(Kurzy.cz)
ČS - koment 23.6. - zasedání Fedu, Boe a také ČNB
· Polské květnové maloobchodní tržby příjemně překvapily růstem 13,8% y/y, více než 1 p.b. nad konsenzem trhu. Ani vyšší, než očekávaný růst ale nezabránil poklesu na měsíční bázi o 1,1%. Nezaměstnanost za stejné období byla v podstatě v souladu s očekáváním a dosáhla 12,2%. Vlivem sezónních faktorů a pokračujícího oživení poklesla z dubnových 12,6%.
· Dnes zasedání ČNB. Přestože poslední data byly mírně proti-inflační (HDP 1Q11 2,8% y/y, CPI 1Q11 2% y/y, reálné mzdy 1Q11 0,4% y/y), tak zvýšení sazeb nečekáme - poptávková inflace je totiž stále záporná. I kačka je silná, takže rostoucí ceny ropy, dalších surovin a jídla poměrně dobře absorbuje. Oficiální prognóza ČNB počítá s prvním hikem v 4Q, náš odhad je první růst sazeb už v srpnu. Důležitá bude tiskovka, kde by Singer mohl naznačit námi očekávané dřívější utahování. Reakci kačky čekáme minimální a spíše depreciačním směrem, mírné posílení může naopak nastat, pokud bude guvernérovo vyjádření spíše jestřábí.
· Fed snížil svůj výhled na růst amerického HDP, ale nenaznačil, že by se chystal k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování. Bude však pokračovat v reinvestování splácených dluhopisů. Ukončení reinvestování by byl první náznak přechodu k utahování měnové politiky. Podle názoru Fedu by se měl růst postupně urychlovat. S prvním zvýšením úrokových sazeb nepočítáme před prvním čtvrtletím 2012.
· Podle známého investora Billa Grosse Fed v srpnu na pravidelné konferenci v Jackson Hole naznačí další kolo kvantitativního uvolňování. S Grossovým názorem se neshodujeme – další kvantitativní uvolňování sice není vyloučeno, ale nejprve by podle nás muselo dojít k podstatně výraznějšímu zhoršení stavu ekonomiky.
· Bank of England ponechala sazby na 0,5% a oznámila, že růstový výhled se zhoršil. Vzhledem k tomu, že inflace je přitom nezanedbatelných 4,5%, očekává BoE podle všeho stagflační vývoj ekonomiky. Začalo se proto hovořit o novém kole kvantitativního uvolňování. Po 200 miliardách liber mezi březnem 2009 a únorem 2010 by prý BoE mohla uvolnit dalších 50 miliard liber likvidity nákupem vládních bondů od bank.
· Nové objednávky v průmyslu rostly v dubnu jenom o 8,6% y/y, což výrazně zaostalo za očekáváním (14%). Přestože jedním z důvodů je vysoká loňská báze, tak se nutně jedná o zklamání. Alespoň že nedošlo k meziměsíčnímu poklesu, oproti březnu rostly nové průmyslové objednávky o 0,7%. Navzdory tomuto signálu o zpomalení oživení v průmyslu neočekáváme změnu strategie ECB, tj. další hike už v červenci. Euro si i přes mírné zakolísání v reakci na nízké průmyslové objednávky udržovalo zisky ze včerejšího obchodování zhruba na úrovni kolem 1,44 za dolar.
Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?