TNBiz (TN.cz)
Akcie v ČR  |  31.10.2012 11:55:06

Skupině ČEZ se v zahraničí daří, ztrácí jen v Albánii

PRAHA (MEDIAFAX) - Ve většině zemí, kde skupina ČEZ působí, se jí daří držet plánovanou návratnost či být dokonce nad ní. Výjimkou je Albánie, kde má ČEZ velké problémy s tamním podnikatelským prostředím a zvažuje odchod, uvedl ve středu ředitel divize distribuce a zahraničí Tomáš Pleskač.

"Naše zahraniční společnosti významně přispívají k dobrým výsledkům skupiny ČEZ. Na dividendách jsme vyplatili 8,8 miliardy korun a dalších 1,3 plánujeme realizovat do konce roku," uvedl ředitel Pleskač. Dobré výsledky zahraničních akvizic ČEZ už společnosti vrátily 71 procent vložených investic.

Mezi nejvýznamnější události letošního roku patří podle vedení ČEZ spuštění dalších vodních elektráren v Turecku, kde také pokračuje výstavba paroplynové elektrárny. Turecko je tak jednou ze zemí, kde se skupině daří působit nad plánovanou návratností.

Podobně je na tom ČEZ i v Rumunsku, kde skupina dokončuje výstavbu největšího pevninského větrného parku v Evropě, jehož plných 600 MW by mělo být připojeno k tamní síti do konce letošního roku. I v Rumunsku ČEZ rekonstruuje vodní elektrárny.

Plánovanou návratnost se společnosti daří držet i Bulharsku, kde zahajují provoz i fotovoltaické elektrárny Orešec. Pozitivní roli tam sehrává také změna tamních tarifních cen. Stejně tak je skupina na plánované návratnosti v Polsku či Maďarsku.

Zemí, kde se podle ČEZ nedaří dobře plnit stanovené plány a nedosahuje plánované návratnosti, je Albánie, což zástupci společnosti přičítají tamnímu nestabilnímu podnikatelskému prostředí a také velmi špatnému přístupu tamních autorit.

Albánský regulátor tam například v souvislosti se suchem, které výrazně ovlivňuje tamní energetiku, jelikož země je závislá na vodních elektrárnách, rozhodl na začátku roku o navýšení tarifů na rok 2012 na nákup elektřiny od státního monopolního výrobce o 91 procent a pokusil se tak dopady sucha přenést právě na ČEZ jako zahraničního investora. Podle vedení ČEZ také albánská strana nesplácí své pohledávky a tamní dceřiná společnost tak následně není schopná platit své vlastní závazky.

ČEZ tak v září rozhodl o zastavení veškerého financování své tamní dceřiné společnosti a hledá kompromis s místními úřady. Situace je však napjatá a ve hře je i varianta úplného odchodu skupiny ze země.

"Na včerejším jednání s albánským premiérem Salim Berishou jsme se dohodli, že zahájíme jednání o způsobu řešení nastalé situace, včetně možného odchodu," řekl Pleskač. Další možností je prodej tamních akvizic třetí osobě či "nepřátelský odchod", který by vyústil v arbitráž.

Investice do zahraničí představují asi pětinu z celkového množství investic skupiny ČEZ.

Miroslav Kyncl, kyncl@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688