TNBiz (TN.cz)
Z domova  |  28.05.2012 14:10:05

Ministr Bendl chce dát na národní doplňkové platby půl miliardy korun

PRAHA (MEDIAFAX) - Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) doufá, že na národní doplňkové platby na citlivé komodity získá letos 500 milionů korun. Vláda sice schválila návrh, podle kterého v roce 2012 žádné top-up platby nevyplatí, peníze chce získat z vyhrané arbitráže proti Evropské komisi, řekl v pondělí Bendl.

"Podařilo se nám vyhrát jeden soudní spor, o částku 300 milionů korun, my bychom je rádi využili na top-upy," řekl Bendl na Žofínském fóru, kde ale plánuje sehnat zbylých 200 milionů korun, již nevysvětlil. V loňském roce dostali zemědělci na top-up platbách 1,3 miliardy korun, o rok dříve 3,6 miliardy korun.

Každý rok provází vyplácení těchto plateb nejistota, Bendlův plán bude ještě muset odsouhlasit ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a následně parlament.

Podle ministra i tak dostanou letos zemědělci na přímých platbách na plochu (SAPS) meziročně o 2,4 miliardy korun více, mohli by tedy získat necelých 19 miliard korun.

U národních dotací usiluje Bendl o navýšení z rozpočtu pozemkového fondu o 530 milionů korun, z toho by 350 milionů korun mělo jít na podporu vepřového masa.

Česká republika zvítězila na konci března ve sporu s Evropskou komisí (EK) o 12,29 milionu eur, tedy zhruba 300 milionů korun, který se týkal přebytečných zásob zemědělských produktů při vstupu ČR do Evropské unie.

Po vstupu Česka do unie stanovila EK, podle jejího mínění, přebytečné zásoby zemědělských produktů u všech nových členských zemí, jedinou výjimkou bylo Maďarsko. Jednotlivé položky s nadlimitními zásobami EK zveřejnila v květnu 2007, tedy tři roky od vstupu nové desítky států, mezi kterými byla i ČR. Tehdy komise zároveň určila částky, které musí státy do unijního rozpočtu zaplatit.

Česko mělo mít přebytečné zásoby drůbežího masa, rýže, konzervovaných žampionů, mandarinek, ananasů a ovocných džusů. Ministerstvo zemědělství sankci splatilo během čtyř let a plnou úhradu dokončilo v roce 2010.

Proti rozhodnutí EK podaly žalobu kromě ČR také Polsko, Litva a Slovensko. Česká republika ve své žalobě ze 4. července 2007 poukázala na překročení pravomocí EK, nepřiměřenost opatření, neexistenci metodiky, netransparentní postup a nedostatečné odůvodnění rozhodnutí ze strany EK.

Jan Drahorád, Jan Kálal, drahorad@mediafax.cz









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688