Inflace USA - krotký beránek
Americká ekonomika řeší v posledních letech řadu problémů. Krize, potíže finančních trhů, recese, slabý trh domů, sentiment firem a domácností, dluh, vysoká nezaměstnanost, resp. schodek rozpočtu a zahraničního obchodu. Pokud existuje sféra ekonomiky, z které vládu a centrální banku nemusí bolet hlava, je třeba na prvním místě zmínit cenový vývoj.
Od 80. let minulého století spotřebitelská inflace nebyla vyšší než 7 %. Poslední inflační zpravodajství z amerického hospodářství se podobají jako vejce vejci. Samozřejmě, do inflace se projeví výkyvy na trzích energií nebo potravin, případně některé specifické efekty (změna modelové řady aut atd.), ovšem tyto faktory jsou přechodné a informace umírněného cenového růstu převládají. Rovněž předstihové inflační ukazatele naznačují optimální výhled, takže Fed k rozhodnutí o úrokových sazbách může konstatovat stabilitu dlouhodobých inflačních očekávání.
Jedním
z důvodů uspokojivého cenového vývoje může být hierarchie priorit cílů Fedu
zakotvených zákonem o Fedu z roku 1913 při jejich občasné konfliktnosti, byť ji
Fed explicitně nevytyčil. Centrální banka se snaží primárně jistit stabilní
fungování finančního systému, ceny a mírné dlouhodobé úrokové sazby
a až poté zbývá prostor usilovat o maximální zaměstnanost.
Momentální nastavení nástrojů monetární politiky na ultra expanzi adresuje většinu výše zmíněných neduhů a tendencí ekonomiky včetně cenové hladiny. Ačkoliv ekonomika od druhé světové války nemá zkušenost s trvalejší deflací, je nyní právě tento ekonomický jev větším rizikem než zvýšená inflace. S tím souvisí i poslední očekávání Fedu - možnosti podstřelení svého dlouhodobého inflačního cíle ve střednědobém horizontu. Ten Fed letos revolučně numericky ustanovil na úrovni 2 % dle indexu spotřebitelských výdajů, možná s cílem posílit důvěryhodnost v kontextu aplikace nástrojů kvantitativního uvolňování. Ekonomika kvůli krizím a oslabení úvěrové a ekonomické aktivity zůstává v produkční mezeře. Tzn., že silnější peněžní nabídka může být kompenzována zejména zvýšením produkce než cen. Nákladové tlaky ekonomika řeší jinak než v minulosti. Ropné šoky minulého století znamenaly přizpůsobení amerického hospodářství, takže drahá ropa posledních let představovala jen dočasný tlak na ceny a spíše nižší růst ekonomické aktivity. Firmy se snažily nerovnováhu řešit úsporami respektive posílením produktivity práce. Vysoká nezaměstnanost pak znamená oslabení růstu mezd. K tomu připočtěme deflační tlaky globalizace respektive světové konkurence umocněné Čínou jako klíčovým obchodním partnerem, která stále udržuje značně podhodnocený juan.
Inflace představuje již dlouho beránka. Zatím neexistují důkazy,
že by neměl být nadále krotký.
Ing. Josef Kvarda
analytik společnosti HighSky Brokers, a.s.
Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB v Ostravě, obor národohospodářství. Působil jako analytik ve společnosti ATLANTIK finanční trhy, kde se zabýval makroekonomickými analýzami a projekcemi hlavních světových ekonomik a finančních trhů, zejména měn. Od ledna 2012 pracuje jako analytik ve společnosti HighSky Brokers a pokrývá forexové a komoditní trhy. Rovněž se specializuje na světovou a domácí makroekonomickou situaci. Pravidelně přednáší o finančních trzích a fundamentální analýze na seminářích pro veřejnost. Součástí jeho analytické práce je také poskytování informací a komentářů.
O SPOLEČNOSTI
Společnost HighSky Brokers, a.s. je prvním obchodníkem s cennými papíry na českém trhu, který svým klientům poskytuje možnost obchodovat měny, komodity, akcie, akciové indexy a dluhopisy prostřednictvím nové obchodní platformy MetaTrader 5. Tuto platformu využívá jako jeden z prvních i v Evropě. Společnost vznikla v roce 2010 a disponuje licencí České národní banky. Základní kapitál společnosti činí 37, 5 milionů korun.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Inflace USA - krotký beránek
- USA: Inflace slabá, jádrová inflace na cíli Fedu
- Zatímco inflace Bitcoinu klesá, data Úřadu pro ekonomickou analýzu z května ukazují, že obavy z inflace v USA jsou oprávněné
- Nižší výrobní inflace v USA tlačí výnosy dolů, česká výrobní inflace zvolňuje také - Rozbřesk
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory