka, restart počítače vám totiž nepomůže. K vašim datům se totiž dostanete jen přes nouzový režim.
Pokud budete "policejní" hlášení zkoumat podrobně, jistě vám neunikne pozornosti, že je vše psané hodně krkolomnou češtinou. Navíc není přesně specifikováno, proč máte počítač zablokovaný. Mohli jste se totiž provinit hned sedmi možnostmi a u každé je přesně stanoveno, jaká pokuta vám hrozí, či a jak dlouho půjdete do vězení.
"Pokud by se vám tento text na monitoru objevil, v žádném případě nic neplaťte a pokuste se obnovit nastavení počítače přes nouzový režim či kontaktujte IT specialisty," doporučují kriminalisté.
Co vše udělat pro to, aby byl váš počítač maximálně zabezpečený?
V počítači nesmí chybět alespoň základní bezpečnostní software, tj. antivir a tzv. firewall, který staví mezí počítač a internet pomyslnou zeď. Tu musejí útočníci nejdříve zdolat, aby se dostali do útrob vašeho počítače.
Můžete vybírat z mnoha programů různých výrobců. Některé jsou zcela zdarma, například avast! Free Antivirus. Lepší výsledky ale poskytují placené aplikace výrobců F-Secure, Symantec, Kaspersky Lab, AVG, atd.
Pozor na černý facebook! Ukradne vám profil a budou se dít věci
1. Aktualizujte programy
Nespoléhejte se pouze na automatické skeny antivirových programů a na samočinné aktualizace. Zkontrolujte čas od času, že vše probíhá jak má, případně spusťte vyhledávání virů a dalších škodlivých programů manuálně včetně záplatování.
Prověřte, zda máte aktuální verze používaných programů, zda jsou nainstalovány nejnovější bezpečnostní záplaty.
To se týká hlavně operačních systémů a webových prohlížečů. Stranou ale nejsou ani tabulkové a textové procesory. Například bezpečnostní záplaty pro takový Microsoft Word a Excel se na internetu objevují neustále...
2. Neotevírejte podezřelé emaily
Procházíte každý den schránku s elektronickou poštou s nadějí, že v ní naleznete něco "užitečného"? Pak dejte dobrý pozor na to, co ve skutečnosti otevíráte.
Ne všechny emaily, byť budí zdání, že je odeslal váš známý, nebo banka, musely být odeslány z důvěryhodných zdrojů. Odesílatele lze snadno zfalšovat.
Můžete pak naletět buď na tzv. phishing (útočník vás může nalákat na podvržené webové stránky, které jako by z oka vypadly těm skutečným, které používá například vaše banka), případně si můžete zavirovat počítač otevřením závadné přílohy v emailu.
Tím zpřístupníte útočníkovi cestu k datům ve vašem počítači. Ten si s nimi pak může dělat, cokoliv si zamane.
3. Pozor na instalace nových programů
Stáhli jste si z internetového "podsvětí" film, případně software? Může být zavirovaný. Opět tak můžete vystavit počítač a vaše data útokům zločinců.
Obrana proti tomuto typu útoku je poměrně snadná - využívejte pouze legální multimédia a programy. Pokud se chcete vydat "jinou" cestou, pak po stažení pochybně stažených materiálů jejich obsah alespoň proskenujte aktualizovaným antivirovým programem.
4. Webové stránky mohou být napadeny
I regulérní webové stránky mohou být napadeny počítačovými viry. Stačí pak takový web načíst a počítač je okamžitě zavirován.
Jak se nejlépe bránit? Opět využívejte služeb antivirových programů a pravidelně aktualizujte jak operační systém, tak internetový prohlížeč. Významně tak snížíte možnost digitální nákazy.
5. Citlivá data ukládejte "mimo" internet
Na internetu není žádný počítač zcela v bezpečí. Vždycky se najdou cesty, jak se do toho, či onoho zařízení potajmu dostat.
Citlivá data (například čísla bankovních účtů, soukromé fotografie, atd.) proto vždy skladujte na externích discích, které nejsou připojeny k počítači tehdy, když pracujete s internetem. Ještě lepší je pro tyto účely využívat počítač, který je napevno "odstřižen" od světové pavučiny.
Pokud dodržíte všechna tato doporučení, pak jste na nejlepší cestě k tomu, mít spolehlivě fungující přístroj, který je prostý virů. Když k tomu přidáte zdrženlivost v instalování nových neověřených programů, nejrůznějších typů video-kodeků, neotevírání podezřelých emailů a webových stránek, bezpečnost uložených dat v počítači jen zvýšíte.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Vir znovu útočí. Pod hlavičkou policie z vás mámí peníze
- Na počítače útočí vir, který z nás chce vymámit peníze. Nenaleťte také!
- Šmejdi zase útočí. Přijedu až na zahradu a oberou vás o peníze
- Šmejdi útočí: vydávají se za řemeslníky a oberou vás o peníze
- Pozor na půjčky peněz od policie. Jde o podvod, chtějí vás napálit
- Zkazilo vám dovolenou počasí? Na tomto ostrově vám vrátí peníze.
- Jak vydělat peníze? 3 aplikace, které vám pomohou k penězům
- Zdravotní výhody nejedení masa vám ušetří více peněz a získají vám více času
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky