ČNB bude ve středu jednat o úrokových sazbách, analytici změnu nečekají
PRAHA (MEDIAFAX) - Bankovní rada České národní banka (ČNB) bude ve středu jednat o nastavení základních úrokových sazeb. Podle analytiků oslovených agenturou Mediafax zůstane základní dvoutýdenní repo sazba na rekordně nízké úrovni 0,75 procenta.
„Poslední prognóza, kterou má Česká národní banka k dispozici, počítala s určitým poklesem sazeb v nejbližším horizontu a následnou stabilitou v horizontu minimálně dalšího roku. Oproti této prognóze je ale výrazně slabší kurz koruny. Zatímco Česká národní banka počítala s kurzem 24,70 korun za euro na konci tohoto roku, realita je taková, že jsme slabší skoro o korunu. A to je v modelech ČNB proinflační riziko, i když ostatní faktory jsou jednoznačně protiinflační a nahrávaly by spíše poklesu úrokových sazeb,“ řekl Jan Bureš, analytik Poštovní spořitelny.
„Koruna toto vyvažuje, což je jedním argumentem, proč nechat sazby beze změny a druhým důležitým faktorem je, že koruna sama přímo odvádí část práce za centrální banku. Respektive skrze oslabení dokáže uvolnit reálné ekonomice měnové podmínky podobně dobře, jako centrální banka skrze další snížení úrokových sazeb. V tomto směru je koruna důvodem, proč úrokové sazby neměnit a proč se neřídit prognózou a nesnižovat je,“ dodal.
Podle něj je varování ČNB o možném zvýšení úrokových sazeb varovným signálem pro trh s českou měnou a pro obchodníky. „Obchodníci by měli vzít v potaz, že pokud by kurz koruny hodně oslabil, je zde možnost, že Česká národní banka zvýší sazby a bude intervenovat ve prospěch české měny,“ upozornil.
„Lze očekávat, že úrokové sazby zůstanou na současné úrovni a Česká národní banka s nimi nebude hýbat. Na jedné straně sice dochází ke zhoršování ekonomického výhledu, nicméně adekvátní uvolnění měnových podmínek obstarává oslabení kurzu koruny vůči euru. To znamená, že není nutné reagovat změnou úrokových sazeb,“ očekává David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.
Od 8. února 2008 ČNB srazila základní úrokovou sazbu z tehdejších 3,75 procenta v osmi krocích o 300 bazických bodů na rekordně nízkou úroveň 0,75 procenta. Naposledy ji snížila 6. května 2010, od té doby ji už jedenáctkrát za sebou ponechala beze změny. Naopak k poslednímu zvýšení (o 0,25 procentního bodu) se odhodlala 7. února 2008.
Repo sazba je základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou se úročí nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů. Diskontní sazba zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc. Lombardní sazba naopak znamená horní mez pro tento pohyb.
(Ke zprávě vydává agentura Mediafax audio s komentářem analytika Poštovní spořitelny Jana Bureše)
Denisa Křížová, krizova@mediafax.cz
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Úrokové sazby ČNB
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn