Hvězdné války po třiceti letech
Hvězdnými válkami pojmenovali novináři projekt Strategické obranné iniciativy USA, který počítal s vybudováním obrany v kosmu. Velkolepým záměrem, prezentovaným 23. března 1983 chtěl tehdejší americký prezident Ronald Reagan finančně vyčerpat hroutící se sovětské hospodářství, a ve svých důsledcích tak přispět ke konci studené války. Sovětský svaz byl v tehdejší době silně zaskočen a protestoval argumentem, že se jedná o porušení smlouvy ABM (Anti-Ballistic Missile) z roku 1972, která omezovala počty systémů protiraketové obrany. Dnes, 30 let po těchto událostech lze spatřovat až nečekaně silnou alegorii v aktuální globální ekonomické válce, tentokrát nazývané „měnová“.
O fenoménu měnových válek se začalo hovořit již v roce 2010. Do popředí se dostaly ovšem až v posledních měsících, po rally na hlavním světovém měnovém páru – eurodolaru. Jejími hlavními účastníky jsou tentokráte kromě Ruska a USA také EU (rozdělená na dvě „bojové“ divize), Japonsko a Čína. Každá země má k válce jinou záminku a používá jiné „zbraně“. Čína (potažmo Japonsko) používá vládní opatření a jejich prostřednictvím oslabuje kurz domácího juanu, aby posílila vývoz a pomohla domácím podnikům. USA a další země se v tomto boji logicky cítí jako napadené a trvale této zemi vyčítají uměle nízký kurz své měny a zvýhodnění čínského vývozu. Naproti tomu má USA v této válce zcela odlišné střelivo, ovšem s podobným účinkem. Realizuje totiž plán na podporu ekonomiky, spočívající v nákupu vládních dluhopisů americkou centrální bankou. Vedle prvotního prorůstového účelu, způsobuje tisknutí nových peněz devalvaci tamní měny a tím pádem také „bojovou činnost“ v období měnových válek. Jako oběť těchto amerických útoků se cítí Německo, jelikož jeho měna euro vůči dolaru posiluje a tím snižuje konkurenceschopnost země na zámořském trhu. Německo ovšem (s nadsázkou paradoxně k historické zkušenosti) žádný protiútok nechystá. Naproti tomu Francie, jako další země platící eurem, je pro zavedení alespoň střednědobých cílů pro kurz měny. Proti dalšímu pumpování peněz do americké ekonomiky je ovšem i samotná „útočící“ Čína. Podle Pekingu touto činností dojde k výrazné destabilizaci finančních trhů. A aby byla alegorie s hvězdnými války před třiceti lety dokonána, zapojilo se do měnových válek i Rusko. První místopředseda rady tamní centrální banky Alexej Uljukajev totiž pronesl, že jednotlivé země by se měly vyvarovat protekcionismu a nesnažit se zajistit si lepší pozici na trhu prostřednictvím devalvace svých měn. Podle Uljukajeva opatření na podporu domácí poptávky a zvýšení domácí konkurenceschopnosti prostřednictvím snížení kurzu národní měny mohou sice na chvíli pomoci, slovo na chvíli ale silně zdůraznil.
První z velkých globálních bitev měnových válek se bude konat v pátek a v sobotu právě v ruské Moskvě na summitu G20, tedy schůzce představitelů největších ekonomik světa. Maršály těchto bitev budou ministři financí zúčastněných zemí a generály guvernéři jejich centrálních bank. Chystá se ostrá bitva, která ale nebude mít stejného vítěze jako hvězdné války před třiceti lety, kdy byl ekonomicky zcela vyčerpán Sovětský svaz…
Ing. Mojmír Boček
Na ekonomické fakultě vystudoval bakalářský a magisterský studijní program. Jeho hlavním oborem byly finance a kapitálové trhy, zejména finanční deriváty. Aktuálně studuje doktorský studijní program Ekonomika a management se zaměřením na Makroekonomii.
Kariéru ve financích zahájil jako finanční analytik v mezinárodní výrobní firmě, se zaměřením na finanční analýzu dle fundamentu EVA a na zajištění kurzových rizik. Nyní pracuje jako analytik pro evropské akciové trhy a je manažerem služby STOX.CZ.
STOX.CZ je obchodní portál určený pro individuální online investory. Svým klientům poskytuje spolehlivou platformu pro online obchodování na více než 80 akciových trzích v 18 zemích světa a zprostředkovává vedení vysoce pojištěného multiměnového účtu s možností vkladu v českých korunách. STOX.CZ nabízí bezkonkurenční poplatky a technickou podporu v obchodní dny od 9:00 do 22:00. Více na www.stox.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Válec, objem válce
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Hvězdné války po třiceti letech
- denikn.cz: Lepší vnímání rodinných firem je jedním ze třiceti úspěchů české ekonomiky za třicet let, říká AMSP ČR
- Archiv Plus: Léto 1993. Před třiceti lety zdražila Škoda Favorit a v Rusku došly peníze
- V létě odbavíme až 25 letů týdně. Válka na Ukrajině byla další ránou pro letecký průmysl - Ivan Čech
- Hvězdné války - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Dva mladí muži s maskami z trilogie Hvězdné války vykradli mělnický sběrný dvůr
- Hvězdné války, kreslený vtip
- Rusko staví laserové dělo, experti varují před "hvězdnými válkami"
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada