Ekonomický týden ve světě: Nezaměstnanost v USA, v eurozóně a další makrodata
PRAHA (MEDIAFAX) - Spojené státy americké a Německo zveřejní v příštím týdnu údaje o nezaměstnanosti v dubnu, v eurozóně vyjde míra nezaměstnanosti za březen. Ve středu se uskuteční mimořádná schůze ministrů financí a Evropská centrální banka (ECB) bude o den později hlasovat o sazbách.
V úvodu týdne zveřejní Evropský statistický úřad (Eurostat) svůj první odhad dubnového vývoje inflace v eurozóně. Meziroční inflace tam v březnu dosáhla 2,7 procenta.
Institut pro řízení dodávek (ISM) oznámí údaje o dubnovém vývoji výrobního indexu nákupních manažerů ve Spojených státech amerických v úterý. V březnu tempo aktivity ve zpracovatelském sektoru vzrostlo více, než se čekalo.
Ve středu by se měla konat mimořádná schůze ministrů financí zemí EU, na které budou šéfové financí jednotlivých států probírat nová kapitálová pravidla pro banky.
Údaje o průmyslových objednávkách za březen Spojené státy americké. V únoru se objem nových průmyslových objednávek v USA zvýšil o 1,3 procenta.
Během středy zveřejní údaje o březnové nezaměstnanosti v eurozóně a celé Evropské unii Eurostat. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru podle sezonně přepočtených údajů činila 10,8 procenta a byla nejvyšší od vzniku měnové unie, v celé EU se v únoru nezaměstnanost vyhoupla na 10,2 procenta.
Ve středu budou dále zveřejněny údaje o nezaměstnanosti v Německu, tentokrát však za duben. Sezonně očištěná míra nezaměstnanosti tam v březnu klesla na 6,7 procenta.
Společnost Markit také uveřejní konečné údaje o dubnovém vývoji výrobního indexu nákupních manažerů (PMI) v eurozóně a v Německu. Podle předběžných dat byl dubnový výsledek výrobního sektoru v eurozóně nejhorší od června roku 2009 a v Německu od července roku 2009.
Ve čtvrtek zveřejní Eurostat údaje o březnovém indexu cen průmyslových výrobců v EU. V únoru ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně o 0,6 procenta v eurozóně a o 0,8 procenta v rámci celé Evropské unie.
Evropská centrální banka (ECB) bude ve čtvrtek rozhodovat o nastavení měnové politiky. Na svém posledním zasedání začátkem dubna ECB ponechala klíčovou sazbu beze změny na rekordním minimu jednoho procenta.
V pátek oznámí americké ministerstvo práce údaje o dubnovém vývoji tamní nezaměstnanosti. Ta ve Spojených státech amerických v březnu klesla na 8,2 procenta, tedy na nejnižší úroveň za poslední tři roky.
Závěrem týdne zveřejní údaje o březnovém vývoji maloobchodu v eurozóně i celé Evropské unii Eurostat. V únoru maloobchodní tržby klesly meziměsíčně v eurozóně o 0,1 procenta, v rámci celé Evropské unie o 0,4 procenta.
Jan Soukup, soukupj@mediafax.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Prezident - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Koronavirus a akcie ve světě
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…