USD/EUR v posledních dnech bez výraznějšího trendu
V průběhu víkendu se konaly dvě události. Itálie znovu zvolila na prezidentský post Giorgia Napolitana, který by se měl nyní pokusit vyřešit politický pat ve své zemi. V pátek zároveň rezignoval předseda Demokratické strany Pier Bersani, což znamená, že vyjednávání se stranou Sylvia Berlusconiho se dále protáhnou. Politická situace tak nadále zůstává velmi nejistá a předčasné volby na podzim jsou stále velmi pravděpodobné.
Závěry ze zasedání zemí G20 toho příliš nového nepřinesly. Eurozóna potřebuje rychle přistoupit k bankovní unii a napravit špatnou funkčnost mezibankovního trhu. Zároveň je na jedné straně nutné přistoupit k důvěryhodným plánům fiskální konsolidace, na druhé pak držet uvolněnou měnovou politiku na podporu hospodářského růstu. Prohlášení se tak nesla spíše v obecné rovině bez znatelnějšího dopadu na finanční trhy.
Nadcházející týden bude v eurozóně spojený především s další sérií předstihových indikátorů (francouzský INSEE, německý IFO, indexy nákupních manažerů PMI za jednotlivé země eurozóny i za její celek). Bohužel odhady ukazují spíše na další pokles, čímž by měly potvrdit chatrný výhled pro starý kontinent. V této souvislosti tak budou zajímavé případné diskuse a tvorba očekávání na zasedání ECB, které se bude konat první květnový čtvrtek. Přestože spekulace na další snížení sazeb rostou, od několika centrálních bankéřů zaznělo, že by tento krok mohl být předčasný a minout se účinkem. My očekáváme sazby beze změny.
I ve Spojených státech se dočkáme předstihových indikátorů, pozornost se bude ale také soustředit na trh nemovitostí a to nejpodstatnější bude zveřejněno v pátek v podobě prvního odhadu HDP za Q1. Ekonomika by měla růst o slušných 3,2 % (mezikvartálně, anualizovaně) zejména díky spotřebě domácností a tvorbě zásob. Z růstu by naopak měly ubírat čisté exporty a nepatrně i spotřeba vlády.
Zejména díky možnému zklamání ze zveřejněných indikátorů na evropské straně a očekávání trhu na uvolňování měnové politiky ECB by měly převažovat spíše tlaky na oslabování eura. Na druhou stranu ze Spojených států jsme se v posledních týdnech také dočkali několika nemilých překvapení, která by se mohla zopakovat i během tohoto týdne. Výraznější oslabení eura, respektive posílení dolaru tak bude těmito faktory zřejmě limitováno. Technická analýza pro nejbližší dny ukazuje spíše na pokles kurzu USD/EUR k oblasti 1,2965/77.
Autor: Miroslav Frayer
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun