O svátcích se koruně nedařilo, ECB nepřišla s žádným překvapením
Druhé polovině minulého týdne ekonomickým událostem dominovalo čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). V pátek byla zveřejněna pravidelná měsíční statistika z amerického trhu práce. V České republice byl pracovní týden zkrácený. Ve středu poutala pozornost statistika z maloobchodu. Euru se závěr týdne nevydařil a během svátků se nedařilo ani české měně.
Za klíčovou událost minulého týdne lze označit čtvrteční zasedání ECB. Centrální bankéři přistoupili ke snížení hlavní úrokové sazby o 0,25 % a ta v současnosti činí 0,75 %. S tímto krokem ECB se počítalo. Depozitní sazba, tj. sazba, za kterou si komerční banky u ECB mohou přes noc uložit přebytečné finanční prostředky, klesla na nulu. Důvodem k úpravě sazeb směrem dolů je především zhoršený ekonomický výhled pro evropské hospodářství a snaha rozpohybovat mezibankovní trh. Aktuální tempo růstu inflace v eurozóně je sice nad cílem ECB, má však klesající tendenci. ECB nezveřejnila žádná nestandardní měnověpolitické nástroje typu LTRO.
V pátek se pozornost soustředila především do USA na ukazatel o změně počtu volných pracovních míst. V červnu bylo vytvořeno 80 tis. nových pracovních pozic, což je méně, než činily tržní odhady. Míra nezaměstnanosti zůstala na 8,2 %. Přestože je z tohoto pohledu situace na pracovním trhu v USA lepší než v eurozóně (přes 11 %), nelze celkovou míru nezaměstnanosti hodnotit pozitivně a to i vzhledem k výrazně vyššímu tempu růstu amerického HDP.
Z domácích dat byla ve středu zveřejněna statistika maloobchodních tržeb. Potřetí v řadě byl zaznamenán pokles objemu tržeb, v květnu meziročně o 2,1 %. Slabá domácí poptávka zůstává tak i nadále slabinou české ekonomiky.
Koruně se druhá polovina týdne nevydařila. Vůči euru zamířila k hladině 25,70 CZK/EUR. Na měnovém páru s americkým dolarem se obchodování přeneslo k červnovým maximům v blízkosti úrovně 20,90 CZK/USD.
Závěr týdne se nevydařil ani zbylým středoevropským měnám. Polský zlotý v pátek odpoledne oslabil až k hladině 4,25 PLN/EUR. Maďarský forint se vrátil k úrovni 290 HUF/EUR.
Euro oslabovalo a vůči dolaru se v závěru týdne dostalo na 2letá minima pod hranicí 1,23 USD/EUR.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
- IDR, indonéská rupie - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…