Eurozóna se dohodla na smlouvě o růstu, bankovním dohledu a rekapitalizaci bank ze záchranných fondů
BRUSEL (MEDIAFAX) - Představitelé eurozóny se v pátek brzy ráno na summitu Evropské unie v Bruselu shodli na smlouvě pro růst. Informoval o tom předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, kterého cituje agentura AFP.
Smlouva bude obsahovat uvolnění částky 120 miliard eur (3,1 bilionu korun) na podporu ekonomického růstu, přímou rekapitalizaci bank a intervenci záchranných fondů k uklidnění trhů.
Politici zemí eurozóny tak dospěli po shodě, kterou blokovaly Španělsko a Itálie. Tyto země podmiňovaly svůj souhlas s dříve dohodnutou finanční injekcí pro růst přijetím opatření, která by okamžitě pomohla obhospodařování jejich dluhu.
Finance mají být použity především na podporu výroby a vzniku pracovních míst.
Nevyužité prostředky eurofondů se podle dohody přesměrují do nejohroženějších zemí.
Státníci se podle dřívějších informací předsedy Evropské rady také shodli na navýšení základního kapitálu Evropské investiční banky (EIB) o deset miliard eur (258 miliard korun).
Plán navrhli představitelé Francie, Itálie, Německa a Španělska.
Evropští lídři se dohodli na summitu Evropské unie na vytvoření jednotného orgánu dohledu pro banky eurozóny a zároveň umožnění, aby záchranné fondy mohly banky přímo rekapitalizovat. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.
Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy uvedl, že cílem bylo vytvořit kontrolní mechanismus, který by dohlížela Evropská centrální banka (ECB), a prolomit začarovaný kruh mezi bankami a státními vládami.
Evropský záchranný fond tak bude možné využívat i k rekapitalizaci bank, které čelí problémům.
"Tehdy, kdy by se podařilo dohled zavést, bylo by možné přímo využívat prostředky Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) pro rekapitalizaci bank," řekl Van Rompuy.
Evropská komise by měla podle lídrů eurozóny v nejbližší možné době představit, jak má dohledový mechanismus vypadat. Lídři eurozóny navíc vyzvali členské země, aby se těmito návrhy zabývaly s velkou naléhavostí do konce letošního roku. Právě vytvoření jednotného dohledového orgánu je prvním krokem ke vzniku evropské bankovní unie, o které se diskutuje jako o jednom z nástrojů k řešení a předcházení krizí, které sužují převážně země eurozóny.
Naopak Česká republika je ale k otázce vzniku bankovní unie kritická. Důvodem jsou jiné podmínky na různých trzích v Evropě. "Dobře rozumím argumentu České národní banky, která říká, že pokud by měla být integrována regulace, tak je dost problematické, aby náklady případného krachu byly na národní úrovni. To je ten nejtěžší krok, který se bude velmi těžko aplikovat," uvedl už začátkem června národní koordinátor pro zavedení eura v ČR Oldřich Dědek.
Podle něj si bankovní unii možná budou prosazovat i samotné banky. "Mnohdy je pro ně totiž nevýhodné, když podnikají v evropském měřítku a musí se v zahraničí přizpůsobovat jiným standardům, proto je i pro ně důležitá integrace," podotkl tehdy Dědek.
Možnost přímé rekapitalizace bank z trvalého záchranného fondu eurozóny by podle člena výkonné rady Evropské centrální banky Benoita Coeureho měla být součástí balíku kroků potřebných k vyřešení dluhové krize eurozóny. "Negativní zpětná vazba mezi bankami a vládami... se dá rozbít zřízením skutečné finanční unie," uvedl Coeure v textu projevu určeném na fórum v brazilském Rio de Janeiru.
"Podle mého názoru to zahrnuje vytvoření fondu pojištění vkladů v eurozóně a řešení rámce v bankách v eurozóně, podporovaných jedním řídícím systémem s centrálním rozhodováním," vysvětlil Coeure.
Dát pravomoc trvalému záchrannému fondu eurozóny ESM aplikovat kapitál přímo do bank by podle Coeureho "také pomohlo prolomit vazbu mezi bankami a vládami".
Van Rompuy také v pátek ráno po dlouhých nočních jednáních oznámil, že země, které budou splňovat rozpočtová pravidla a pravidla EU, budou mít přístup k dočasnému záchrannému fondu eurozóny, tzv. Evropskému fondu finanční stability (EFSF), a trvalému fondu ESM kvůli podpoře jejich státních dluhopisů na finančních a dluhopisových trzích.
"Je to možnost pro země, které se dobře chovají, aby mohly využívat nástrojů finanční stability, aby ujistily trhy," řekl Van Rompuy. To by mělo přispět k navrácení stability na trhy s dluhopisy.
Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select