Kurzy měn: Včerejší obchodování na devizových trzích se od předchozích dnů nijak výrazně nelišilo.
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 14.9.2001Kurz USD/EUR
Včerejší obchodování na devizových trzích se od předchozích dnů nijak výrazně nelišilo. Díky zavřeným finančním trhům v USA a nízkému zájmu ostatních hráčů na trhu o investování a obchodování byla i včera aktivita na trhu malá. Klidné bylo zejména evropské obchodování, kdy se kurz držel bez jakéhokoli trendu v pásmu mezi 0,9055 a 0,9080.
Výše uvedený koridor se euru podařilo opustit v závěru evropského obchodování, kdy začalo euro posilovat. V průběhu amerického obchodování se kurz vyšplhal až k 0,9120. Včerejší zavírací kurz činil 0,9107. Dolar nepříznivě zareagoval na zveřejnění amerického sentiment indikátoru spotřebitelské důvěry, který monitoruje University of Michigan. Předběžný zářijový index spadl ze srpnových 91,5 na 83,6 a přiblížil se tak ke své nejnižší úrovni za posledních osm let.
Nepříznivé na tomto indikátoru je zejména to, že průzkum k jeho konstrukci byl prováděn v pondělí, tedy ještě před teroristickým útokem na Spojené státy. Hrozba poklesu spotřebitelské důvěry tak v současné době představuje nejedno z nejvýznamnějších rizik, které může vrhnout americkou ekonomiku do spárů recese. Ve světle toho lze pozitivně ohodnotit slova amerického ministra financí O´Neilla, který prý udělá vše pro to, aby byla spotřebitelská důvěra v USA zachována a vyhlídky americké ekonomiky nezhoršeny.
I v průběhu včerejšího dne docházelo ze strany nejvýznamnějších centrálních bank k doplňování likvidity do finančního systému. Za poslední dva dny již bylo na globální trhy uvrhnuto více než 190mld USD. Centrální banky zemí G7 zároveň neustále ujišťují, že podniknou všechno proto, aby nedošlo k výraznému oslabení americkému dolaru.
Situace americké měně rozhodně neprospívá, snaha nejvýznamnějších centrálních bank světa zabránit dramatickému oslabování dolaru je však zřejmá. Klíčové pro další vývoj kurzu dolaru však bude otevření amerických akciových trhů, toho se však dočkáme až v pondělí. Riziko představuje i případný odvetný útok Spojených států. Pokud jde o dnes zveřejňovaná data, zajímavé budou především americké indikátory - srpnové maloobchodní tržby, průmyslová výroba a PPI. Jejich významnost však snižuje fakt, že byly konstruovány ještě před teroristickým útokem na USA.
Kurz CZK/EUR
Na korunovém trhu bylo včera mrtvo. Bez jakéhokoli zájmu o obchodování se kurz po otevření na 34,14 držel po celý den bez trendu v úzkém pásmu mezi 34,09 a 34,14, když v odpoledních hodinách měla koruna mírnou tendenci k posilování. Koruny se naprosto žádným způsoben nedotklo zveřejnění relativně vyššího než očekávaného růstu českého HDP za druhé čtvrtletí, ani poměrně výrazný meziměsíční pokles cen průmyslových výrobců. Závěr obchodování kurz zastihl na 34,11, což odpovídá v markovém vyjádření hodnotě 17,44 CZK/DEM.
Oproti předcházejícím dnům by se dnešní obchodování na tomto trhu nemělo nijak výrazně odlišovat. I dnes bude obchodování poznamenáno nízkou likviditou, převažovat bude technické obchodování. Na ráno zveřejněný vysoký růst českých maloobchodních tržeb koruna bezprostředně nijak nereagovala a ani v průběhu dne výraznější reakci neočekáváme. V úvahu dnes bude nutné brát vývoj eura proti dolaru. Pro dnešní den očekáváme, že se koruna udrží v pásmu mezi 34,00 a 34,25.
Kurz CZK/USD
Protože se ani včera na trhu eura proti dolaru příliš neobchodovalo, bylo klidné i obchodování na trhu koruny proti americkému dolaru. Na domácí makroekonomická data koruna nijak nereagovala. Po otevření na 37,62 se kurz po celý den udržel v pásmu mezi 37,58 a 37,68. Teprve v samotném závěru obchodování koruna výše uvedený koridor opustila a posílila na uzavíracích 37,55.
