TNBiz (TN.cz)
Finance  |  12.10.2011 07:10:06

Index EMI poklesl z 54,2 bodu ve druhém čtvrtletí na 51,9 bodu

PRAHA (MEDIAFAX) - Index rozvíjejících se trhů (EMI) poklesl z 54,2 bodu ve druhém čtvrtletí na 51,9 bodu ve čtvrtletí třetím. Informovala o tom banka HSBC.

Podle EMI ve třetím čtvrtletí roku 2011 růst na rozvíjejících se trzích zpomalil na nejnižší úroveň za posledních devět čtvrtletí, na čemž se podepsal trvající pokles v objemu světového obchodu.

Stagnující poptávka rozvinutých trhů vedla ke sníženému výstupu na takřka všech sledovaných rozvíjejících se trzích. Výrobci snížili rozpracovanost, aby udrželi aktivitu na stejné úrovni, ale výsledná volná kapacita se nevyhnutelně projeví propouštěním.

Objem výroby na rozvíjejících se trzích ve třetím kvartálu klesl, čímž se uzavřelo období devíti čtvrtletí po sobě, kdy výroba nepřetržitě rostla. Poskytovatelé služeb naopak v daném čtvrtletí zaznamenali nárůst podnikatelské aktivity, ale tempo růstu bylo nejpomalejší od druhého kvartálu roku 2009.

"Dnes je zjevné, že růst světového obchodu vrcholil v prvním čtvrtletí. Firmy v rozvíjejícím se světě zareagovaly rychlejším tempem vyřizování rozpracovaných zakázek, což v krátkodobém horizontu pomohlo udržet aktivitu na stejné úrovni,: uvedl Stephen King, hlavní ekonom HSBC.

Podle Kinga nelze počítat s rychlým oživením obchodu a horší výsledky aktuálního EMI se pravděpodobně promítnou do ztrát pracovních míst. „Zaměstnanost v rozvíjejícím se světě podle všeho již teď stagnuje. Přestože rozvíjející se země na rozdíl od rozvinutého světa nemusí snižovat míru zadlužení, trpí nákazou, neboť investoři v turbulentním světě hledají bezpečnější investice.“

Zatímco v dlouhodobém horizontu je podle Kinga jasně vidět oddělení hospodářského vývoje rozvíjejících se ekonomik a vyspělých zemí, na finančních trzích v každodenním provozu není takové oddělení příliš zřetelné. „Slábnoucí inflační tlaky trochu více prostoru pro flexibilní opatření, ale rozvíjející se země se rozhodně nepustí do fiskálních stimulů v měřítku, které jsme viděli v letech 2008 a 2009,“ uvedl.

"Je tedy čím dál pravděpodobnější, že rozvíjející se země nebudou připraveny plně kompenzovat endemickou slabost rozvinutého světa, a tempo globálního ekonomického růstu tudíž zůstane hluboko pod třemi procenty v roce 2011 i 2012. To je v porovnání s předcházejícími roky neuspokojivý výkon, bez ohledu na solidní základní ekonomické ukazatele v mnoha částech rozvíjejícího se světa," varoval King.

Výroba se snížila v Brazílii, Číně, Singapuru, Jihoafrické republice, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Jihoafričtí a tchajwanští výrobci zaznamenali obzvláště výrazný pokles produkce a v těsném závěsu za nimi Brazílie, kde výroba poklesla nejrychlejším tempem od prvního kvartálu 2009. Čína zaznamenala jen minimální a Singapur mírné oslabení.

Ve třetím čtvrtletí se východoevropským výrobcům dařilo obecně lépe než rozvíjejícím se asijským zemím, ale u všech růst výroby během čtvrtletí zpomalil. Rusko zaznamenalo pouze minimální nárůst výroby, zatímco tempo růstu v České republice a v Polsku zpomalilo na nízkou úroveň z posledních měsíců. Růst indického průmyslu poklesl na nejnižší úroveň za posledního dva a půl roku. Naopak Turecko a Izrael byly jediné rozvíjející se země, v nichž výrobní sektor zaznamenal rychlejší nárůst produkce.

Vzhledem k nízké globální poptávce výrobci na rozvíjejících se trzích poprvé za devět čtvrtletí hlásí nižší objemy nových exportních zakázek. Poptávka ze zahraničí klesla na většině trhů, jedinými výjimkami byly Česká republika, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Ze čtyř velkých rozvíjejících se trhů zaznamenaly nejrychlejší pokles nových exportních zakázek Brazílie a Indie, zatímco v Číně došlo pouze k drobnému oslabení.

Aktivita v sektoru služeb klesla ve třetím kvartálu 2011 na nejnižší úroveň za devět čtvrtletí a tempo růstu oslabilo na všech čtyřech rozvíjejících se trzích. Na otázku ohledně aktivit v příštím roce poskytovatelé služeb vyjádřili třetí nejnižší úroveň optimismu od té doby, co se tyto údaje začaly ve čtvrtém čtvrtletí roku 2005 analyzovat. Podnikatelská důvěra klesla v Číně na rekordně nízkou úroveň a firmy v ruském sektoru služeb byly nejméně optimistické za posledních deset čtvrtletí.

Index EMI od HSBC se počítá pomocí dlouhodobých údajů PMI od společnosti Markit, která se specializuje na globální finanční informační služby. HSBC v roce 2009 oznámila partnerství s firmou Markit, jehož cílem je sponzorovat a vytvořit řadu PMI pro rozvíjející se trhy.

Denisa Křížová, krizova@mediafax.cz


Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688