22.10. - 26.10. 2001
V pondělí pokračoval vzestupný trend z předchozích dní a měřeno indexem PX-D si česká burza připsala 0,7% kladného zhodnocení. Je stále patrnější rychlý růst některých akcií obchodovaných v systému SPAD v posledních týdnech a neochota dále nakupovat při stávajících cenách. Na druhou stranu se nálada nadále nesla v pozitivním duchu, takže namísto větší realizace zisků obchodníci vyčkávali a docházelo spíše k menším výběrům krátkodobých zisků. Nejcitelněji se tato ochota prodávat projevovala u akcií společnosti ČEZ, jež nakonec stagnovaly, stejně jako Komerční banka. Zato 4,5 % růst přenesl České Radiokomunikace přes hranici 300 Kč až na cenu 310,- Kč. O poznání méně se již dařilo Českému Telecomu, který pouze lehce zpevnil. Nejhůře dopadl Unipetrol, jehož nekonsolidované výsledky za 3. čtvrtletí hlavních dceřinných společností nikterak nepotěšily - na vině byl především propad hrubé marže.
V úterý byl pokles uskutečněných obchodů ještě razantnější. PX-D sice zavíral s 0,5% ziskem, leč tituly si držely nevýrazný směr bez nějakých větších překvapení. Český Telecom opět narazil na tuhý odpor u hranice 270 Kč, kolem níž se přešlapovalo jako kolem horké kaše, ale její prolomení se jevilo velice pravděpodobné v horizontu několika málo dní při stávajícím trendu. Pro ČEZ byla hranice stanovena na 72 Kč, která však už může odolávat podstatně déle.
Počáteční nadějný růst v USA brzy obrátily informace o dvou dalších úmrtích na antrax. Dařilo se především společnosti JDS Uniphase a AOL, Cisco uzavíralo se ztrátou. Trhy v USA končily do 0,5% pod svou otevírací hodnotou.
Především silný růst frankfurtského XETRA DAXX pomohl k tomu, aby ve středu PX-D uzavíral na 939,7 bodech (+1,3%). Největší zásluhu si připsal Unipetrol a zprávy o pokračující privatizaci, kde mezi konečnými zájemci o koupi chybí ruské koncerny. Český Telecom zdárně zdolal 270korunovou psychologickou hranici (273,40 Kč) a Radiokomunikace 320 Kč za akcii (321,50 Kč). Posílení zbylých SPADových titulů bylo do 1%.
Negativní výhledy společností Eastman Kodak a DuPont do budoucna byly příčinou, že index DJIA zůstal prakticky nezměněn, zatímco technologiemi tažený NASDAQ přidal slušivých 1,6%. Navíc není stávající situace Kodaku nikterak růžová, a tak hodnota jeho akcií zavítala na úroveň svého letošního minima. Na trh také "prosákla" zajímava zpráva o možném dalším snižování úrokových sazeb dne 6.11. ze strany FEDu. Úspěšnou seanci zaznamenaly Cisco Systems a Nokia, naopak snížené odhady příjmu ze strany Amazonu připravily tento internetový obchod naráz o 1/5 jeho hodnoty.
Toužebně všemi očekávané snižení sazeb ECB se ve čtvrtek nekonalo, což znamenalo prudký obrat od silného růstu směrem do červených čísel - nejhůře si vedli v Německu. Pouze díky dalšímu posílení Unipetrolu o plná +4% na 51,60 Kč uzavíral index PX-D (i PX-50) ještě stále v plusových hodnotách. Nejcitelněji se pochopitelně zklamání projevilo u Telecomu, který uzavřel opět těsně pod 270 Kč. Přitom se v průběhu dne Telecom ocitl i nad 280 Kč (Radiokomunikace pak nad 335 Kč) a Komerční banka po dlouhé době prolomila magickou 1000korunovou hranici. Nakonec se museli spokojit s cenou 324 Kč, resp. 977 Kč.
Začátek obchodování v USA byl dle očekávání značně negativní a hned ze startu došlo k propadu. Ani horší makroekonomické údaje však nedokázaly tuto situaci dlouho udržet, ochota investorů nakupovat je znatelná a stávající nízké ceny tomu jen napomáhají. NASDAQ si připsal více jak 2,5%, DJIA pak 1,2%. Výrazný růst zaznamenal Dell, JDS Uniphase a po dlouhé době i J.P. Morgan. Straně poražených vévodil softwarový Oracle.
Pátek samozřejmě nemohl zůstat v Evropě bez odezvy - dařilo se hlavně technologickým titulům. Po oznámení tržeb mobilního operátora Orange ve 3Q, které vzrostly meziročně o úctyhodných 24,5%, již nic nebránilo doslova raketovému růstu Českého Telecomu. Dobré zprávy a pozitivní nálada jej katapultovaly nad 290 Kč. Při růstu o ne často vídaných 7,7% uzavřel těsně pod 291 Kč a dopomohl tak indexu PX-D k více jak 3% posílení. Výrazněji rostl jěště Unipetrol (+2,1%) a ČEZ (+1,6), přičemž v případě druhého je stále znatelná přítomnost velkých prodejních objednávek, které brání dalšími posilování. Jediným oslabujícím ze SPADových titulů byl za stávající situace pochopitelně defenzivní P. Morris (-0,3%).
Trochu očekávaně přošel NASDAQ mírnou korekcí, naopak DJIA posílil o bezmála 0,9% tažen zejména lepším, než se čekalo, ohlášením o spotřebitelské důvěře za říjen. Velice špatné hospodářské výsledky a další prohloubení ztráty společnosti JDS Uniphase investoři potrestali 10% korekcí kurzu. Navíc je vzhledem ke stavu firmy dosti možné, že budou následovat i další.
Postřehy: Vcelku silnější (a hlavně vzácnější) pozvolnou korekcí kurzu prochází telekomunikační gigant AT&T. Naopak se nadále dařilo následujícím společnostem: Cisco Systems, Nokia, Veritas Software, Lifeminders, Mcafee (+130% za posledních 5 týdnů!), Minnesota Mng & Mfg. Uplynulý týden pak obzvláště přál Silicon Graphics (+80%). V současnosti prochází krizí Eastman Kodak a Johnson & Johnson (jak se alespoň jeví) dosáhl svého maxima a není zde dalšího prostoru k růstu.
Nastávající týden je plný významných makroekonomických ukazatelů (nezaměstnanost, HDP, ...), které budou mít silnou odezvu nejen v USA, ale pochopitelně i v Evropě (a tedy i v ČR). Pokud se neobjeví neočekávaně špatná zpráva, mají tituly potenciál k dalšímu posílení.
Uvítám jakékoli připomínky a komentáře na patrik_h@seznam.czPoslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory