EK navrhuje tři možnosti prodeje eurobondů a přísnější dohled na rozpočty členských zemí EU
BRUSEL (MEDIAFAX) - Evropská komise (EK) navrhuje tři možnosti prodeje eurobondů a chce silnější dohled nad rozpočty členských zemí. EK o tom informovala ve středu.
"Náš hospodářský výhled na rok 2012 je daleko horší, než dříve. Je tu mnoho rizik. Je třeba, abychom vše dělali kolektivně a plnili kolektivně své závazky. Členské státy Evropské unie budou mít za úkol plnit pět priorit," uvedl na tiskové konferenci v Bruselu šéf Evropské komise José Manuel Barroso.
EK chce podle něj zpřísnit rozpočtový dohled nad členskými zeměmi eurozóny. Ty by měly dávat předem návrh svého rozpočtu do Bruselu, který by měl možnost požadovat změny ještě před jeho schválením v národním parlamentu. Státy, se kterými už Brusel vede procedury kvůli nedodržování rozpočtových pravidel, budou muset EK pravidelně informovat, jaké kroky ke zlepšení situace plánují a činí, a to i během přípravy rozpočtu.
Barroso dále řekl, že návrat k hospodářskému růstu by měl vést přes zavedení strukturálních reforem a vetší integraci zemí eurozóny. "Hospodářský růst, finanční stabilita a rozpočtová disciplína jsou navzájem spojenými body. Členové EU a eurozóny by se měli zaměřit na pět základních priorit: provádět takovou fiskální konsolidaci, která je zároveň prorůstová, obnovit normální úvěrování ekonomiky, podporovat růst a konkurenceschopnost, pustit se do boje s nezaměstnaností a se sociálními dopady krize a modernizovat celou veřejnou administrativu," upozornil Barroso.
"Návrhy rozpočtu na následující rok se budou zveřejňovat vždy k 15. říjnu," uvedl eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn.
Dokument také obsahuje návrh na zpřísnění a regulaci dohledu nad fiskální situací země. Pokud by se některá země dostala do takové fiskální situace, která by znamenala ohrožení finanční stability, bude pod zvýšeným dohledem.
Zatímco pro přísnější dohled nad rozpočtovou politikou Evropská komise navrhla možné legislativní změny, návrhy na zavedení společného dluhopisu mají podle EK rozpoutat debatu.
Zelená kniha nabízí tři možné způsoby emise jednotného evropského dluhopisu. "Je to porovnáváno na základě atraktivnosti pro investory, náklady na financování, morálního hazardu. Také jsou zde diskutovány možnosti, jak by musely být změněny smlouvy, aby mohl být tento dluhopis emitován," uvedl Rehn.
"Společné dluhopisy eurozóny by mohly vést k větší finanční integraci a k vytvoření daleko většího a likvidnějšího trhu s dluhopisy v porovnání s tím, co existuje jinde ve světě. Například v USA vidíme zadlužení až 100 procent hrubého domácího produktu, ale dluhopisy USA představují jedny z nejbezpečnějších investičních nástrojů na světě," řekl dále Barroso.
Eurobondy jsou podle něj konkrétním případem, jak posílit správu a vůli žít společně v eurozóně, je to podle něj dobrý případ disciplíny a konvergence.
"Jsou tu tři přístupy. Plné nahrazení národních dluhopisů eurodluhopisy pod určitými podmínkami a zárukami, zadruhé částečné nahrazení národních dluhopisů společnými eurodluhopisy a třetím přístupem je opět částečné nahrazení národních dluhopisů společnými dluhopisy s určitými zárukami, které by ovšem nebyly společné a nerozdílné," přiblížil Rehn.
Nová navrhovaná opatření budou ale muset být schválena členskými státy a Evropským parlamentem.
Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Investiční zlato - prodej zlata
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- ČEZ Prodej, a. s. - cena elektřiny, ceník elektřiny 2020
- Investiční stříbro - Prodej stříbra
- EK navrhuje tři možnosti prodeje eurobondů a přísnější dohled na rozpočty členských zemí EU
- EK poprvé v historii odmítla rozpočet členské země EU. Itálie se ocitá na šikmé ploše, dluhopisy zatím reagují mírně
- Návrh EK na posílení kontroly rozpočtů členských zemí rozdělil Evropu
- Výdaje rozpočtu EU v členském státě (1b_transakce se rozpočtem EU a Evropským rozvojovým fondem (S.13)) - ekonomika ČNB
- Členské země EU by se měly zaměřit na tvorbu pracovních míst, navrhuje Evropská komise
- Evropská komise chce daň na financování rozpočtu EU, ulevit by se mělo rozpočtům členských států
- Dnes se budou prezidenti a premiéři zemí EU v Bruselu snažit najít shodu jak pomoci členským zemím zasaženým pandemií Covid-19