Dow Jones se propadl pod hranici 10.000 bodů
Akciové trhy na Wall Street pokračovaly během čtvrteční seance již čtvrtý den v propadu. Ten dnes ještě nabral na intenzitě a v plné míře zasáhl též tituly z odvětví tradiční ekonomiky. Index newyorské burzy Dow Jones se tak poprvé od dubna letošního roku propad pod psychologickou hranici 10.000 bodů. Technologický Nasdaq se pak stále více vzdaluje od 2.000 hranice, kolem níž po delší dobu osciloval, a naopak se opět více přiblížil ke svému minimu ze 4. dubna. Dnešní obchodování se však oproti předchozím seancím vyznačovalo relativně vysokými objemy obchodů, což by mohlo svědčit o vstupu nových hráčů na trh.
Dnešní seanci poznamenalo zejména prohlášení výrobce počítačů Sun Microsystems (SUNW), že s největší pravděpodobností nesplní svůj předchozí odhad tržeb v tomto čtvrtletí, neboť poptávka v Evropě a Japonsku zaostává za očekáváními. Předchozí odhad tržeb společnosti z 19. července činil $3,7 mld. Současná očekávání na Wall Street se přitom pohybují okolo $3,8 mld. V případě zisků pak konsensuální odhad trhu činí 2 ceny na akcii. Akcie Sunu se během čtvrtečního obchodování propadly o 17,5 % a strhly za sebou v podstatě celý technologický sektor.
V podstatě bez odezvy naopak zůstalo na Wall Street snížení úrokových sazeb v zemích eurozóny ze strany Evropské centrální banky (ECB). Ta k tomuto kroku přistoupila podruhé v tomto roce a snížila všechny své sazby o 25 bazických bodů. Klíčová repo sazba má nyní hodnotu 4,25 %. Prezident ECB Wim Duisenberg na tiskové konferenci mimo jiné uvedl, že zpomalení v USA je rozsáhlejší a trvá déle, než se očekávalo. ECB navzdory svým dřívějším prohlášením tedy nakonec vyslyšela volání zástupců podnikové sféry a politických představitelů a podpořila tímto opatřením evropskou ekonomiku. S dlouhodobějšího hlediska by z oživení v Evropě měly samozřejmě těžit též americké společnosti.
Z makroekonomických ukazatelů byla ve čtvrtek zveřejněna čísla o osobních příjmech a výdajích. Zatímco osobní příjmy v červenci vzrostly o 0,5 % oproti červnovým +0,4 %, osobní výdaje narostly o 0,1 %, což bylo méně ve srovnání s 0,4% růstem z minulého měsíce. Očekávání analytiků se v prvním případě pohybovaly okolo +0,3 % a u výdajů pak okolo +0,1 %. Nárůst příjmů se dostavil i navzdory tomu, že přibylo nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pozitivní roly v tomto případě sehrávají nižší daně, které jsou příslibem toho, že spotřebitelské výdaje i nadále pomohou udržet ekonomiku na růstové trajektorii.
Toto zpravodajství pro Vás připravil Renesance Capital InvestPoslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna