(Kurzy.cz)
ČS - koment 21.7. - řešení řecké krize, makro
· (CZ) Nový člen BR, Lubomír Lízal, včera poskytl své první obsáhlejší interview ohledně měnové politiky. Vyjádření by jsme zařadili spíše k holubičím. Sice souhlasí s tím, že sazby by letos růst mohly, poukazuje však na pokračující zvýšené nejistoty související s dluhovou krizí a možností rozšíření nákazy do Itálie (což si nemyslíme, že se stane). To, dle něho, může způsobit další odsunutí prvního hiku (k závěru 4Q). Myslí si, že srpnová prognóza bude malovat vyšší růst než v posledních dvou letech a tudíž ideu hiku v zásadě podpoří. ECB pro ČNB není problém, rostoucí úrokový diferenciál je dle Lízala menším problémem než případné zbytečné uspěchání utahování. My si myslíme, že pokud nedojde k žádné katastrofě v EMU (v souvislosti s dluhovou krizí), sazby letos porostou, přesné časování však není jednoduché odhadnout a bude velice citlivé na aktuální vývoji situace. Nová prognóza bude dle nás optimističtější než ta předchozí, což znamená vyšší pravděpodobnost, že k hiku dojde právě v srpnu. To podporuje i momentálně slabší koruna… nejistoty kolem dluhové krize však zase působí opačným směrem. Go figure J
· (CEE) Trhy včera o něco optimističtější ohledně řešení Řecka (objevily se zprávy o jednání zástupců EMU se soukromým sektorem a spekulace o tom, že EU by mohla umožnit EFSF rekapitalizovat banky (á la TARP), o čemž jsme o jako dobré myšlence psali tento týden, a nakupovat dluhopisy na sekundárním trhu (což nevím, jestli je dobré takto dopředu to hlásit po ulicích, ty ceny vyženou nahoru). Teď ráno jsem ještě zachytil informaci, že se uvažuje i o bankovní dani, ze které by se odkoupila část řeckého dluhu. To pokládám sice za voličsky průchodnější řešení (přece jenom banky nejsou teď zrovna nejoblíbenější), ale nevím, jestli si ti, co to plánují, uvědomují, že Řecko není jediný problém – pokud to budou chtít aplikovat na další země a objemu, který těm zemím skutečně pomůže, ,může se rázem stát daň neprůchodná…Uvidíme.
· Nic, včera posilovalo EURo (1,426), regionální měny (kromě kačky) umazaly část ztrát z předchozích dnů.
· Dnes série předstihových ukazatelů jak v EMU, tak v USA. V EU se poslední době na vyhlídkách do budoucna odráží jak zpomalení na globálních trzích, tak i zvýšené nejistoty související s eskalující dluhovou krizí. U indikátorů z USA jsou očekávání smíšené – u indexu předstihových indikátorů se čeká zpomalení, index filadelfského Fedu by měl potvrdit zlepšování výkonnosti americké ekonomiky po předchozím zpomalení. Na zklamání budou trhy citlivé.
Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?