TNBiz (TN.cz)
Finance  |  21.07.2011 17:10:17

Řecko, Irsko a Portugalsko budou zřejmě platit menší úroky z půjček od EFSF, výrazně se prodlouží splatnost

BRUSEL (MEDIAFAX) - Záchranný mechanismus eurozóny Evropský fond finanční stability (EFSF) bude poskytovat úvěry Řecku, Irsku a Portugalsku s nižší úrokovou sazbou. Současně dojde k navýšení doby splatnosti úvěru, vyplývá z návrhu závěru mimořádného summitu eurozóny, který má k dispozici agentura Reuters.

Úvěry od EFSF budou prodlouženy ze 7,5 let na nejméně 15 let, současně klesne i úroková sazba. V případě Řecka a Portugalska na zhruba 3,5 procenta.

Na těchto opatřeních se ministři financí eurozóny podle agentury AFP shodli již na svém zasedání 11. července, museli však doladit detaily.

V budoucnu by navíc mělo dojít k posílení působnosti záchranného fondu. Ten by měl získat možnost poskytovat preventivní úvěrové linky i pro země, které nedostávají pomoc od Evropské unie (EU) a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

„Abychom zvýšili efektivitu EFSF a zasáhli proti dluhové nákaze, dohodli jsme se zvýšit flexibilitu fondu,“ uvádí se v návrhu závěrečných ustanovení. Díky tomuto kroku záchranný fond bude moct poskytovat pomoc na preventivní bázi a státy nebudou muset čekat na situaci, kdy se pro ně uzavře možnost financování na trzích. Tato možnost umožní i rekapitalizaci bank, a to díky přímým úvěrům pro vlády. Vůbec poprvé fond získá i pravomoc intervenovat na dluhopisovém sekundárním trhu.

Ze závěrů dále vyplývá, že rozhovory o zapojení soukromého sektoru do druhého záchranného balíčku pro Řecko by měly nadále pokračovat.

Agentura AFP ale k záležitosti dodala, že podle draftu se do druhého záchranného balíčku pro Řecko zapojí i soukromý sektor. Nejmenovaní diplomati dodali, že úvěr od eurozóny a MMF dosáhne 71 miliard eur (zhruba 1,7 bilionu ).

Eurozóna současně dala zelenou i „Marshallově plánu“, který by se měl zaměřit na posílení řecké ekonomiky, kterou oslabila drakonická úsporná opatření. Finance na zlepšení konkurenceschopnosti by do země měly plynout ze strukturálních fondů.

Lídři zemí platících eurem se právě ve čtvrtek sešli na mimořádném summitu, na kterém se jedná nejen o druhém záchranném balíčku pro Řecko, ale i o finanční stabilitě eurozóny. Ta současné době čelí největší krizi od svého založení, o pomoc vedle Řecka požádaly i Irsko a Portugalsko. Dluhové potíže ale ohrožují i další periferní ekonomiky, jmenovitě pak Španělsko a Itálii. I z tohoto důvodu je hlavním cílem uklidnit rozkolísané finanční trhy a přesvědčit investory, že Brusel má vůli a nástroje na potlačení dluhové krize.

Simone Radacicova, radacicova@mediafax.cz


Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688