Neočekáváme, že by dnes koruna reagovala na ráno zveřejněné české maloobchodní tržby. Hlavní determinantou tohoto trhu zůstane vývoj na trhu eura proti dolaru. Nejbližší vývoj je tak obtížně predikovatelný. Likvidita na trhu by měla být stále nízká, americké finanční trhy se v celé své šíři otevřou až v pondělí. Důležité bude monitorovat reakci finančních trhů na případnou odvetnou akci Spojených států. Pokud jde o zveřejňovaná data zajímavé budou zejména americké maloobchodní tržby, průmyslová výroba a PPI. V souvislosti s teroristickými útoky na USA však jejich význam klesá. Byly totiž konstruovány ještě před tímto atakem.
Kurz JPY/USD
Jen zahájil své včerejší obchodování na úrovni 119,50. Již za japonského obchodování jen posiloval. Tento trend pak japonská měna vykazovala až do večerních hodin, kdy se jen pohyboval okolo hladiny 118,70. Své obchodování jen uzavřel na hladině 118,80.
Dolar včera oslaboval i proti jenu. Dolar oslaboval především díky obavám, že úterní teroristické útoky zasáhnou znatelně ekonomiku. Události by mohly rapidně ochladit spotřebitelskou důvěru a tím poslat americkou ekonomiku do recese. Dolaru také nepomohl pád indexu University of Michigan, který se propadl na téměř 8leté minimum, na hodnotu 83,6.
Včerejší likvidita byla ale minimální. Objem obchodů se pohyboval na cca 10% normálního objemu. Banky provádějí pouze klientské příkazy, veškeré mezibankovní obchody se zastavily. Objem spekulativních obchodů je také na nule. Některé banky dokonce ztratily elektronický přístup do systému obchodování.
Z domácích údajů byly zveřejněn srpnový vývoj počtu bankrotů - meziročně se snížil o -5,7%. Zároveň se ale propadla mírně více než se původně očekávalo i červencová průmyslová produkce. Ta se propadla o -3,0% m/m.
Kurz GBP/USD
Libra včera proti dolaru posílila. Své obchodování zahájila libra na úrovni 1,4675. Až do odpoledních hodin byl vývoj libry klidný. Odpoledne ale libra výrazněji posílila až k úrovni 1,4730. Své zisky pak mírně korigovala. Obchodování pak libra uzavřela na úrovni 1,4707.
Dolar včera oslaboval i proti libře. Dolar oslaboval především díky obavám, že úterní teroristické útoky znatelným způsobem zasáhnou ekonomiku, události by totiž mohly rapidně ochladit spotřebitelskou důvěru a tím poslat americkou ekonomiku do recese. Dolaru také nepomohl pád indexu University of Michigan, který se propadl na téměř 8leté minimum, na hodnotu 83,6. Index byl konstruován ještě před úterními tragickými událostmi.
Včerejší likvidita na trhu byla ale minimální. Objem obchodů se pohyboval na cca 10% normálního objemu. Banky provádějí pouze klientské příkazy, veškeré mezibankovní obchody se zastavily. Objem spekulativních obchodů je také na nule. Některé banky dokonce ztratily elektronický přístup do systému obchodování a nahrazují americké obchodování obchodováním v Londýně.
Podporu dolaru dávají najevo všechny centrální banky skupiny zemí G7. Na trh již uvolnily prostředky v objemu 190 mld $. Dále jsou připraveny podpořit americký dolar i případnou intervencí.
Z domácích událostí je pro bližší budoucnost důležitý výsledek voleb v opoziční Konzervativní straně. Novým předsedou strany se stal Iain Duncan Smith. Nevyhrál tak euro podporující Kenneth Clarke. Nestalo se tedy to, že by všechny 3 hlavní politické strany měly za své předsedy politiky podporující vstup Velké Británie do Evropské měnové unie. Premiér Tony Blair tak má před sebou další překážku při přesvědčování obyvatelstva o výhodnosti takového kroku. Vzhledem k událostem v USA ale trh na zveřejnění výsledku voleb reagoval minimálně.
Včera byly zveřejněny i údaje z ekonomiky. Maloobchodní tržby za srpen si připsaly 6,3% y/y a nepatrně tak překonaly tržní očekávání. Trh podle agentury Bloomberg očekával růst 6,1% y/y.
Kurz PLN/USD
Zlotý včera proti dolaru mírně oslabil. Své obchodování zahájil na úrovni 4,2200. Zlotý postupně oslabil na hladinu 4,2450. Pak své oslabení mírně korigoval. Nakonec ale své obchodování uzavřel na slabší úrovni 4,2435.
V důsledku úterních teroristických útoků byla likvidita na trhu se zlotým opět minimální. Realizovaly se pouze klientské příkazy. Na domácí události trh v současné době příliš nereaguje. Na druhé straně se ale blíží zveřejnění srpnové inflace.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna