Libra si včera proti dolaru opět polepšila (12.12.2001)
Komentář
Investiční bankovnictví KB
Včerejší den byl ve znamení očekávání na večerní rozhodnutí americké centrální banky o dalším nastavení úrokových sazeb. Hráči na trhu neotevírali nové pozice a tudíž byla na trhu mnohem nižší likvidita. Ve večerních hodinách pak bylo očekávání trhu naplněno. Americký Fed snížil úrokové sazby o 25 bazických bodů na 1,75%. Reakce trhu na na toto rozhodnutí pak byla minimální.
Fed zároveň uvedl, že americká ekonomika je stále slabá. Pozitivní signály ale trh zaznamenává. Inflační tlaky se stále snižují a indikátory důvěry v ekonomiku zaznamenávají zlepšení a naznačují, že by se proces recese měl brzy ukončit. Zatím ale signály nejsou ještě jednoznačné.
Z domácího prostředí přišly včera informace o spotřebitelských cenách. Ceny se v listopadu meziměsíčně snížily o 0,4%. Pokles cen byl vyšší než činilo původní očekávání trhu, podle agentury Bloomberg očekával trh –0,1% m/m. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen se snížilo na 0,9%. Růst cen se tak zpomalil na nejnižší úroveň od července roku 1963 (0,8% y/y). Nejvýraznější propad cen byl zaznamenán v sektoru dopravy, a to především díky snížení cen pohonných hmot. Další výrazný efekt byl zaznamenán v oblasti bydlení, kde se projevilo předchozí snížení úrokových sazeb centrální bankou.
Inflace očištěná o vliv úrokových plateb poklesla v porovnání s celkovou inflací méně výrazně, na 1,8% y/y. Tempo růstu bylo shodné s lednem tohoto roku, kdy se dosáhlo opět minima od roku 1975 (počátek sledování tohoto indikátoru). Tento výsledek je pro britskou ekonomiku velmi pozitivní, jelikož dále otevírá Bank of England prostor pro další možné snižování úrokových sazeb. Inflační cíl centrální banky je 2,5%.
Bank of England tak může v případě potřeby dále ekonomice pomoci překonat negativní dopady ochlazení globální ekonomiky pomocí dalšího snížení úrokových sazeb. Nyní jsou úrokové sazby na úrovni 37letého minima, 4,0%.
I přesto ale ekonomika, podle Mezinárodního měnového fondu, má šanci dosáhnout v tomto roce nejrychlejšího růstu v rámci skupiny zemí G7. Dále ale MMF varoval Velkou Británii před dalším zbytečným zvyšováním fiskálních výdajů. MMF radí, aby ostrovní ekonomika v této záležitosti zaujala obezřetný postoj. Další zvýšení fiskálních výdajů by totiž mohlo vést ke zvýšení úrokových sazeb.
Dnešní den bude na libře poznamenán očekáváním zveřejnění listopadového reportu z trhu práce, kde se očekává mírné zvýšení počtu nezaměstnaných. Z americké ekonomiky to pak bude odpoledne zveřejnění běžného účtu. Pokud by dopadly čísla z trh práce dobře, mohla by si libra svou pozici proti dolaru udržet i pro dnešní obchodní den.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna