Markit zveřejní výsledky červencového šetření indexu nákupních manažerů pro ČR
PRAHA (MEDIAFAX) - Společnost Markit ve středu zveřejní informace o indexu nákupních manažerů (PMI) pro Českou republiku za měsíc červenec. Ten v červnu nečekaně vzrostl na 49,4 bodu z květnových 47,6 bodu.
Červnové údaje poukázaly podle společnosti Markit na celkovém zhoršení podnikatelských podmínek v české výrobní sféře. Přesto se situace v červnu oproti květnu mírně zlepšila. Nové zakázky klesaly mnohem pomalejším tempem, ovšem výroba se víceméně nezměnila a zaměstnanost rostla, zatímco v předchozích měsících firmy propouštěly.
Cenové tlaky v červnu dále oslabovaly. Růst cen vstupů zpomalil prakticky ke hranici stagnace a firmy snižovaly ceny hotových výrobků nejrychlejším tempem od dubna 2010. PMI zůstal v červnu pod neutrální hranicí 50 bodů, konkrétně na hodnotě 49,4 bodu. Během druhého čtvrtletí se PMI pohyboval v průměru kolem 48,9 bodu, což je nejhorší průměrný čtvrtletní výsledek od třetího čtvrtletí roku 2009, kdy činil 46,7 bodu. Přesto se PMI zvedl z květnového nejhoršího výsledku za 33 měsíců, tedy ze 47,6 bodu.
Nové zakázky v červnu oslabily, tak jako ve všech předchozích měsících druhého čtvrtletí. Tempo poklesu se ovšem oproti květnu výrazně zvolnilo. Nové exportní zakázky pro český výrobní sektor poklesly v červnu osmý měsíc za sebou, hlavně kvůli pokračující krizi a nejistotě na západoevropských trzích. Tempo poklesu oslabilo, ale stávající série je druhá nejdelší v dějinách průzkumu. Vzhledem k nedostatku nových zakázek nedoznala výroba v červnu víceméně žádných změn. Propadu ve výrobě se podařilo zabránit díky dokončení rozpracovaných zakázek. Rozpracovanost tak klesla po šesté za posledních osm měsíců.
Hlavním pozitivem červnového průzkumu byl nárůst zaměstnanosti, neboť v předchozích dvou měsících zaměstnavatelé propouštěli. Nákupy vstupů stagnovaly a jejich zásoby klesaly strmým tempem. Inflační tlaky byly ve výrobním sektoru nadále na ústupu. Průměrné ceny vstupů vzrostly pouze nepatrně, neboť tempo cenového nárůstu se od května díky nižším cenám kovů a stavebních surovin prudce zpomalilo. Ve vysoce konkurenčním prostředí poznamenaném slabou poptávkou firmy snížily ceny hotových výrobků již pátý měsíc za sebou a současně nejrychleji od dubna roku 2010.
Hlavní Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Výsledky průzkumu odrážejí případné změny v současném měsíci v porovnání s předchozím na základě dat shromážděných v polovině měsíce. Index nákupních manažerů je smíšený index založený na pěti individuálních indexech, které mají následující váhy: nové zakázky 0,3, celková výroba 0,25, zaměstnanost 0,2, lhůty dodávek od dodavatelů 0,15, nakoupené zásoby na skladě 0,1.
Jan Soukup, soukupj@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory