Akcie: Pražská burza v tomto týdnu opět ztrácela tažena hlavně ztrátami akcií telekomunikačních...
Týdenní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 10.8.2001Pražská burza v tomto týdnu opět ztrácela tažena hlavně ztrátami akcií telekomunikačních společností Českého Telecomu a Českých radiokomunikací. Index PX-D v tomto týdnu oslabil o 3,0% na 922,3 bodu a od začátku roku se již propadl o více než 30%. Telekomunikační sektor byl negativně ovlivněn zprávami o tendru na UMTS poté co se dva největší čeští mobilní operátoři ovládaní těmito společnostmi zúčastnily prvního kola tendru na UMTS, kde cena licence dosahuje Kč 6,7mld. K tomu se připojily i negativní zprávy ze zahraničí. Pro trh to byla jednoznačně negativní zpráva a akcie Českého Telecomu reagovaly propadem o 8,9% a České radiokomunikace poklesem o 6,8%. Ostatní akcie již zaznamenaly minimální pohyby. Akcie Unipetrolu oslabily o 1,3% a Česká spořitelna vzrostla o 1,2%.
Příští týden bude opět velmi slabý na domácí informace. Nicméně, vzhledem k předchozím zkušenostem lze očekávat, že do tisku prosáknou informace ze zákulisí udělování licencí na UMTS. Tyto údaje budou pro trh velmi důležité. Bude také sledováno dění okolo jaderné elektrárny Temelín, ve které by měly být obnoveny zkušební testy a jejich potenciální úspěch (neúspěch) bude důležitým signálem pro akcie ČEZu. Na důležitosti tak opět nabere dění na trzích v USA a v Německu, kde budou oznámeny velmi důležité makroekonomické indikátory, včetně průmyslové výroby a maloobchodních tržeb.
Dva největší čeští mobilní operátoři se zúčastnily prvního kola udělování licencí na UMTS. V tomto kole jsou licence nabízeny za fixní cenu Kč 6,7mld za jednu licenci. Účast operátorů byla pro trh velkým překvapením jelikož podle dřívějších prohlášení byly ochotni zaplatit maximálně Kč 3mld. Nicméně, operátoři později v prohlášení uvedly, že jsou ochotni zaplatit Kč 6,7mld za licenci, ale za splnění určitých podmínek. Jedná se o rozložení splátek ceny licence na dvacet let, zahájení poskytování služeb v roce 2004 a také závazek, že nebude další licence udělena během těchto dvaceti let. Jakoukoliv změnu podmínek licencí však bude muset schválit vláda a ta se sejde až 22. srpna.
Česká spořitelna oznámila výsledky hospodaření za první pololetí podle IAS. Výsledky potvrdily pozitivní obrat v situaci spořitelny a také správnost strategie přijaté novým managementem banky. Spořitelně se daří úspěšně zvyšovat jak úrokové tak i neúrokové výnosy změnou obchodní politiky, tarifní struktury a zlepšenou péčí o klienty. Na druhou stranu, ziskovost bude ještě v tomto roce negativně ovlivněna pokračující restrukturalizací banky.
FNM v tomto týdnu požádal potenciální zájemce o privatizaci Unipetrolu o vyjádření předběžného zájmu do 7. září v londýnské pobočce HSBC. Svůj zájem již potvrdila ruská společnost Sibur, které má však zájem pouze o chemické aktivity Unipetrolu a proto jedná s ropnými společnosti o vytvoření konsorcia. Již dříve vyjádřily zájem o privatizaci Unipetrolu ruský Lukoil, kanadský Norex, český Agrofert a rakouská OMV.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory