Kdo je nejbohatším člověkem všech dob?
Pokud přijde řeč na nejbohatší muže planety, jistě se vám vybaví jména jako Warren Buffett, Bill Gates, některým z vás pak také Carlos Slim Helú, Mukesch Ambani a Lakshmi Mittal. Jak by však elita mezi dnešními miliardáři obstála ve srovnání s těmi z historie?
ak si ale stojí miliardářská elita při započítání inflace, a jaká pozice by jim patřila v historickém srovnání?
Pořadí historicky nejbohatších lidí
10. místo - Cornelius Vanderbilt
Potomek holandských emigrantů započal svou kariéru v oblasti lodní dopravy, více známějším, a samozřejmě i bohatším se však stal v oboru železniční dopravy. Jeho impérium by v dnešním vyjádření mělo hodnotu 169 miliard USD
9. místo - Basil II
Byzantský císař, za jehož vladaření se z Byzantské říše stala největším ekonomickým celkem světa. Jeho majetek by dnes činil 171,1 miliard USD.
8. místo - Marcus Crassus
Antický voják, politik a především spekulant s „hořícími" nemovitostmi, které mu zajistili pohádkové bohatství, jehož dnešní hodnota je odhadována na 171,5 miliardy USD.
7. místo - Henry Ford
Spoluzakladatel společnosti Ford Motor Company a vynálezce pásové výroby. Politika levného automobilu pro každého by měla v dnešním vyjádření hodnotu 189,98 miliardy USD
6. místo - Andrew W. Mellon
Syn bankéře z Pittsburghu rozšiřoval svůj majetek nejprve v dřevařském a těžebním průmyslu, později se rovněž stal aktivním v oborech jako bankovnictví a zpracování kovů. Po 10 let byl rovněž strážcem americké státní kasy. Jakými prostředky by tento muž disponoval dnes? 190,69 miliardami USD.
5. místo - Osman Ali Khan
Asijský vladař, v roce 1937 oficiálně označený za nejbohatšího člověka planety, tehdejší 2 miliardy USD by dnes měly hodnotu 228 miliard USD.
4. místo - William Henry Vanderbilt
Syn amerického multimilionáře Cornelia Vanderbilta. Za své úspěchy William Vanderbilt vděčí právě svému otci, který dbal na jeho vzdělání, načež mu pak, coby 19 letému, zajistil pozici bankovního úředníka v jedné z new yorských bank. Dalším stupínkem Williamovi kariéry byly pozice viceprezidenta a poté také prezidenta společnosti Staaten Island Railway.
Bohatství však vášnivého filantropa dle vlastních slov šťastným neudělalo. Starat se o 200 milionů dolarů, to je příliš velké břímě pro jakákoliv záda a jakýkoliv mozek. Je to dost na to, aby to každého zabilo, nevidím v tom žádné štěstí, prohlásil na své smrtelné posteli. Jen pro představu, unesla by vaše záda tíhu 233,92 miliard USD?
3. místo - Nikolaj II.
Poslední Romanovec k pohádkovému bohatství přišel tou nejjednodušší cestou, zdědil jej. Britská královna by se dnes jeho 256 miliardám USD mohla rovnat jen těžko, sama disponuje „pouhými" cca 520 miliony USD.
2. místo - Andrew Carnegie
Skotský emigrant za svého života vybudoval největší společnost na světě, Carnegie Steel Company. Vášnivý filantrop však zemřel stejně chudý jakým se narodil, za většinu svých finančních prostředků nechal postavit knihovny, nemocnice, slavnou Carnegie Hall, nebo je přenechal své nadaci. 301,28 miliard USD, takovou hodnotu by měl jeho majetek dnes, pokud by jej nevěnoval na dobročinné účely.
1. místo - John D. Rockefeller
Nejbohatší muž všech dob, ten kdo financoval vymícení žluté zimnice v USA, ten kdo ovládl 90 % amerického ropného průmyslu, až jej nakonec vláda donutila své impérium rozdělit na několik menších společností. Znáte společnosti jako Chevron či Exxon Mobil? Tak právě ty také vznikly rozdělením Rockefellerova Standard Oil Trustu.
I tento zámožný muž věnoval svůj majetek na dobročinné účely, a nadace nesoucí jeho jméno je dodnes největší na světě. Coby chlapec vydělal 50 USD prodejem malovaných kamínků svým kamarádům, v současnosti by však hodnota jeho majetku činila neuvěřitelných 321,48 miliard USD.
Je pořád co dohánět
Pohádkové jmění nejbohatších lidí současnosti je tedy v porovnání s těmi, které vytvořili osobnosti z historie, uvrženo do stínu, kdy by v přímém střetu nejbohatší muž současnosti disponoval necelou šestinou majetku Johna D. Rockefellera.
Co ovšem menší není, je záliba ve filantropii, vždyť Warren Buffett i Bill Gates dávají nemalé finanční prostředky na podporu vzdělávání či vymícení chudoby. A konkrétně Buffett v tomto čerpal inspiraci v knize Andrewa Carnegieho, Evangelium bohatství.
Pozn. jedná se o porovnání nejvyšších majetků, kterými osobnosti disponovali, očištěné o inflaci.
Chcete se u investování pobavit? Podívejte se s námi na nejšílenější ekonomické ukazatele: http://www.penizenavic.cz/clanky/15-nejsilenejsich-ekonomickych-ukazatelu
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdo má dnes svátek?
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Kurzovní lístek - Kurzovní lístky všech bank
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Kdo je nejbohatším člověkem všech dob?
- Kdo je nejbohatším člověkem všech dob? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Kdo byl nejbohatším člověkem v historii?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory