Slovenská premiérka spojí rozhodnutí o eurovalu s hlasováním o důvěře vládě (11.10.2011)
BRATISLAVA (MEDIAFAX) - Slovenská premiérka Iveta Radičová spojí úterní rozhodnutí parlamentu o navýšení Evropského fondu finanční stability (EFSF) s hlasováním o důvěře vládě. Informují o tom server deníku Sme a agentury SITA a Reuters.
"Dopustit izolaci země je pro premiéra Slovenska nepřijatelné," řekla Radičová na tiskové konferenci.
Hlasování o eurovalu je úvodním bodem úterní 24. schůze parlamentu. Tři ze čtyř stran vládní koalice - Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ), Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a Most-Híd euroval podpoří.
Čtvrtá strana Svoboda a Solidarita (SaS) je ale proti a přesvědčit ji nedokázala ani pondělní jednání na poslední chvíli, kdy premiérka nabídla demisi v případě, že se koalice na posílení záchranného fondu eurozóny nedohodne.
Jednání, která pokračovala i v úterý dopoledne na Úřadu vlády, skončila neúspěšně SaS euroval nepodpoří. Radičová uvedla, že předseda SaS Richard Sulík odmítl i poslední nabídku. Proto osud EFSF spojila s osudem slovenské vlády.
"Je mi líto, že koaliční partner nepřijal nabídku na možný kompromis," dodala Radičová. Premiérka také řekla, že už hovořila s prezidentem, který rozhodne o dalším postupu v případě pádu vlády.
Kabinet zasedl v 10.30 hodin SELČ a jednání skončilo krátce po jedenácté podle očekávání hlasování o eurovalu bude hlasováním o důvěře Ivety Radičové. Schůze parlamentu by měla začít v 13.00.
V úterý dopoledne po zasedání vlády ještě jednalo také předsednictvo SaS. Po jednání Richard Sulík uvedl, že jeho poslanci pro euroval hlasovat nebudou, ani když bude spojený s důvěrou vládě. "Hlasování se nezúčastní," uvedl Sulík. "Není důležité, kolik má strana členů, ale že drží v jednom šiku," dodal.
Předseda SaS také řekl, že nesouhlasí, aby byl euroval spojen s hlasováním o důvěře vládě. "Je to krok k návratu Roberta Fica (expremiér a předseda největší opoziční strany Smer-SD)," řekl Sulík.
Podle něj to je SaS, která nejvíce premiérku podporuje. "Vláda měla vládnout a pokračovat v reformách. Zjevně věc, která je v rozporu s programovým prohlášením, je důležitější. Mrzí mne to," dodal. Na otázku, zda by podporoval případnou menšinovou vládu, neodpověděl.
Koalice SDKÚ, KDH, Most-Híd a SaS má nyní v parlamentu těsnou většinu.
Země eurozóny se v červenci dohodly na navýšení pravomocí pro EFSF, jehož úvěrová kapacita by měla stoupnout na 440 miliard eur. To obnáší potřebu garancí ve výši 780 miliard eur. Změny EFSF už prošly ratifikací ve všech zemích eurozóny s výjimkou Slovenska.
Pro rozšíření efektivity ESFS se tak vyslovilo 16 zemí - Belgie, Kypr, Estonsko, Finsko, Francie, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Slovinsko, Španělsko, Německo, Rakousko, Nizozemsko a naposled v pondělí večer Malta.
Ivan Orel, orel@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti