Komentář k hlavním událostem tohoto týdne v evropě:Středem zájmu investorů je summit EU
Tento týden bude klíčovou událostí v evropském regionu summit Evropské unie. Nemělo by nám uniknout ani dění v Řecku, odkud stále čekáme na závěry inspekce trojky. Dále představitelé eurozóny během víkendového zasedání MMF v Tokiu uvedli, že Španělsko by mohlo požádat o finanční pomoc již příští měsíc. Výsledný sentiment na finančních trzích bude ve finále záviset na tom, jestli naděje, že Španělsko požádá o finanční pomoc, převáží nad obavami investorů ze slabé výsledkové sezony v USA.
Příští víkend se ve Španělsku budou konat komunální volby. Ty jsou pravděpodobně jedním z důvodů, proč Madrid ještě oficiálně nepožádal Evropu o pomoc. Dalším důvodem proč jižané žádost odkládají, je podle agentury Reuters fakt, že Německo si přeje, aby Španělé oficiálně požádali o pomoc až příští měsíc. Žádost by pak byla pravděpodobně řešena v jednom velkém balíku spolu s revidovaným úvěrovým programem pro Řecko a záchranu Kypru. Takovýto balíček by byl alespoň na oko pro německý parlament a jeho voliče méně bolestivý.
Madrid by mohl být opět ve čtvrtek finančními trhy přitlačen ke zdi, kdy bude investorům nabízet své 3leté, 4leté a 10leté dluhopisy. V případě, že o ně kupující neprojeví dostatečný zájem, jejich cena klesne a výnosy vylítnou vzhůru. Vysoké výnosy jsou pak pro stát obrovským nákladem financování dluhu.
Mezinárodní měnový fond (MMF) vzkázal minulý týden Německu, že Řecko potřebuje více času na to, aby bylo schopné dosáhnout limitů zadluženosti, ke kterým se při přijímání mezinárodní finanční pomoci zavázalo. MMF svůj postoj vysvětluje tím, že Atény již udělaly výrazný pokrok v utahování opasků a nyní je potřeba, aby se země více soustředila na oživení ekonomického růstu. To, jestli Atény dostanou více času, aby splnily podmínky půjčky, bude záležet na výsledcích kontroly tzv. trojky.
V úterý bude zveřejněn Index německého ekonomického sentimentu pro nejbližších šest měsíců. Tento ukazatel publikuje každý měsíc německé centrum pro evropské hospodářství (Zentrum für Europaische Wirtschaftsforschung), známe pod zkratkou ZEW. Indikátor vyjadřuje očekávání budoucího ekonomického růstu v SRN na základě průzkumu 350 institucionálních investorů a analytiků. Analytici pro tento měsíc očekávají, že dosáhne hodnotu mínus 14,6 bodu. Pro srovnání v září byl indikátor mínus 18,2. V případě, že hodnoty indexu ZEW budou ve skutečnosti lepší (vyšší), než analytici očekávají (- 14,6), budou to trhy vnímat velmi pozitivně.
Summit Evropské unie
Na konci týdne je na programu summit EU. Ten naposledy přinesl velmi pozitivní zprávy. Evropští lídři se například domluvili na možnosti vytvoření bankovní a fiskální unie, rekapitalizaci bank a prorůstovém paktu ve výši 120 mld. eur. Tentokrát budou mluvit o pomoci Španělsku a prodloužení doby splnění dluhových limitů Řecka.
Hospodářské výsledky Nokie
Finská společnost Nokia, přední výrobce telekomunikačních zařízení, zveřejní ve čtvrtek své hospodářské výsledky. Nokia byla kdysi největším světovým výrobcem mobilních telefonů. Její podíl na trhu začal výrazně klesat s prodejem chytrých telefonů především značky Apple a Samsung. Následně v pátek pak firma uvede na trh novou řadu mobilních telefonů Lumia, na jehož prodeji bude budoucnost společnosti hodně záležet.
Zdroj: Reuters
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory